EN
14.10.2022, 14:14 Wersja do druku

Jelenia Góra. Na afiszach: „Ania z Zielonego Wzgórza" i Koncert Jubileuszowy Anny Patrys

Spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza" w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida planowany jest na 15 października o godz. 17.00.  Solistką niezwykłego wieczoru w Zdrojowym Teatrze Animacji, 23 października o godz. 19.00, będzie Anna Patrys, śpiewaczka operowa i znakomita kameralistka.

fot. mat. teatru

Jest to kolejna realizacja, w oparciu o adaptację powieści Lucy Maud Montgomery, Henryki Królikowskiej-Wojtyszko i Macieja Wojtyszki, z urokliwą muzyką Zbigniewa Karneckiego. Można by spytać, skąd w Polsce przełomu wieków XX i XXI taka popularność materiału sięgającego do czasów, kiedy kobiety nosiły obowiązkowo kapelusze i modne wówczas bufiaste rękawy? Otóż Autorka cyklu powieściowego o Ani Shirley, paradoksalnie, nie stworzyła niczego szczególnie oryginalnego. Legendy, baśnie, opowieści o sierotach szukających swojego miejsca w grupie, plemieniu, społeczności... itd. są tak stare jak ludzkość. Ich ponadczasowość bierze się stąd, że kto z nas od czasu do czasu nie czuje się jak porzucona sierota?

- Sometimes I feel like a motherless child - śpiewał bezimienny bluesman, a po nim wielu mniej, bardziej i bardzo znanych. No cóż, samotności, odrzuceniu i poszukiwaniu bliskości oraz odnajdowaniu się w grupie towarzyszą jedne z najważniejszych emocji, które kształtują nas jako ludzkie jednostki. Zaś przyjęte w tej mierze strategie i ich sukcesy, bądź porażki, determinują to, jakim będziemy społeczeństwem. Dlatego tytułowa Ania z Zielonego Wzgórza warta jest tego, by jej historię poznawało kolejne, już piąte pokolenie czytelników i widzów. Materiał przygotowany przez twórców adaptacji jest - co należy tu wspomnieć - wyjątkowo udanym na polskim rynku materiałem musicalowym, z podgatunku zwanego musicalem rodzinnym. To gwarantuje, że na spektaklu nie będą się nudzić ani dzieci, ani dorośli. Rolą reżysera jest zatem poprowadzenie pracy nad spektaklem tak, by nic nie zakłóciło przyszłym widzom przyjemności poznania i pokochania Ani... Ani z Zielonego Wzgórza - piszą autorzy o przedstawieniu. Reżyseria: Andrzej Ozga.

fot. mat. teatru

Solistką niezwykłego wieczoru w Zdrojowym Teatrze Animacji, 23 października o godz. 19.00, będzie Anna Patrys, śpiewaczka operowa i znakomita kameralistka. Towarzyszyć jej będą kameraliści, na co dzień muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze: Bartłomiej Tełewiak, Ewa Gołubińska, Marta Mutkowska oraz Maciej Baran. Przy fortepianie Róża Wysocka. Dodatkową atrakcją tego koncertu będzie niezwykła ilustracja zdjęciami znakomitego młodego fotografa Szymona Biali-ca, specjalna prezentacja, która wizualnie stanie się oprawą finałowego utworu „II tramonto" (Poranek) O.Respighiego. Będzie to koncert jubileuszowy Anny Patrys, która świętuje 20-lecie występów na scenie.

Tytuł oryginalny

Nie przegap

Źródło:

Nowiny Jeleniogórskie nr 41