EN

30.05.2023, 10:42 Wersja do druku

Internet. Teatroteka WFDiF już dostępna na 35mm.online

W 10. rocznicę powstania TEATROTEKI udostępniamy efekty projektu na platformie streamingowej 35mm.online.

fot. mat. organizatora

TEATROTEKA to realizowany od 2013 roku projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o charakterze artystycznym i edukacyjnym.

TEATROTEKA to wyprodukowany przez WFDiF cykl, który w tym roku obchodzi swój jubileusz 10-lecia istnienia. Podczas tych lat powstało szereg wyjątkowych produkcji, w których zadebiutowało wielu reżyserów młodego pokolenia m.in.: Agnieszka Smoczyńska, Piotr Domalewski, Wawrzyniec Kostrzewski, Adam Sajnuk. TEATROTEKA wykorzystuje potencjał technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych utworów „młodej” polskiej dramaturgii teatralnej. Zamysł jest prosty, młodzi twórcy na początku drogi zawodowej dostają za zadanie przełożyć na język filmu sztukę teatralną – sztukę współczesną, napisaną z myślą o scenie, a jednak odmienną konwencją i stylistyką od klasycznego dramatu, na wskroś nowoczesną, dialogującą z kanonem. Za adaptację utworów teatralnych odpowiadają debiutujący reżyserzy przy wsparciu doświadczonej ekipy filmowej (m.in. autorów zdjęć: Arkadiusz Tomiak, Łukasza Gutt, Paweł Flis), redaktorów (Maciej Wojtyszko, Krzysztof Domagalik, Zenon Butkiewicz) oraz technologii i infrastruktury filmowej z WFDiF. Jest to niecodzienne wyzwanie artystyczne na styku dwóch różnych światów: filmu i teatru.

W latach 2013 - 2023 w ramach projektu TEATROTEKA powstało 68 oryginalnych produkcji.

Na platformie 35mm.online można obejrzeć 25 TEATROTEK https://35mm.online/vod/teatroteka, a ich ilość będzie się sukcesywnie powiększać.

35mm.online proponuje specjalne kolekcje tematyczne, gdzie tym razem zaprasza w świat TEATROTEKI.
 
PODRÓŻE PAMIĘCI
Czas akcji w tej kolekcji sięga początków XV wieku, kiedy dżuma zabrała tytułowych „Niesamowitych braci Limbourg”. Jednak większość toczy się w granicach II połowy XX wieku: od powojnia („Feinweinblein”), przez dekady Polski Ludowej i transformacji, po wieczność – czas poza czasem, gdzie odchodzą bohaterowie spektakli opartych na faktach: Hanoch Lewin, pisarz i Tomasz Sikorski, kompozytor. Historie bohaterów podróżujących w czasie dzięki pamięci ukazują słodko-gorzkie chwile z życia w gdańskim „Falowcu”, prowadzenia rodzinnego interesu „Cukier stanik” i działalności związków zawodowych „Solidarność” w PRLu.

UCIECZKA OD WOLNOŚCI
Zdawałoby się, że wolność to jedna z najważniejszych wartości współczesnego człowieka. A jednak porywy namiętności sprawiają, że zdolny jest zaryzykować wolność w imię silniejszego uczucia, zgubnej słabości, z powodu zmęczenia sztuką wyborów, a nawet w poszukiwaniu poczucia bezpieczeństwa. Bohaterowie spektakli z kolekcji znaleźli się dobrowolnie lub nie w więzieniu, jak w sztukach „Nad” czy „Zakład karny – o stówę”, zostali porwani jak kobieta w komedii „Porwać się na życie”. Są i tacy, którzy zdołali urządzić się poza systemem, w przyszłości -„Dzień dobry, wszyscy umrzemy”.

