EN

10.06.2021, 18:54 Wersja do druku

Kalisz. Premiera „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” - w piątek

fot. Jakub Seydak / mat. teatru

Na piątek zaplanowano premierę spektaklu pt. „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” autorstwa Doroty Masłowskiej w teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W czwartek odbyła się próba generalna.

„Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” to debiut dramatopisarski Doroty Masłowskiej. Pisarka jest laureatką wielu nagród, w tym Nagrody Literackiej „Nike”.

„Trudno nazwać twórczość Doroty Masłowskiej literaturą piękną. W +Rumunach+ opowiada nam brzydkim językiem blokowisk o polskiej rzeczywistości, przenosi ją na scenę, ale wykręconą w krzywym zwierciadle” – powiedział o spektaklu jego reżyser Radosław B. Maciąg.

Dodał, że „dla wielu widzów będzie to katartyczne spotkanie, które opuszczą zarówno z rozbawieniem, jak i refleksją”.

Główni bohaterowie spektaklu, Parcha i Dżina, poznali się przypadkiem na imprezie i od razu połączyła ich miłość do substancji psychoaktywnych. Na podwarszawskim Orlenie porywają jadącego do Elbląga fiata seicento, opowiadając przerażonemu kierowcy niestworzone historie o swoim życiu.

Zdaniem reżysera, spektakl jest pełen absurdów i niepoprawnych żartów, balansuje na cienkiej granicy między tragedią i komedią - opowiada o poplątanych drogach, jakimi ludzie uciekają od świata, odpowiedzialności i samych siebie.

„W spektaklu główny nacisk położyliśmy na warstwę fabularną, która zwykle jest traktowana w sposób formalny i czymś rozbrajana; zwykle jest to zbiór skeczy, gagów, które są ze sobą powiązane. Tutaj ta linearność fabuły jest jednym z aspektów. Poza elementami komicznymi chcieliśmy wyzyskać elementy tragiczne. Ta rozpiętość pomiędzy komedią a tragedią, czyli ten +masłowski+ tragikomizm też u nas w sposób oryginalny został potraktowany” – powiedział Maciąg.

Tytułowych Rumunów zagrają młodzi aktorzy kaliskiego teatru: Aleksandra Pałka i Karol Biskup.

„Chciałbym dobrze poprowadzić mojego bohatera na scenie a to, co widz weźmie sobie z tego człowieka to indywidualna sprawa” – powiedział Karol Biskup, który wcieli się w rolę Parchy.

Dodał, że jego bohater jest młody, który lubi się bawić do przesady, „ale zawsze pod przykryciem tej zabawy kryje się jakaś głębia, czyli samotność i zagubienie”.

Na scenie wystąpią też Agnieszka Dzięcielska, Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska, Ewa Kibler, Wojciech Masacz, Dariusz Sosiński, Marcin Trzęsowski i Lech Wierzbowski.

Scenografię do spektaklu przygotowała Dominika Nikiel, dramaturgią zajął się Żelisław Żelisławski, muzykę skomponował Sebastian Jochan.

Spektakl – jak informuje kaliski teatr - przeznaczony jest dla widzów od 16 lat, ponieważ zawiera słowa powszechnie uznawane za niecenzuralne.

Premiera w piątek 11 czerwca, kolejne przedstawienia 12, 13, 16, 18 i 19 czerwca. „Spektakl z puentą”, prowadzony przez prof. Piotra Łuszczykiewicza, zaplanowano na środę 16 czerwca.

Źródło:

PAP

Autor:

Ewa Bąkowska