EN

13.11.2020, 10:57 Wersja do druku

Internet. Muzyka na czas pandemii. Opera o morderstwie i nowy Nick Cave

"David Byrne: American Utopia" w reżyserii Spike'a Lee, opera Bena Frosta poświęcona zamordowanemu w Niemczech imigrantowi, nowe utwory Nicka Cave'a, a do tego Metallica i Major Lazer. Polecamy muzyczne wydarzenia online.

Za darmo lub za nieduże pieniądze. Do zabawy lub do refleksji. Wraz z lockdownem w poszukiwaniu kulturalnych wrażeń wracamy przed ekrany laptopów, telewizorów. Oto kilka muzycznych wydarzeń nadchodzącego tygodnia, których nie można przegapić.

Morderstwo Halita Yozgata

Rok 2020 zapamiętamy z wielu złych rzeczy. Ale i z kilku dobrych, ważnych, często niezwykłych. Na przykład wczesną jesienią odbył się w Warszawie pierwszy hybrydowy festiwal Ephemera. To impreza zorganizowana przez ludzi stojących za doskonałym, znanym na całym świecie krakowskim festiwalem "Unsound" poświęconym temu, co we współczesnej kulturze przełomowe, intrygujące, niepokojące, niepokorne. W programie Ephemery znalazł się m.in. koncert Hildur Gudnadottir, laureatki Oscara, kompozytorki muzyki do "Jokera" i serialu "Czarnobyl". Teraz przyszedł na kolejną odsłonę festiwalu, tym razem online'ową.

W niedzielę, 15 listopada, będzie można obejrzeć operę „Morderstwo Halita Yozgata” w reżyserii australijskiego artysty mieszkającego i tworzącego na Islandii Bena Frosta. Frost jest kompozytorem, inżynierem dźwięku, eksperymentatorem znanym zarówno z autorskich płyt, jak i ścieżek dźwiękowych do seriali (w tym popularnego niemieckiego "Dark") czy gier komputerowych. W 2011 roku na zamówienie Unsoundu muzyk przygotował nową ilustrację dźwiękową do filmu "Solaris"Andrieja Tarkowskiego.

"Morderstwo Halita Yozgata" to opera zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami, do których doszło w Niemczech w 2006 roku, czyli morderstwem młodego imigranta na tle rasowym popełnionym przez podziemną faszystowską organizację bojówkarską. Podczas pracy nad operą Frost wykorzystał materiały zgromadzone przez Forensic Architecture, czyli interdyscyplinarną grupę badawczą z uniwersytetu londyńskiego, która wykorzystuje techniki i technologie architektoniczne do badania przypadków przemocy.  

"Morderstwo Halita Yozgata" - niedziela, 15 listopada. Godz. 18 Bilety w cenie 14,90 zł dostępne pod adresem www. online.trwarszawa.pl. Streaming spektaklu na www.online.trwarszawa.pl/vods/vod.41.  Wydarzenie poprzedzi spotkanie z twórcami, które odbędzie się na kanałach społecznościowych Ephemery oraz TR Warszawa.

Metallica online

Pamiętacie „Poniedziałki z Metalliką”? W czasie pandemii mistrzowie metalu co tydzień publikowali na YouTubie jeden z archiwalnych koncertów. Niektóre były bardzo współczesne, sprzed kilku zaledwie lat, inne sięgały prehistorycznych lat 80. i 90. W sumie Metallica opublikowała ponad 20 swoich występów, można je wciąż oglądać, i to za darmo.

W najbliższą sobotę, 14 listopada, grupa zagra natomiast swój pierwszy w historii płatny online'owy akustyczny koncert. Całkowity dochód w występu przeznaczony zostanie na fundację "All Within My Hands", która od trzech lat wspiera fanów Metalliki, którzy przez tyle byli z grupą na dobre i na zle. Tylko w tym roku zespół przeznaczył prawie 650 tysięcy dolarów na poszkodowanym przez pandemię i 350 tysięcy dla ofiar pożarów na zachodnim wybrzeżu USA.

