EN
31.10.2022, 08:29 Wersja do druku

Jelenia Góra. Skwer przy Teatrze im. Norwida nosi imię Aliny Obidniak

Skwer przy Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze od 29 października 2022 nosi imię zmarłej dokładnie rok temu legendy rodzimego teatru – Aliny Obidniak, wieloletniej dyrektorki jeleniogórskiego teatru (1973–1988 i 2000), reżyserki, aktorki, feministki i działaczki ekologicznej. Tego dnia w obecności rodziny wraz z inicjatorką wydarzenia posłanką Zofią Czernow, prezydentem Miasta Jeleniej Góry Jerzym Łużniakiem i radnymi odsłonięto tablicę pamiątkową.

fot. mat. teatru

Urodziła się i wychowała w Krośnie, mieszkała i zmarła w Jeleniej Górze. Nie da się więc ukryć, iż Jelenia Góra to jedno z miast, w których upamiętnienie jej osoby ma duży sens. Inicjatywę nadania imienia Aliny Obidniak skwerowi między Teatrem im. Norwida a skrzyżowaniem ulic Sudeckiej i Wojska Polskiego podsunęła Radzie Miejskiej w Jeleniej Górze posłanka Zofia Czernow. 28 września 2022 radni podjęli uchwałę o nadaniu skwerowi imienia Aliny Obidniak. Wniosek ten poparło 16 radnych, jedna osoba była przeciw, a trzech radnych się wstrzymało od głosu. Informacja zatem jest w pełni oficjalna. Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak także miał w tym swój udział, popierając inicjatywę.

Z inicjatywy Aliny Obidniak od 1973 odbywają się coroczne Jeleniogórskie Spotkania Teatralne z udziałem zespołów krajowych i zagranicznych, a od 1983 Międzynarodowy Festiwal Teatru Ulicznego. W 1979 w Jeleniej Górze przy Teatrze im. Norwida założyła Ośrodek Badań i Praktyk Kulturowych, który miał charakter międzynarodowy i prowadził interdyscyplinarne badania teatralne. W 1995 została polską laureatką nagrody „Kobieta Europy" przyznawanej przez Komisję Europejską. Była laureatką kilkudziesięciu nagród w dziedzinie teatru, m.in. nagród za reżyserię na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych oraz nagrody z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W 2011 otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Za dyrekcji Aliny Obidniak jeleniogórski teatr odnosił swoje największe sukcesy. W 1978 jako jeden z nielicznych, został nagrodzony przez krytykę na Festiwalu Teatru Narodów (Théâtre des Nations) w Caracas i odbył miesięczne tournée po Ameryce Łacińskiej. Wówczas debiutowali w Jeleniej Górze reżyserzy: Aldona Figura („Szelmostwa Skapena" Moliere w 2000), Mikołaj Grabowski („Z głębokiej otchłani wołam" Stanisława Grochowiaka w 1977), Maja Kleczewska („Elektra" Hugona von Hofmannsthala w 2001), Piotr Kruszczyński („Królowa i Szekspir" Esther Vilar w 2000), Krystian Lupa („Życie człowieka" Leonida Andrejewa w 1977) czy Waldemar Zawodziński („Sen nocy letniej" Williama Shakespeare'a w 1988). Ponadto Alina Obidniak nawiązała współpracę z wybitnymi twórcami, w tym z Adamem Hanuszkiewiczem, Henrykiem Tomaszewskim czy Krzysztofem Pankiewiczem.

Odsłonięcia tablicy z nazwą skweru dokonali wspólnie: Zofia Czernow, Dorota Obidniak, prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, przewodniczący Rady Miasta Wojciech Chadży i dyrektor teatru Tadeusz Wnuk.

Była wizjonerką w każdym tego słowa znaczeniu. Potrafiła odnaleźć młodych twórców, dać im przestrzeń do rozwoju, a potem cieszyć się ich sukcesami, w Polsce i na świecie. Integrowała środowisko twórcze, była autorytetem dla aktorów, reżyserów i praktycznie całego środowiska kultury. Życzę i sobie i Jeleniej Górze, by w naszym mieście, pojawiali się ludzie tak mądrzy, twórczy i pracowici jak Alina Obidniak – powiedział przewodniczący Rady Miasta Wojciech Chadży.

Prezydent Jerzy Łużniak wspomniał nie tylko o Festiwalu Teatrów Ulicznych, których kolebką jest Jelenia Góra, dzięki Alinie Obidniak, której swego czasu przyznano tytuł Cesarzowej Teatrów Ulicznych. Przypomniał też o działaniach ekologicznych Aliny Obidniak.

To jest Jej miejsce. Tutaj przy teatrze, który kochała całe życie. Każdy, kto znał Alinę Obidniak wie, że ona wytwarzała dobrą energię, którą kierowała do ludzi i zawsze marzyła o tym, żeby ludzie mieli różne pomysły, żeby im się „dymiło” w głowach – mówiła Zofia Czernow.

Tytuł oryginalny

Jelenia Góra. Skwer przy Teatrze im. Norwida nosi imię Aliny Obidniak

Źródło:

www.portalik24.pl
Link do źródła

Autor:

Merwan