EN

27.11.2020, 17:32 Wersja do druku

Internet. Jak brzmi kosmos? Powstał audioserial "Galaktyka"

Galaktyka, nowa superprodukcja Audioteki to wysmakowany audioserial dla fanów fantastyki naukowej. Scenariusz specjalnie na potrzeby produkcji napisał Wojtek Miłoszewski. W rolach głównych usłyszymy Kamila Kulę, Mariannę Kowalewską, Krzysztofa Wakulińskiego, Martę Wągrocką i Krzysztofa Stelmaszyka.

mat. Audioteki

Mimo że naukowcy wieszczą koniec życia, jaki znamy na Ziemi już za kilkadziesiąt lat, historia opowiadana w nowej produkcji Audioteki wybiega jeszcze dalej w przyszłość. Ziemianie po zniszczeniu i zatruciu własnej planety ruszają w Wielką Podróż, przeczesując galaktykę w poszukiwaniu innych miejsc nadających się do zamieszkania.W odległości 14 lat świetlnych znaleźli, podbili i skolonizowali planetę Tercję. Przyszło im to łatwo, ponieważ Tercjanie są całkowicie pozbawieni agresji. Na Ziemi pozostała garstka ludzi próbując odwrócić skutki jej długotrwałego niszczenia. Przywrócono równowagę klimatyczną. Przeprowadzono Rekultywację. Ziemię zamieszkuje tylko milion ludzi. Tworzą Areopag - radę decydującą o losach Tercji.Raz na trzy lata losuje się osobę, która dołącza na Ziemi do Rady. Jest to absolutny zaszczyt. Losowanie wygrywa Tercjanin Borg i zostaje wysłany na Ziemię. Zamiast raju znajduje jednak stosy trupów i Obcych, a za wielkim murem - społeczeństwo podzielone na Wybitnych i Mizernych.

- "Galaktyka" była dla mnie wyzwaniem z dwóch powodów, po pierwsze do tej pory nie stworzyłem niczego w gatunku science-fiction. Po drugie scenariusz produkcji audio wymaga nieco innego przygotowania i przeniesienia punktów uwagi. W typowej powieści rzadko zwracam uwagę na dźwięki. Tutaj musiałem jednak zadbać o to, aby poza samym dialogiem, w tle ciągle wybrzmiewały odgłosy natury czy dźwięki innych urządzeń. Tak, aby całość sprawniej udało się przekuć w słuchowisko. Czy to się udało? To już pozostawiam ocenie słuchaczy - podsumowuje Wojtek Miłoszewski, autor scenariusza Galaktyki.

Audio światy

Akcja audioserialu rozgrywa się na Ziemi, w przestrzeni kosmicznej i na nowo odkrytej planecie - Tercji. Twórcy starali się za pomocą dźwięku oddać specyficzny klimat każdego z tych miejsc. W filmach science fiction nie brakuje efektów specjalnych, tutaj wszystkie efekty zostały wykreowane za pomocą odpowiedniej muzycznego tła i dopracowanych efektów dźwiękowych.Także aktorzy nie mieli łatwego zadania i musieli poradzić sobie z tworzeniem słuchowiska w zupełnie nowych warunkach.- Aktorzy stanęli także przed wyjątkowym wyzwaniem. Nawet intymne sceny musieli grać w osobnych studiach. Część nagrań zrealizowaliśmy zdalnie, dzięki procedurom, które wspólnie z Audioteką i aktorami wypracowaliśmy od pierwszych nagrań realizowanych w pandemii już pierwszej połowie roku - tłumaczą realizatorzy ze Stereotyp Studio. Audioserial “Galaktyka” na podstawie oryginalnego scenariusza Wojciecha Miłoszewskiego w reżyserii Grzegorza Drojewskiego dostępny jest do odsłuchania w aplikacji Audioteki. Premierę pierwszych dwóch odcinków zaplanowano na 27 listopada, następne pojawiać się będą co tydzień. Pierwszy odcinek jest bezpłatny dla wszystkich, kolejne dostępne będą bez dodatkowych opłat w ramach usługi Audioteka Klub.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne