EN

9.09.2022, 15:20 Wersja do druku

Katowice. 12. Noc Teatrów Metropolii w Śląskim - 17 września

Teatr Śląski zaprasza na 12. Noc Teatrów Metropolii, która odbędzie się 17 września.

Szczegółowy program:

spektakl Węgla nie ma, tekst Przemysław Pilarski, reż. Jacek Jabrzyk
godz. 19:00 | Duża Scena

Jak o węglu to w konwencji kina noir. Nawet kiedy już go nie ma. Ale po kolei.
Wzorowany (między innymi) na Jake'u Gittesie z "Chinatown", zmęczony życiem prywatny detektyw przemierza ziemię jałową - postindustrialne Zagłębie - w poszukiwaniu sensu życia i okazji do napicia się z kimś alkoholu. Niespodziewanie otrzymuje tajemnicze zlecenie od równie tajemniczego, a przy tym demonicznego starszego mężczyzny, który twierdzi, że przepadli gdzieś wszyscy Ślązacy. W związku z tym trzeba ustalić, co się z nimi stało. Nieprawdopodobna pogłoska okazuje się faktem, który wywołuje coraz większe poruszenie nad Czarną i Białą Przemszą, a nawet w Sosnowcu. Detektyw rusza więc na nieodległy Śląsk. W drodze towarzyszy mu spotkana na zapomnianej stacji kolejowej zjawiskowa i niema Pola z Zagłębia. W pewnym momencie okaże się, że ona też ma misję, a tajemniczy zleceniodawca wcale tak naprawdę nie chce, żeby Ślązacy wrócili. Skąd? Z księżyca. Mieli polecieć na Marsa, ale zabrakło im paliwa. Wylądowali więc, gdzie najbliżej się dało. Na księżycu żyją tunele, które chcą napełnić węglem. Ponieważ nie tylko Ślązaków nie ma na Ziemi, ale węgla - śląskiego - też nie ma. Przywieźli go tam ze sobą, bo nie potrafią żyć bez kopania.A czy Zagłębiacy potrafią żyć bez Ślązaków? Co to znaczy, być Zagłębiakiem, kiedy nie ma się od kogo odróżnić? O tym też będzie. Bo prawie nigdy nie było.W tle ekspresowe zmiany klimatyczne oraz mroczne Imperium Orków i jego ciemne interesy.
Więc będzie też o wojnie. Plan jest taki, żeby zwyciężyła miłość. Najbardziej odnawialne źródło energii.

Przemysław Pilarski

Obowiązuje rezerwacja miejsc w Biurze Obsługi Widza i kasie biletowej. Na hasło "Noc Teatrów Metropolii" można nabyć bilety z 50% zniżką.

Teatr od kulis - zwiedzanie
16:30 – 17:30, 22:00 – 23:00
Wyjątkowa podróż do świata teatru. Wycieczka po Teatrze Śląskim - to jedyna szansa , aby stanąć na największej scenie dramatycznej na Śląsku i spojrzeć na widownię z perspektywy zarezerwowanej aktorów.

Uczestnicy zwiedzania mają też niezwykłą okazję przyjrzenia się pracy stolarzy, ślusarzy, malarzy czy krawców i zobaczenia, jak teatr działa na co dzień oraz dowiedzieć się, jak tworzy się spektakl.

Trasa wycieczki obejmuje: kulisy sceny, pracownie artystyczne (malarnie, stolarnia, pracownia krawiecka), magazyny kostiumów, widownię oraz foyer.
Obowiązują zapisy. Prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widza tel.: +48 32 258 89 67 lub kasą biletową tel. +48 32 259 93 60, [email protected]

Kino plenerowe – archiwalne spektakle na dużym ekranie
19:00 – 22:00, Plac przed Sceną w Malarni, ul. Teatralna 2

W wyjątkowej scenerii nad Rawą odbędą się pokazy kina plenerowego. Na ekranie pojawią się archiwalne spektakle Teatru Śląskiego. A to wszystko z okazji wyjątkowego Jubileuszu, jaki obchodzimy w tym roku, na który składa się aż 5 jubileuszy: 115 lat teatru, 100 lat sceny polskiej, 25 lat Rady Mecenasów Teatru Śląskiego, 5 lat Fundacji Teatru Śląskiego "Wyspiański" oraz 5 lat Międzynarodowego Festiwalu Open the Door. To świetna okazja, żeby przypomnieć najważniejsze spektakle, jakie gościły na scenach Teatru Śląskiego.