ŚWIĘTA POLSKIE
Świąteczne rytuały, które gromadzą Polaków przy rodzinnym stole mają swoją gotową dramaturgię. Najsilniejsze napięcie, wynikające nie tylko ze wzruszenia, udziela się zwykle uczestnikom rodzinnych wigilii Bożego Narodzenia („Cicha noc”). Tragedia Holokaustu skłania bohaterów do rytualnego odwiedzania miejsc pamięci o Zagładzie („Walizka”). Wciąż toczą się wojny, z których do matek dochodzą wieści o poległych synach („Chłopiec malowany”). Sublokatorzy mieszkający pod jednym dachem stają się, chcąc nie chcąc, bliskimi ("Żona Łysego"), a niegdysiejsi sąsiedzi - polscy Żydzi - wracają po latach w miejsca swego urodzenia ("Żyd").

TEATROTEKA to przestrzeń dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy pomimo znaczącego niekiedy dorobku teatralnego i wykształcenia w tym kierunku, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego i oryginalnego dzieła audiowizualnego. Projekt, realizowany z udziałem specjalistów planu filmowego skupionych wokół WFDiF, ma im to umożliwić.
W ciągu ostatnich lat zaistniało w Polsce nowe pokolenie autorów piszących dla teatru. Stworzyli oni swój oryginalny język, sposób obrazowania, formę, a także wzbogacili dramat współczesny o problematykę dotyczącą ludzi młodych i o ich sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. „Młoda” polska dramaturgia zasługuje na jej propagowanie, na zapoznanie z nią szerszego kręgu odbiorców – jest to główny cel edukacyjny projektu.

Ekranizacje TEATROTEK odnoszą sukcesy na międzynarodowych festiwalach, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu WORLDFEST w Houston, gdzie w ciągu ostatnich trzech lat produkcje TEATROTEKI zdobyły nagrody Gold, Silver i Platinum Remi. Wielkim sukcesem świadczącym o zupełnie nowej jakości, jaką Teatroteka wnosi we współczesne ekranizacje teatralne, jest nagroda Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2015.
Od 2017 roku odbywał się dedykowany festiwal Teatroteka FEST, który przedstawiał spektakle TEATROTEKI szerokiej widowni i nagradzał ich twórców.

Aktualnie od 2023 roku premierowe pokazy TEATROTEKI odbywają się podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, gdzie przyznawane są trzy nagrody w następujących kategoriach:  Jantar za reżyserię, nagroda za zdjęcia i nagroda za kreację aktorską.

W 2019 roku Wytwórnia postanowiła rozszerzyć pole działania projektu o twórczość dramaturgiczną dla młodszych widzów. W ramach projektu TEATROTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA powstało dziesięć ekranizacji współczesnych sztuk dla dzieci i młodzieży.

Cykl TEATROTEKA jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gratka dla pasjonatów
Platforma 35mm.online to wyjątkowe miejsce w sieci, gdzie użytkownicy mają w pełni legalny dostęp do setek najlepszych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, tworzących historię rodzimej kinematografii. Udostępniona na niej TEATROTEKA to źródło wyjątkowych, wartościowych osiągnięć „młodej” polskiej dramaturgii teatralnej.
Więcej informacji na: 35mm.online

35mm.online to nowoczesna cyfrowa platforma do strumieniowego odtwarzania materiałów audiowizualnych, prezentująca twórczość i bogactwo polskiej kinematografii kilku dekad. W jej zasobach znajduje się ponad 4000 zdigitalizowanych materiałów filmowych z okresu od lat 50-tych do 90-tych ub.w., w tym klasyki fabularne wybitnych twórców polskiego kina, filmy polskiej szkoły dokumentalnej, ponad 3.000 wydań Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1945-1994, filmy autorów polskiej animacji, wielopokoleniowe produkcje dla dzieci oraz archiwalne nagrania muzyczne wybitnych polskich muzyków. Celem twórców platformy jest popularyzacja i promocja polskiej kultury filmowej w kraju i za granicą.

Dostęp do platformy jest aktualnie bezpłatny, a aby korzystać z oferty wystarczy rejestracja i zalogowanie w systemie. Platforma 35mm.online jest dostępna w wersji aplikacji webowej, mobilnej oraz aplikacji smart TV.
Więcej informacji: https://35mm.online/

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne