24.08.2020, 18:39 Wersja do druku

Wrocław. "W stronę jazzu" - premiera online

mat. teatru

Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne "Rita Baum" oraz Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych Czasoprzestrzeń zapraszają na transmisję online spektaklu warsztatowego "W stronę jazzu".

Spektakl jest efektem teatralnych prac warsztatowych, w których wzięły udział osoby z niepełnosprawnościami korzystające ze wsparcia Fundacji Eudajmonia. Warsztaty realizowane były w ramach programu Kultura Dostępna MKiDN.

Prezentowana opowieść teatralna oparta jest na fragmentach książki "U brzegów jazzu" Leopolda Tyrmanda. Historia ta wyraża nie tylko głębię jazzu jako stylu muzycznego, ale przede wszystkim jest odpowiedzią na społeczne skrępowanie. Po II wojnie światowej zwykłe słuchanie muzyki albo taniec w Polsce było godnym odnotowania aktem odwagi, gdyż komunizm odrzucał jazz nie tylko jako muzykę, ale także jako styl życia – sposób ubioru, otwartość, improwizację. Tyrmand pisze o wartości muzyki tworzonej przez grupy wykluczone, odwołując się do genezy jazzu w Ameryce.

Historia przedstawiona przez pisarza koresponduje z koncepcją prowadzonych przez nas działań teatralnych, których celem jest podkreślenie znaczenia i roli osób niepełnosprawnych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Ficowski
Muzyka: Roman Felczyński, Joanna Kasper
Aktorzy: Kamil Dawid Gałuszka, Paweł Kutny oraz uczestnicy warsztatów.
Opieka terapeutyczna: Katarzyna Ostrowska
Produkcja: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne "Rita Baum"
Partnerzy: Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych Czasoprzestrzeń, Fundacja Eudajmonia oraz Stowarzyszenie „OSTOJA” na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne