EN

11.02.2020, 12:10 Wersja do druku

Karnawałowy apetyt na sztukę


Tegoroczne 26. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe w Teatrze im. W. Siemaszkowej wyznaczone zostały od 14 do 16 lutego, czyli w czasie, gdy w naszej coraz bardziej zamerykanizowanej obyczajowości przypadają walentynki znaczone miłosnymi symbolami.

Zatem i ów pierwszy dzień teatralnej odsłony będzie podkreślony koncertem Nie całuj mnie pierwsza. Tradycyjnie bowiem w spotkaniach karnawałowych tuż po spektaklach widzowie zapraszani są na ciąg dalszy zabawy artystycznej w postaci koncertów muzycznych i recitali, a także na pokazy i degustację win oraz balowe tańce i inne atrakcje. Wspomniany wyżej koncert w walentynkowy wieczór, nazwany mianem zaczerpniętym z piosenki Skaldów, będzie obfitował w znane nam już z wielu rzeszowskich spektakli utwory muzyczne tchnące miłością i dedykowane osobom zakochanym. A bawić nas będą wytrawni i lubiani artyści naszej sceny Michał Chołka, Mateusz Mikoś i Robert Żurek z towarzyszeniem pianisty Tomasza Jachyma.

Tak będzie po każdym spektaklu w kolejne dwa wieczory teatralnego karnawału – w sobotę Love Love Love z Magdą Skubisz i muzykami zespołu Domarski Band, a w niedzielę w recitalu The Best Of wystąpi Justyna Szafran, aktorka i piosenkarka z Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, podziwiana na scenach i festiwalach w Polsce i na świecie. W Rzeszowie dobrze zapamiętana sprzed osiemnastu laty z tytułowej roli w spektaklu Piaf w reż. Jana Szurmieja. Owe nocne atrakcje wokalne i muzyczne cenione są przez bywalców teatralnych spotkań na równi z gościnnymi spektaklami zaproszonych zespołów. 

W tym roku podczas spotkań obejrzymy trzy spektakle. W pierwszym dniu na rzeszowskiej scenie wystąpią artyści Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w widowisku operetkowym Turnus mija, a ja niczyja w reż. Cezarego Tomaszewskiego. W kolejnym goście ze Lwowa zaprezentują spektakl Opowieści o Iwanie w reżyserii Wadyma Sikorskiego Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkowieckiej. A w trzecim dniu w widowisku Salto w tył w reżyserii Maćko Prusaka z Teatru Ludowego w Krakowie będziemy mogli zakosztować czeskiego humoru w interpretacji reportaży sportowych Oty Pavla.

I oczywiście niezmiennie już w każdej edycji rzeszowskich festiwalowych spotkań i prezentacji teatralnych, także i podczas 26. RST, będziemy mogli podziwiać aktorów Teatru Siemaszkowej podczas czytania performatywnego w ramach Sceny Nowej Dramaturgii. Organizatorzy zapowiadają przygodę sceniczną pełną humoru, jakim ma być performatywna prezentacja pt. dom galeria według tekstu Alicji Kobielarz w reżyserii Jana Hussakowskiego.

Ubiegłoroczne jubileuszowe Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe zakończyły się niezwykłym koncertem Pawła Kaczmarczyka. Ponad półtoragodzinnym improwizacyjnym popisem muzycznym tego pianisty i kompozytora w utworze nazwanym Tatra. Takim niezwykłym akordem artystycznym w tym roku będzie wspomniany już recital Justyny Szafran. Im bliżej spotkań, tym bardziej rośnie apetyt na artystyczną ucztę karnawałową na dużej scenie i w foyer teatru.


          

 

 

Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Ryszard Zatorski

Data publikacji oryginału:

11.02.2020