EN
28.10.2021, 09:08 Wersja do druku

Jelenia Góra. Premierowy "Król Maciuś Pierwszy" w Zdrojowym Teatrze Animacji

Czesław Sieńko reżyseruje "Króla Maciusia Pierwszego" wg powieści Janusza Korczaka. Premiera 14 listopada.

fot. mat. teatru

Spektakl pt. "Król Maciuś Pierwszy" opowiada historię małego królewskiego syna, który wskutek posępnego zrządzenia losu nieoczekiwanie zostaje królem. Nie mając żadnego doświadczenia musi rządzić krajem, toczyć wojny i sam stawać do walki. W realizacji trudnych zadań wspiera go jedynie dwóch przyjaciół: stary doktor, oraz chłopiec imieniem Felek. Jednym z najważniejszych rozporządzeń króla Maciusia staje się decyzja o utworzeniu republiki dzieci i oddanie w ich ręce władzy w kraju, która tylko z pozoru jest słuszna - w rezultacie doprowadza go do szeregu fatalnych zdarzeń, a w konsekwencji do jego klęski.

Janusz Korczak, który jak rzadko kto kochał dzieci, w powieści, na podstawie której został zrealizowany spektakl, unaocznia młodym odbiorcom format zjawiska jakim jest dorastanie z wszystkimi tego faktu konsekwencjami. Za najważniejszą uznał umiejętność podejmowania decyzji oraz ponoszenia za nie odpowiedzialności. Uobecnia słuszność zasady, która głosi, że w życiu najbardziej liczy się wiedza, a jedyną metodą  na  jej zdobycie jest mądra i wszechstronna edukacja. Pokazuje, że życie to nie tylko pasmo sukcesów, ale że są w nim też porażki, które mogą nauczyć nas więcej, niż nie jeden tryumf.

Przedstawienie zrealizowane jest z zastosowaniem marionetek, oraz w planie aktorskim, w którym pojawią się elementy ruchu wywiedzione z komedii dell arte, oraz bliskie konwencji Monty Pyhtona. Opowieść  obfituje w szereg zabawnych, przeplatanych nastrojowymi scen, z których wyłania się wzruszająca i mądra opowieść o małym, bohaterskim władcy, który chciał być królem wszystkich dzieci. Całości dopełniają ułożone w dynamiczną choreografię piosenki.

"Król Maciuś Pierwszy" - premiera 14.11.2021 r. godzina 16:00

Adaptacja i reżyseria: Czesław Sieńko
Scenografia: Iza Toroniewicz
Muzyka: Mirosław Gordon
Choreografia i ruch sceniczny: Piotr Suzin

Źródło:

Materiał nadesłany