EN
24.03.2021, 08:10 Wersja do druku

Jelenia Góra. Zdrojowy Teatr Animacji im. Bogdana Nauki?

W niedzielę (21.03) obchodzony był Światowy Dzień Lalkarstwa. Przy tej okazji prezydent Jeleniej Góry złożył życzenia aktorom i pracownikom Zdrojowego Teatru Animacji, a także poinformował o zamiarze nadania imienia placówce na cześć Bogdana Nauki, zmarłego w ubiegłym roku dyrektora cieplickiego teatru.

fot. mat. teatru

21 marca 2021 roku to pierwszy Dzień Lalkarstwa, który aktorzy Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze obchodzili bez swojego dyrektora, bowiem zszedł ze swojej sceny w listopadzie ub. roku. Wiem, że już latem ub. roku zespół aktorski ZTA myślał o benefisie Bogdana Nauki, który jesienią miał obchodzić swój jubileusz pracy artystycznej w Teatrze, który właściwie sam zbudował. I jako zespół artystyczny, i jako repertuar, i niemalże jako budynek, bo to dzięki przede wszystkim jego wieloletniemu wysiłkowi ten obiekt zyskał na wskroś nowoczesne, a nawiązujące do najpiękniejszych tradycji wnętrza - napisał na swoim profilu facebookowym Jerzy Łużniak.

- Nie chcieliśmy wtedy, żeby ten benefis odbył się we wrześniu, bo wówczas wiele jest imprez. W październiku zaczęły się kwarantanny wśród aktorów, więc trzeba było raz jeszcze myśleć o zmianie terminu. W listopadzie dyrektor zachorował i zmarł… Myślę, że Dzień Lalkarstwa jest dobrym terminem, by poprosić zespół aktorski ZTA, by zorganizował benefis swojemu dyrektorowi w pierwszą rocznicę jego śmierci. To będzie należyty hołd dla pamięci o jego pracy - kontynuował prezydent Jeleniej Góry.

- Myślę też, że Dzień Lalkarstwa jest najlepszym terminem, bym mógł powiedzieć jeleniogórzanom, że przedłożę radnym Jeleniej Góry projekt uchwały, by w pierwszą rocznicę śmierci Bogdana Nauki nazwać ten teatr jego imieniem - ogłosił J. Łużniak dodając, że na takie uhonorowanie w pełni zasługuje. - Ten, kto wielu pokoleniom dzieci ofiarowywał najpiękniejsze baśnie świata niech chociaż w taki sposób pozostanie w tym teatrze - dodał prezydent.

Bogdan Nauka miał 62 lata. Od 1994 roku był związany z jeleniogórskim teatrem (wcześniej, od 1982 roku, był kierownikiem literackim i asystentem reżysera we Wrocławskim Teatrze Lalek). W stolicy Karkonoszy zarządzał zarówno Teatrem Norwida, jak i Zdrojowym Teatrem Animacji. Był również reżyserem wielu znakomitych spektakli, a także wykładowcą wrocławskiej PWST.

Tytuł oryginalny

Zdrojowy Teatr Animacji im. Bogdana Nauki?

Źródło:

www.jelonka.com
Link do źródła