EN
14.02.2022, 12:14 Wersja do druku

Jaworze. Ławeczka upamiętni postać Wiesława Dymnego

Inne aktualności

Mieszkańcy Jaworza koło Bielska-Białej upamiętnią postać Wiesława Dymnego, poety i prozaika, współtwórcy Piwnicy pod Baranami w Krakowie. W Nałężu, gdzie się wychował, wiosną odsłonięta zostanie poświęcona mu ławeczka – podał wójt Radosław Ostałkiewicz.

Samorządowiec z rozmowie z PAP powiedział w poniedziałek, że gotowa jest już gipsowa forma. Projekt zaakceptowała Anna Dymna. Odlew ma dotrzeć do Jaworza w kwietniu. Stanie przy kaplicy w Nałężu. „Czekamy, kiedy ławeczka będzie już w Jaworzu i wtedy zaprosimy Annę Dymną” – dodał. Odsłonięcie kompozycji nastąpić ma wiosną.

Pomysłodawcami ufundowania ławeczki było stowarzyszenie Jaworze-Zdrój, które pozyskało na ten cel dofinansowanie z funduszy UE. Budżet gminny nie będzie finansował zadania. „Pamięć o Dymnych jest wciąż żywa w Nałężu, szczególnie wśród starszych ludzi. Mama i ojczym Wiesława byli nauczycielami i kierownikami tamtejszej szkoły podstawowej. Oni, a także jego brat, spoczywają na cmentarzu katolickim w Jaworzu” – powiedział Radosław Ostałkiewicz.

Będzie to już druga w gminie Jaworze ławka poświęcona postaci ważnej dla historii miejscowości. W 2011 r. uhonorowano w ten sposób hr. Maurycego Saint Genois, właściciela tutejszych dóbr. To dzięki niemu miejscowość w XIX w. była uzdrowiskiem.

Wiesław Dymny urodził się 25 lutego 1936 r. w Połoneczce koło Nowogródka. W 1953 r. ukończył liceum w Bielsku-Białej i podjął studia malarskie w Krakowie. Nie ukończył ich. Zaczął natomiast pisać. Stworzył ok. 300 tekstów piosenek. W 1963 r. otrzymał Nagrodę im. Kościelskich za „Opowiadania zwykłe”. Był współtwórcą krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Pisał teksty dla jej artystów. Tworzył m.in. też dla STS. W 1971 r. ożenił się z Anną Dymną. Zmarł 12 lutego 1978 r. na zawał serca. Został pochowany w Krakowie.

Źródło:

PAP