Kino na Malarni, w blasku kultowego już neonu ZACHÓD SŁOŃCA, w towarzystwie napojów serwowanych z Food trucka będzie miało unikatowy charakter.
Wstęp wolny.

Warsztaty aktorskie

16:00 – 18:00, 18:00 – 20:00 | Czas trwania 2h | Grupy 15-osobowe | Scena Kameralna
Jeśli od dziecka marzyliście, by zostać aktorem lub aktorką, tej nocy będziecie mogli zrealizować swoje marzenia! Zapraszamy Was na warsztaty aktorskie, które poprowadzą Wasi ulubieni aktorzy Teatru Śląskiego. Podczas warsztatów wcielicie się w wybranego bohatera z naszych przedstawień, poćwiczycie dykcję, nauczycie się poprawnej intonacji oraz poznacie podstawy ruchu scenicznego. Za pomocą różnych form ekspresji pobudzicie swoją wyobraźnie oraz nabierzecie pewności siebie. To doskonała mieszanka dobrej zabawy i rozwoju artystycznego.
Wejściówki w cenie 1 zł. Prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widza tel.: +48 32 258 89 67 lub kasą biletową tel. +48 32 259 93 60, [email protected]

Warsztaty plastyczne
16:30 - 21:00 | Foyer I Balkonu
Jak powstaje scenografia? Przekonaj się o tym podczas tegorocznej Nocy Teatrów Metropolii. Otwieramy dla Was drzwi do świata teatru i wyobraźni! Podczas warsztatów plastycznych w teatralnej pracowni będziecie mogli zobaczyć jak powstaje teatralna magia. Nasze plastyczki pokażą Wam jak stworzyć niepowtarzalne dekoracje, które wzbogacą wizualną stronę naszych spektakli.
Zabawy plastyczne rozwijają twórczo i pobudzają wyobraźnię.
Wstęp wolny.

Magiczny świat pracowni teatralnych
16:30 - 21:00 | Foyer I Balkonu

W Noc Teatrów otwieramy dla Was podwoje naszego teatru w których dzieje się prawdziwa magia. Zabierzemy Was do miejsc, do których dostęp mają tylko aktorzy i pracownicy teatru. Czekać na Was będą:

pracownia krawiecka, w której powstają najbardziej wymagające, niekiedy bardzo wymyślne kostiumy, które podziwiacie potem podczas spektakli. Właśnie w tym miejscu powstają również torby z banerów, które tak lubicie.

pracownia plastyczna, królestwo plastyczek! Jeśli zastanawialiście się jak powstaje nasza scenografia i jak jest zrobiona to właśnie tam powstają elementy scenograficzne

pracownia charakteryzacji - poznacie tu tajniki makijażu scenicznego, a nawet zobaczycie jak powstają do złudzenia realistyczne rany.
Wstęp wolny.
Wystawa afiszy

16:30 - 22:00 | Foyer I Balkonu
Pozwólcie zabrać się we wspólną podróż w czasie, podczas której odkryjemy przed Wami ułamek naszych imponujących zbiorów plakatów teatralnych. Rok Jubileuszowy, który obecnie obchodzimy to świetna okazja, żeby przypomnieć nasze najważniejsze premiery i realizacje.

Zapraszamy na I Balkon Foyer Dużej Sceny, gdzie będą na Was czekać wybrane plakaty teatralne spośród blisko 1130 premier jakie odbyły się na naszych scenach.
 Wstęp wolny.

Wystawa kostiumów
16:30 - 22:00 | Foyer I Balkonu


Strój aktora – pierwszy komunikat jaki widzimy na scenie, zanim padnie jakiekolwiek słowo z ust aktora. Jeden z najważniejszych elementów, tworzących magię teatru.

Spójrzcie z bliska na nasze sceniczne stroje. Bez blasku reflektorów z pewnością zrobią na Was inne wrażenie niż podczas pełnego emocji spektaklu. To niepowtarzalna okazja, by dostrzec w scenicznych strojach nawet najmniejsze szczegóły. Pokażemy Wam kostiumy bogate i pełne przepychu, ale także zupełne zwyczajne; te z najnowszych sztuk, ale i te bardzo stare i zapomniane.
Wstęp wolny.

Źródło:

Materiał nadesłany