EN

2.09.2020, 08:30 Wersja do druku

Kalisz. Koncert prof. Raubo z okazji obchodów Roku Rodziny Fibigerów

Inne aktualności

Uroczysty koncert prof. Zbigniewa Raubo na zabytkowym, koncertowym fortepianie Arnolda Fibigera z początku XX w., początkowo planowany na marzec jako oficjalna inauguracja obchodów Roku Rodziny Fibigerów, odbędzie się w sobotę 5 września na Dużej Scenie kaliskiego Teatru.

Tradycje zaszczepione w Kaliszu przez ród Fibigerów kontynuują kolejne pokolenia Kaliszan, często wywodzące się spośród byłych pracowników fabryki Calisia lub absolwentów Technikum Budowy Fortepianów. W Kaliszu działa kilkadziesiąt firm zajmujących się renowacją, budową, konstruowaniem fortepianów i pianin, znanych, cenionych w świecie. Nadal funkcjonuje Technikum Budowy Fortepianów im. Gustawa Arnolda Fibigera, jedyna szkoła w Polsce, a zarazem jedna z trzech, jakie istnieją na świecie, przygotowująca profesjonalnych stroicieli i korektorów instrumentów klawiszowych.

Aby uczcić rodzinę Fibigerów kaliscy radni ustanowili rok 2020 ich imieniem. Uroczysta inauguracja miała odbyć się w marcu, jednak z powodu pandemii została przeniesiona na 5 września. Bilety kupione wiosną zachowują ważność – Teatr prosi osoby, które je zakupiły o kontakt z kasą, w celu wyznaczenia miejsc na widowni.

Wieczór uświetni recital wybitnego pianisty profesora Zbigniewa Raubo, który zagra na fortepianie koncertowym wyprodukowanym przez Arnolda Fibigera na początku XX w.

Koncert z okazji obchodów Roku Rodziny Fibigerów to pierwsze wydarzenie we wrześniowym repertuarze kaliskiego Teatru. Już 11.09 odbędzie się premiera „Dowcipu” Margaret Edson na Scenie Kameralnej, a w sobotę 19.09 rozpoczną się jubileuszowe 60. Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej.

Więcej informacji na stronie internetowej Teatru www.teatr.kalisz.p

Źródło:

Materiał nadesłany