EN

2.06.2021, 13:11 Wersja do druku

Jelenia Góra. Premiera "Prezentu urodzinowego" u Norwida

W jeleniogórskim Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida – Jerzy Bończak przygotowuje pełną zwrotów akcji i nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności komedię "Prezent urodzinowy" (tytuł oryginalny: "Birthday Suite") autorstwa angielskiego dramatopisarza Robina Hawdona w przekładzie Elżbiety Woźniak. Premierę zaplanowano na 12 czerwca (w sobotę) o godz. 19.00.

fot. mat. teatru

Jak wieść niesie, sztuka "Prezent urodzinowy" od ponad dwóch dekad gości na afiszach w całej Europie. Jej autor, Robin Hawdon (rocznik 1939), to jeden z najpopularniejszych autorów angielskich komedii i fars ("Wieczór kawalerski", "In flagranti", "Jak na wulkanie", "Lewe interesy", "Bóg i Stephen Hawking" czy "Weekend z R."). Jego sztuki wystawiane są na całym świecie, i na wielu festiwalach, m.in. w Edinburghu. Przez blisko dwadzieścia lat był aktorem, zanim w 1983 porzucił jednak karierę aktorską, by skoncentrować się na pisaniu i reżyserowaniu. Występował w teatrach West Endu, a także w filmie i telewizji, w tym "Dzień, w którym Ziemia stanęła w ogniu" (1961), "Dusza na sprzedaż" (1967), "Atak na Żelazne Wybrzeże" (1968) czy "Gdy dinozaury władały światem" (1970).

Akcja "Prezentu urodzinowego" rozgrywa się w hotelowym apartamencie. Na obchodzącego właśnie urodziny mężczyznę czeka pani do towarzystwa. Za jej usługi zapłacił przyjaciel jubilata. Ma nadzieję, że w ten sposób poprawi humor kumplowi, który niedawno rozstał się z żoną. To mają być niezapomniane urodziny. I z pewnością tak będzie, bo wkrótce się okazuje, że apartament hotelowy łączy się z drugim pokojem. Zza drzwi słychać znajome głosy. Ekscytujący wieczór we dwoje zaczyna przybierać nieoczekiwany obrót. Do tego we wszystko miesza się wścibski kelner.

Jerzego Bończaka, aktora, reżysera i producenta teatralnego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, chyba nikomu szerzej przedstawiać nie trzeba. Zagrał w ok. 150 produkcjach filmowych i telewizyjnych, był reżyserem ponad 40 spektakli teatralnych. Poza tym w 2018 w jeleniogórskim Teatr im. Norwida wyreżyserował "Osiem kobiet" Roberta Thomasa.

Scenografię do jeleniogórskiego przedstawienia opracowała Klaudia Solarz, a kostiumy przygotował Sylwester Krupiński. Opracowanie muzyczne - Marian Szałkowski.

Grają: Marta Kędziora, Magdalena Kępińska, Jacek Grondowy, Piotr Konieczyński oraz Robert Mania.

Tytuł oryginalny

Premiera “Prezentu urodzinowego” u Norwida

Źródło:

www.jelonka.com
Link do źródła

Autor:

Manu