EN

7.11.2020, 17:54 Wersja do druku

Karolin. Transmisja koncertu jubileuszowego pt. "Mazowsze" - 70 lat na scenach świata" w niedzielę

W niedzielę 8 listopada na żywo z sali widowiskowej zespołu "Mazowsze", z Karolina, odbędzie się transmisja koncertu jubileuszowego pt. "Mazowsze" - 70 lat na scenach świata", w rocznicę pierwszego koncertu zespołu.

"Wyjątkowa, pierwsza część wydarzenia będzie nawiązaniem do pierwszego koncertu w dziejach zespołu, który odbył się 6 listopada w Teatrze Polskim w Warszawie, pod batutą Tadeusza Sygietyńskiego. Artyści wykonają ten sam program, który wówczas został zaprezentowany warszawskiej publiczności" - poinformowano w informacji prasowej przesłanej PAP.

Wyemitowany zostanie również krótki film o historii zespołu. Dalsza część koncertu to kompilacja najpiękniejszych piosenek i suit tanecznych z kilkunastu regionów Polski, od Kaszub po Podhale, z ziemi lubuskiej i Wielkopolski po Lubelszczyznę i Podkarpacie.

W koncercie bez udziału publiczności wezmą udział soliści, chór, balet i orkiestra PZLPiT "Mazowsze" pod batutą dyrektora Jacka Bonieckiego, a poprowadzi go Paweł Pochwała, dziennikarz Telewizji Polskiej. Transmisja dostępna będzie na fanpage'u zespołu "Mazowsze" na Facebooku.

Zespół "Mazowsze" został powołany do życia dekretem Ministerstwa Kultury i Sztuki z 8 listopada 1948 roku, polecającym kompozytorowi i miłośnikowi folkloru prof. Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Sygietyński i jego żona, aktorka przedwojennej sceny kabaretowej Mira Zimińska-Sygietyńska już podczas wojny planowali założenie zespołu ludowego. Uzdolnionej młodzieży małżeństwo poszukiwało w wiejskich chatach na Mazowszu.

Na siedzibę zespołu wybrano podwarszawską posiadłość Karolin. Występem na deskach warszawskiego Teatru Polskiego w 1950 roku "Mazowsze" uroczyście zainaugurowało swoją działalność. Pokaz w Paryżu w 1954 roku zapoczątkował tradycję zagranicznych podróży zespołu. Po śmierci Tadeusza Sygietyńskiego w 1955 roku rozważano zamknięcie zespołu. Mira Zimińska-Sygietyńska przejęła po mężu stanowisko dyrektora. Przez lata rozszerzała program "Mazowsza" o nieznane dotychczas szerszej publiczności pieśni oraz nowe regiony etnograficzne. Zmarła w 1997 roku. Obecnie dyrektorem "Mazowsza" jest Jacek Boniecki.

Źródło:

PAP