EN

24.06.2020, 11:12 Wersja do druku

Internet. Zaczynamy odliczanie. Nowy e-teatr już za tydzień

1 lipca, dokładnie za tydzień, użytkownicy portalu e-teatr.pl zobaczą serwis w nowej odsłonie. Największa witryna poświęcona polskiemu teatrowi zmienia szatę graficzną i rozwiązania funkcjonalne, zapraszając użytkowników do współtworzenia treści.

mat. Instytutu Teatralnego

Nowy e-teatr.pl to rozbudowane działy aktualności i ogłoszeń, opiniotwórczy "Magazyn" oraz przejrzysty mechanizm wyszukiwania treści i uproszczony layout dostosowany do urządzeń mobilnych i potrzeb internautów.

Portal e-teatr.pl powstał w 2004 roku i jest prowadzony przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. To największy i najpopularniejszy serwis tematyczny poświęcony w całości teatrowi polskiemu. Na stronę główną portalu codziennie trafiają newsy, które umożliwiają śledzenie polskiego życia teatralnego. E-teatr.pl przedrukowuje także recenzje, wywiady, opinie oraz zamieszcza aktualny repertuar wszystkich teatrów i informacje o najnowszych premierach.

Już za tydzień użytkownicy zobaczą te treści w nowej odsłonie. Portal całkowicie zmienia szatę graficzną, układ strony, wprowadza nowe funkcjonalności i rozwiązania technologiczne. - Pod względem organizacyjnym był to niezwykle trudny projekt. Punktem wyjścia naszych prac były szczegółowe analizy potrzeb użytkowników serwisu i samej redakcji. To, co dla mnie było najważniejsze, to właśnie fakt, że konstrukcja serwisu odpowiada wprost na model korzystania z niego, zidentyfikowany w trakcie badań - podkreśla Kordian Klecha, projektant i wykładowca zajmujący się zagadnieniami UX i psychologii projektowania, którego agencja intui budowała nowy e-teatr.

Jak dodaje Klecha, "z punktu widzenia rozwoju produktu cyfrowego projekt portalu przenosi jego kilkunastoletnią tradycję w nową epokę technologiczną". - Warte podkreślenia jest, że dzieje się to w duchu minimalistycznego uproszczenia środków, aby wydobyć funkcjonalną esencję z oczekiwań użytkowników. Liczymy na to, że bardzo szybko docenią oni nowy kształt portalu i przyzwyczają się do układu treści - wskazuje.

Co nowego?

W nowym e-teatrze zmieni się wiele. Znacznie rozbudowany został dział aktualności, o co najczęściej prosili czytelnicy. Portal będzie żył w tempie kilkudziesięciu newsów na dobę, i to one będą najmocniej wyeksponowane na stronie głównej. - Przesuwając się w dół strony, zobaczymy jak - pod względem treści i charakteru - zmienia się portal. Z sekcji newsowej użytkownicy przenoszą się do działu gromadzącego recenzje, by, schodząc jeszcze niżej, dotrzeć do części magazynowej - swego rodzaju "pisma w piśmie", gromadzącego treści pogłębione, ale i wymagające większego skupienia: felietony, rozmowy, opinie - tłumaczy Klecha.

Warte podkreślenia jest, że dzieje się to w duchu minimalistycznego uproszczenia środków, aby wydobyć funkcjonalną esencję z oczekiwań użytkowników

mówi Kordian Klecha

Uproszczony został layout tekstów, a wyróżnione zdjęcia (nie tylko na stronie głównej). Stworzono przejrzysty mechanizm wyszukiwania treści i archiwum oraz powiązań, które umożliwią użytkownikom kontekstowe budowanie wiedzy i korzystanie z zasobów portalu.

Wprowadzone zmiany dotyczą nie tylko wersji desktopowej serwisu, ale także responsywności i interface'u dla urządzeń mobilnych. Stanie się bardziej przyjazny i dostosowany do obecnych potrzeb większości użytkowników korzystających z serwisów newsowych głównie na smartfonach.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne