EN

25.05.2021, 12:52 Wersja do druku

Kalisz. Niespotykana historia przyjaźni Mariusza Szczygła i Violi Fischerovej na scenie

W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego trwają ostatnie przymiarki do pierwszej prapremiery, po długiej przerwie działania teatrów. Spektakl „Czytanie ścian” w reżyserii Rudolfa Zioły, oparty na bestsellerowym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła, zagości na Scenie Kameralnej już w najbliższy piątek. Opowieść o fascynującej biografii wybitnej czeskiej poetki ożyje na teatralnych deskach po raz pierwszy.

„Czytanie ścian” jest sceniczną adaptacją reportażu pochodzącego z tomu „Nie ma”. Jego autor – Mariusz Szczygieł – to nie tylko znany dziennikarz i ceniony reportażysta, ale także zagorzały czechofil. Jego talent literacki został nagrodzony w 2019 roku najważniejszą polską nagrodąliteracką Nike oraz nagrodą Nike Czytelników.

Spektakl opowiada niecodzienną historię – Mariusz Szczygieł podczas jednego z licznych pobytów w czeskiej Pradze, niespodziewanie natknął się na WIERSZ. Ale nie byle jaki wiersz, lecz - jak sam twierdzi - ten WŁAŚCIWY WIERSZ. Kilka niepozornych wersów, zawieszonych w małej gablotce wagonu kolejki w ramach akcji „Poezja w metrze”, nieoczekiwanie ścisnęło go za gardło i brzuch – nim pociąg zatrzymał się na docelowej stacji, znał już każde słowo na pamięć. Nazwisko autorki, czeskiej poetki Violi Fischerovej, nic mu jeszcze wtedy nie mówiło. Gdy kilka lat później Fischerová opowiadała mu przy butelce wina wstrząsającą historię swojego życia, poprosiła tylko o jedno: aby opublikował te wspomnienia dopiero po jej śmierci.

Reżyserem spektaklu jest doskonale znany lokalnej publiczności Rudolf Zioło, który na swoim koncie ma już dziewięć przedstawień zrealizowanych w kaliskim Teatrze, w tym: „Mój Nestroy”, „Trzy po trzy”, „Nikt nie spotyka nikogo”. Zagrają: Izabela Wierzbicka, Wojciech Masacz i Michał Wierzbicki. Scenografię przygotował jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich scenografów Andrzej Witkowski, muzykę Marcin Nenko, a projekcje video Tomasz Schaefer.

Z powodu ograniczenia widowni do 50% prapremiera zostanie zagrana dwukrotnie: pierwsza - „dla nocnych marków” - w piątek 28 maja o 20.00, a druga – "dla rannych ptaszków" - w sobotę 29 maja o 17.30

Kolejne okazje do zobaczenia spektaklu to 30 maja oraz 1, 2, 18, 19 i 20 czerwca. Na wtorek1 czerwca Teatr zaplanował "Spektakl z puentą" – po przedstawieniu odbędzie się rozmowa z aktorami, prowadzona przez prof. Piotra Łuszczykiewicza, a bilety będą dostępne w specjalnej cenie 15 zł.

Aby zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa, po każdym spektaklu przestrzenie Teatru zostaną zdezynfekowane specjalistycznym sprzętem. Widzów wciąż obowiązywać będą maseczki i zasada zajmowania co drugiego miejsca dla zachowania należytego dystansu.

Źródło:

Materiał nadesłany