Największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkania teatralne z udziałem niepełnosprawnych artystów z Polski i świata - choć dotychczas odbywały się w Lublinie - teraz swój jubileusz trzydziestolecia będą obchodzić w rzeczywistości wirtualnej. W dniach 19-22 listopada mamy szansę na nowo spojrzeć na twórczość osób z niepełnosprawnością.
Twórcy Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku tę wymuszoną przez pandemię zmianę planów chcą potraktować jako szansę dla nas wszystkich. Dzięki spektaklom dla dzieci i młodzieży w odsłonach porannych, które będzie można obejrzeć na platformie ZOOM, rodzice będą mieli możliwość w weekend wytłumaczyć dzieciom czym jest niepełnosprawność, spędzając w ten sposób rodzinne przedpołudnia. Nauczyciele w czwartek i piątek mogą na ich podstawie przeprowadzić lekcje online ze swoimi uczniami.
Instruktorzy z całej Polski będą mogli w odsłonach popołudniowych uczyć się najprzeróżniejszych rozwiązań wykorzystywanych w teatroterapii poprzez spektakle, ale też webinary, na których zaproszeni goście omówią najlepsze “dobre praktyki”. Dla fanów teatru jest to kolejna okazja do odkrycia nowych zespołów i propozycji repertuarowych.
- SANS to bogactwo różnorodnych form, środków artystycznego wyrazu i technik teatralnych: plastyka, ruch, światło, muzyka, a przede wszystkim emocje; to wymiana myśli, analizy i merytoryczne dyskusje ze specjalistami z dziedzin teatru i terapii - mówi Michał Stanowski, główny inicjator ruchu Nieprzetartego Szlaku.
Spotkania prezentują ogromną różnorodność artystów. Integracyjne Teatralne Studio Krug z Moskwy to najstarszy inkluzywny teatr w Rosji (25 lat), w praktyce prezentujący metodę Natalii Popovej „Kognitywny styl ruchu” – będziemy mogli obejrzeć ich spektakl, a także uczestniczyć w webinarze z samą Natalią Popovą.
Kruszynki, zespół przedszkolaków z Lublina, potrafią wzruszyć widza, ale także angażują całe środowisko przedszkola – rodziców, opiekunów, nauczycieli, terapeutów, wolontariuszy. Początki Teatru Wojtuś z Kraśnika (1984) sięgają wcześniej niż same Spotkania – a rozwój teatru i jego instruktorki Katarzyny Serwackiej to bogata droga artystyczna widoczna w kolejnych prezentacjach i jednocześnie niepowtarzalna historia.
Ukrainę reprezentować będzie Neprotoptana Stezhyna ze Lwowa z projektem „Pogliad” („Spojrzenie”), prezentując inkluzywny spektakl z muzyką na żywo, a Anastasiya Voytiuk poprowadzi webinar o muzyce w teatrze.
Spektakle będą dostępne online na platformie Zoom (obowiązuje limit 100 osób), a webinary i studio festiwalowe będą dodatkowo streamowane poprzez portal Facebook. Organizatorzy zachęcają osoby zainteresowane oglądaniem Przeglądu do zapisania się do wydarzenia na Facebooku. Można też wejść na stronę www.nieprzetartyszlak.eu, gdzie podczas festiwalu publikowane będą linki. Część wydarzeń będzie tłumaczona na PJM.
- Obecnie dostęp do kultury jest bardzo utrudniony dla nas wszystkich, ale szczególnie dla osób z niepełnosprawnością. Warto o tym pamiętać. My nie możemy nawet uczcić jubileuszu wspólnym tortem z naszymi Artystami, a przecież to oni są w centrum wszystkich naszych działań. I dlatego spoglądamy na szanse, jakie daje nam wszystkim Internet - mówi Agnieszka Wojnarowska-Śmietana z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.
Fundacja Nieprzetartego Szlaku swoje działania prowadzi przez cały rok, a Spotkania były zawsze wydarzeniem kulminacyjnym oraz okazją do podsumowań. Wszyscy mogli spotkać się w Lublinie, obejrzeć spektakle, przejść przez Centrum Lublina w Paradzie Artystów. Sam ruch Nieprzetartego Szlaku od 20 lat jest już międzynarodowy i realizuje swoje idee także na Ukrainie czy Białoruś.
Obecna edycja Nieprzetartego Szlaku ma podtytuł “Przemiany”. Przez ostatni czas wszyscy przechodzimy przemianę, ale wciąż jest potrzebna przemiana w naszym myśleniu o osobach z niepełnosprawnością. Jubileusz oznacza zwykle świętowanie. Tym razem samo świętowanie zostało przełożone na przyszłe edycje, a trzydziestolecie to okazja do wypracowania nowego sposobu na odkrywanie teatru osób z niepełnosprawnością i siły samej teatroterapii.
Jak słyszymy w festiwalowym spocie, którego narratorką zgodziła się zostać Krystyna Czubówna: “30 lat to całe pokolenie. Od 30 lat Nieprzetarty Szlak poprzez teatr i arteterapię zbliża nas do siebie. Drodzy Państwo, weźmy razem udział w Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku. W tym szalonym czasie dajmy się przemienić teatrowi.”
Termin: 19 - 22 listopada
Miejsce: platforma Zoom, fanpage “Nieprzetarty Szlak” na Facebooku
Wydarzenie na Facebooku: facebook.com
Strona www: nieprzetartyszlak.eu
Fanpage: facebook.com