EN

8.06.2021, 12:06 Wersja do druku

Kalisz. Narkotykowy trip do Ostródy. Premiera Masłowskiej u Bogusławskiego

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zaprasza na ostatnią premierę sezonu. Szaloną historię podróży dwójki młodych, zagubionych ludzi można oglądać już od 11 czerwca na Dużej Scenie. 

fot. proj. Anna Kurdziel

– Trudno nazwać twórczość Doroty Masłowskiej literaturą piękną. W “Rumunach” opowiada nam „brzydkim” językiem blokowisk o polskiej rzeczywistości, przenosi ją na scenę, ale wykręconą w krzywym zwierciadle. – mówi o spektaklu reżyser Radosław B. Maciąg – Myślę, że dla wielu widzów będzie to katartyczne spotkanie, które opuszczą zarówno z rozbawieniem, jak i refleksją.  

„Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” to debiut dramatopisarski jednej z najgłośniejszych polskich autorek współczesnych – Doroty Masłowskiej. Pisarka jest laureatką wielu prestiżowych nagród – z Nagrodą Literacką „Nike” na czele.

Frenetyczna podróż Parchy i Dżiny

Główni bohaterowie spektaklu, Parcha i Dżina, poznali się przypadkiem na imprezie i od razu połączyła ich miłość do substancji psychoaktywnych. Na podwarszawskim Orlenie porywają jadącego do Elbląga fiata seicento, opowiadając przerażonemu kierowcy niestworzone historie o swoim ciężkim życiu w dalekiej Rumunii, gdzie oficjalną walutą są papierki po cukierkach, narodowe danie to ścinki wędlin, a Kofeina jest najpopularniejszym kobiecym imieniem. Czy na pewno są tymi, za których się podają?

Pełen absurdów i niepoprawnych żartów spektakl, balansując na cienkiej granicy między tragedią i komedią, opowiada o poplątanych drogach, jakimi ludzie uciekają od świata, odpowiedzialności i samych siebie.

Kogo zobaczymy na Dużej Scenie?

Tytułowych "Rumunów" zagrają młodzi aktorzy kaliskiego Teatru: Aleksandra Pałka i Karol Biskup. Na scenie zobaczymy także Agnieszkę Dzięcielską, Małgorzatę Kałędkiewicz-Pawłowską, Ewę Kibler, Wojciecha Masacza, Dariusza Sosińskiego, Marcina Trzęsowskiego i Lecha Wierzbowskiego. 

Spektakl reżyseruje Radosław B. Maciąg, absolwent reżyserii krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, obecny sekretarz literacki Teatru. Scenografię do spektaklu przygotowała Dominika Nikiel, która wcześniej współpracowała z reżyserem w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Dramaturgią zajął się Żelisław Żelisławski, znany kaliskiej publiczności ze spektaklu „Versus” i „Kokaina i sprawiedliwość dla wszystkich”, współautor teatralnego hitu „Być jak Beata” w szczecińskim Teatrze Współczesnym. Muzykę stworzył Sebastian Jochan, członek zespołu Elektro Mahatma, kompozytor, instrumentalista i doświadczony DJ, na co dzień zajmujący się sferą akustyczną spektakli Teatru Bogusławskiego.

Spektakl sugerowany dla widzów od 16 lat – zawiera słowa powszechnie uznawane za niecenzuralne. Premiera w sobotę 11 czerwca, kolejne przedstawienia 12, 13, 16, 18 i 19 czerwca. "Spektakl z puentą", prowadzony przez prof. Piotra Łuszczykiewicza, zaplanowany jest na środę 16 czerwca.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne