EN

16.06.2021, 10:49 Wersja do druku

Jest śmiesznie

Inne aktualności

„Bez seksu proszę” Alistaira Foota i Anthony'ego Marriott'a w reż. Janusza Szydłowskiego w Krakowskim Teatrze Variete. Pisze Anna Piątkowska w Dzienniku Polskim.

Nowy tytuł na afiszu teatru Variete - brytyjska farsa „Bez seksu proszę” w reżyserii Janusza Szydłowskiego to mieszanka nieprawdopodobnych wydarzeń, błyskotliwych dialogów oraz szybkiej akcji, które bez wątpienia zapewnią widzom dobrą rozrywkę.

Zazwyczaj wizyta kuriera zwiastuje coś miłego, ale w przypadku młodego małżeństwa Hunterów stała się początkiem nieprawdopodobnej historii. Frances, żona Petera Huntera - młodego bankiera, zamówiła skandynawskie szkło, jednak w paczce, która do niej dotarła znalazło się coś zupełnie innego…

Tak zaczyna się najnowsza produkcja Krakowskiego Teatru Variete „Bez seksu proszę” w reżyserii Janusza Szydłowskiego. Brytyjska farsa napisana przez Alistaira Foota i Anthony'ego Marriott'a, mistrzów tego gatunku to tytuł, który, mimo upływu czasu, wciąż bawi. Od premiery, która odbyła się w Londynie w 1971 roku, do 1987 roku, kiedy to tytuł został zdjęty z afisza, zagrano go prawie 7 tysięcy razy. W 1973 roku sztuka została przeniesiona na duży ekran. Zarówno na West Endzie, jak i w filmie, wystąpiły największe gwiazdy Londynu.

„Bez seksu proszę” w teatrze Variete to kolejne podejście Janusza Szydłowskiego do tej sztuki, po raz pierwszy spektakl wyreżyserował w krakowskim Teatrze Bagatela w 2002 roku.

- Ten spektakl jest zbudowany tak jak utwór muzyczny. Farsa jest swego rodzaju partyturą, na której bazujemy w oparciu o rytmy, intonacje. To gigantyczne przedsięwzięcie, chcę pokazać w Teatrze Variete farsę jako utwór muzyczny, a będzie to bardzo nowoczesna inscenizacja – mówił nam reżyser w czasie pracy nad spektaklem.

Sztuka w tłumaczeniu Krystyny Podleskiej i Anny Wołek, za scenografię oraz kostiumy krakowskiej realizacji odpowiada Anna Sekuła. Obsada „Bez seksu proszę” to zarówno nazwiska znane widzom ze spektakli Krakowskiego Teatr Variete („Pretty Woman – The Musical”, „Chicago”, „Opera za trzy grosze”, „Dziewczyna z plakatu” oraz „Powróćmy do tamtych lat”), jak i aktorzy innych krakowskich, choć nie tylko, scen teatralnych.

Premiera spektaklu odbyła się 5 i 6 czerwca, do końca miesiąca „Bez seksu proszę” widnieje w repertuarze teatru. 19 czerwca o godz. 18:00sztuka zostanie wystawiona w ramach Nocy Teatrów, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie teatru.

Tytuł oryginalny

Jest śmiesznie. „Bez seksu proszę" w Teatrze Jest śmiesznie. „Bez seksu proszę" w Teatrze Yarieteariete

Źródło:

„Dziennik Polski” online nr137