Koncert Metalliki -  godz. 23 polskiego czasu, sobota, 14 listopada na platformie Nugs.tv. Bilety kosztują 15 dolarów.
Spike Lee i jego "American Utopia"

Spike Lee i David Byrne. Tandem doskonały. Ten pierwszy, wybitny reżyser, ale też aktor, scenarzysta, laureat Oscarów, twórca takich filmów jak "Rób, co należy", "Mo Better Blues" czy "Czarne bractwo. BlacKkKlansman". Byrne z kolei to ikona współczesnej muzyki, współtwórca zespołu Talking Heads, autor świetnych solowych płyt, laureat Oscara, Złotego Globu, Grammy.

Obaj panowie spotkali się przy okazji wystawianego na Broadwayu musicalu "American Utopia" (oparty był na wybitnej trasie koncertowej Byrne'a - polscy fani mogli ją podziwiać na Open'erze w 2018 r.). Spike Lee przeniósł na wielki ekran teatralny występ Byrne'a. I sądząc z recenzji, zrobił to mistrzowsko. Niektórzy twierdzą wręcz, że film dorównuje "Stop Making Sense" sprzed prawie 40 lat, czyli filmowi-koncertowi Talking Heads.

Choć film Spike'a Lee oparty jest przede wszystkim na piosenkach z płyty "American Utopia", to pojawiają się w nim też starsze kompozycje, w tym takie perły jak "This Must Be the Place (Naive Melody)" czy "Road to Nowhere".

"David Byrne: American Utopia" - niedziela, 15 listopada. Godz. 20. Transmisja filmu za darmo. Uwaga! Trzeba być zalogowanym na stronie www.nowehoryzonty.pl i punktualnie o godz. 20. kliknąć przycisk "oglądaj". Tylko pierwsze tysiąc osób uzyska dostęp.
Major Lazer zaprasza na potańcówkę

Projekt Major Lazer jest od lat wielką taneczną ozdobą letnich festiwali. Ze swoją chwytliwą elektroniką i arsenałem przebojów (hit "Lean On"ma prawie półtora miliarda odsłuchań na Spotifyu i blisko 3 mld odsłon na YouTubie) jest gwiazdą współczesnej muzyki popularnej. Teraz każdy, kto chciałby przypomnieć sobie, jak brzmi imprezowe lato, ma szansę popląsać sobie w domu w nocy ze środy na czwartek o godz. 3 polskiego czasu.

"Major Lazer mają misję, by dzięki wielkiej imprezie sprawić, żeby świat był nieco mniejszy, bliższy" - piszą organizatorzy streamu, platforma Oculus Venues specjalizująca się w wirtualnej rzeczywistości i transmisjach wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.

Major Lazer - noc ze środy, 18 listopada, na czwartek, 19 listopada. Godz. 3. Transmisja koncertu za darmo na Facebooku Oculus Venues.
Czekając na Nicka Cave'a

Dla fanów Nicka Cave'a 2020 rok jest słodko-gorzki. Najpierw muzyk odwołał swój jesienny koncert w Gliwicach (występ został przeniesiony na 10 maja 2021 r.). Z powodu pandemii ucierpiała też wystawa "Stranger Than Kindness: The Nick Cave Exhibition", na którą do Kopenhagi na pewno wybierało się z Polski niemałe grono fanów.

Na domiar złego z powodu zamkniętych kin fani nie mogą obejrzeć wyjątkowego koncertu "Idiot Prayer: Nick Cave Alone at Alexandra Palace", czyli zapisu solowego półtoragodzinnego występu, w którego programie znalazły się m.in. "The Mercy Song", "Into My Arms", "Jubilee Street".

Jest jednak dobra wiadomość, w serwisach streamingowych są dostępne już dwie kompozycje z tego koncertu "Euthanasia" oraz "Galleon Ship", a już w piątek 20 listopada dostępny będzie cały album.


Tytuł oryginalny

Muzyka na czas pandemii. Amerykańska utopia, opera o morderstwie i nowy Nick Cave

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online Co Jest Grane nr 266

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne