EN

14.09.2022, 13:32 Wersja do druku

Katowice. 24 września, w Międzynarodowy Dzień Głuchych, Muzeum Śląskie proponuje wydarzenia wokół wystawy „Głusza”

Wystawa „Głusza” jest efektem pracy zespołu osób słyszących i niesłyszących. Dla odbiorcy słyszącego jest zrozumiała, w przyjazny sposób wprowadza nas w świat osób głuchych pokazując, jak można się z nimi komunikować.

fot. mat. teatru

„Głusza” zwraca uwagę na twórczość, historię, język oraz komunikację osób G(g)łuchych. Jest elementem pionierskich działań Muzeum Śląskiego w Katowicach w aspekcie budowania kolekcji sztuki nurtu Art Deaf. Wystawa została zaprojektowana inkluzywnie przez katowickie studio Musk.

Wystawa została przygotowana z myślą o osobach z różnymi potrzebami. Narracja jest dostępna w formie pisanej, w Polskim Języku Migowym oraz w wersji audio. Nagrania umożliwiają dostęp do treści między innymi osobom niewidomym. Przy ekranach z treścią w języku migowym są kody QR. Po zeskanowaniu ich uruchamia się nagranie. Przy wybranych dziełach także znajdują się kody QR. Po ich zeskanowaniu można wysłuchać audiodeskrypcji. Przed wejściem na wystawę można wypożyczyć słuchawki nauszne lub pobrać jednorazowe. Osoby, które nie korzystają ze smartfonów mogą wypożyczyć odtwarzać MP4 z gotowymi nagraniami. Zawiera także tyflografiką jednego z obrazów (w przygotowaniu są kolejne).

Wszystko o całościowym projekcie wystawy

W Teatrze Śląskim dostępne są także publikacje – „Maluj Migiem” (książka dla dzieci) oraz „Głusza” - rozmowy z artystami Głuchymi i słyszącymi. 

Źródło:

Materiał nadesłany