Festiwal Słuchowisk III edycja (od 14.11.2018 do 2.12.2018)
Fundacja Ludzi z Pasją i Fundacja Axis Cactus
LUDZIE PSZCZOŁY
Roman Bromboszcz | Adam J. Kaufmann | Karol Firmanty
14.11.2018 | Okrąglak
Publiczność przy użyciu specjalnie zaprojektowanej aplikacji będzie mogła eksplorować fragmenty słuchowiska, odsłuchując je poprzez telefon, "montując" swoją, interaktywną wersję słuchowiska.
CIUCIUBABKA
Patryk Lichota
15.11.2018
Instalacja opierająca się na odsłuchu nagrania binauralnego (specjalny stereofoniczny zapis dźwięku - w sposób możliwie wierny oddający słyszenie ludzkiej głowy) kompozycji dźwiękowo-przestrzennej - wykorzystującej muzyków, sound designerów / foleyartist oraz aktorów. Słuchacz odsłuchuje w jednej z czterech zaciemnionych kabin poprzez słuchawki nagranie jednego z specyficznie zinterpretowanego przebiegu zabawy w ciuciubabkę, odbierając dźwięki niejako poprzez głowę uczestnika z zawiązanymi oczami, po czym przechodzi do pomieszczenia, w którym może zobaczyć zapis wideo z perspektywy pierwszoosobowej tego samego nagrania.
PARASOMNIA
Anna Szamotuła | Wojtek Grabek
16.11.2018
Słuchowisko nawiązujące do zaburzeń snu, potraktowanych metaforycznie. Fabuła zostanie oparta o kazuistykę urojeń zbiorowych, spośród których kilka przybrało skrajne formy, jak tzw .taneczna mania mająca miejsce w Salzburgu w 1518 roku, czy palenia czarownic na stosie w Salem w XVI w.
HONOROWY OBYWATEL MIASTA
Piotr Ratajczak | Jakub Bondek
17.11.2018 | Dom Tramwajarza, Pan Gar | g.20:00
Zremby Wielkie to małe miasteczko w centralnej Polsce . Bez specjalnych właściwości , bez tradycji, wielkiej historii i wybitnych mieszkańców ale z ambicjami by zaistnieć na polskiej mapie miejsc ważnych, godnych i z tradycjami. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności były mieszkaniec tego miasta (dziś obywatel świata)zdobywa Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Oto szansa na fantastyczną promocję miasta, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zremby Wielkie kolebką noblisty.Zatem trzeba uczynić z noblisty, naszego noblisty Honorowego Obywatela Miasta.Niestety nie jest to łatwa, z różnych względów, decyzja dla wpływowych miejskich notabli...
WENDY PFERD TOD MEXICO
Natascha Gangl | Maja Osojnik | Matija Schellander
30.11.2018 | Teatr Nowy, Scena Trzecia | g.19:00
Seria komiksów dźwiękowych na żywo.
RDEČA RAKETA a.k.a. duet elektroakustyczny, który tworzy Maja Osojnik i Matija Schellander. Po "WENDY jedzie do Meksyku" komponują dzieło dźwiękowe na podstawie prozy debiutującej dramatopisarki Nataschy Gangl.
Wendy, Koń, śmierć, Mexico, strata, walka, przemoc, czułość, dyscyplina, sen.
Język staje się dźwiękiem, a dźwięk staje się językiem. Gęstość utworu jest utkana z fragmentaryczności. Wybrzmiewają głosy sprzeciwu, kontrasty i fałszywe tony. Reinterpretacja dokonuje się przez alienację. Utracone początki. Struktury czasowe zostają zakwestionowane i zmontowane za pomocą pętli. W słuchowisku nagrania terenowe z Meksyku spotykają się ze śpiewem Osojnik. Język mówiony zamienia się w melodie, a hałas zamienia się w słodko-gorzkie rancheras, typowe dla Meksyku kompozycje muzyczne towarzyszące mariachi.
Słuchowisko WENDY PFERD TOD MEXICO zostało nagrodzone główną nagrodą festiwalu Berlin Radio Play 2018.
STERN
Agnieszka Jakimiak | Mateusz Atman | Anatol Stern |Jakub Ziołek
1.12.2018 |Teatr Nowy, Scena Trzecia | g.19:00
Obsada: Marta Malikowska jako matka
Jaśmina Polak jako dziwka
nagranie i mastering: Jakub Orłowski
Jak mogła brzmieć futurystyczna awangarda? Które treści raziły uszy cenzorów w latach 20. i 30.? Co razi uszy współcześnie? W słuchowisku "STERN", opartym na twórczości polskiego futurysty żydowskiego pochodzenia Anatola Sterna, przyglądamy się kilku wątkom z historii tego, co w literaturze było zabronione, a co było najchętniej widziane. Poezje i manifesty Sterna - narażonego na cenzurę, uznawanego we wczesnym okresie twórczości za skandalistę - stają się dla nas pretekstem do zadania pytań o nasze współczesne standardy moralne i estetyczne. Słowa pisane przez męską gwiazdę dwudziestolecia są wypowiadane przez dwie aktorki, które filtrują futurystyczne manifesty i hasła przez własną wrażliwość, niedowierzanie, dystans i bezczelność.
NASTURCJA, CZYLI WDOWA NARODOWA
Maria Marcinkiewicz Górna | Rafał Zapała
2.12.2018 | Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauki
Maria Kasprowiczowa - żona wielkiego poety, rektora lwowskiego uniwersytetu, bojownika o niepodległość Polski, ściśle związanego z Poznaniem i Wielkopolską. Przedstawiała się jako "Janowa", choć daleko jej było do wyłącznej i jedynej roli żony swego męża. Córka carskiego generała, wnuczka głównego architekta carskiej Rosji, siostrzenica słynnej malarki Eugenii Łuczyńskiej, przyjaciółka Witkacego i Szymanowskiego, znajoma Zofii Stryjeńskiej wytyczyła własny, niepowtarzalny szlak.
Utrwalając pamięć o twórczości Jana, zbudowała nie tylko jemu żywy pomnik, lecz stwarzała własną legendę. Dzięki jej staraniom ich wspólny dom - Harenda - pozostał domem życia, jednym z intelektualnych i artystycznych centrów ówczesnej Polski, dając wsparcie młodym artystom i ludziom w potrzebie. To nie tyle słuchowisko biograficzne, co fikcjonalizowany wywiad-rzeka z duchem Marusi. Czy była ona jedynie opiekunką spuścizny po Kasprowiczu, tajemniczą femme fatale ówczesnego Zakopanego, wpływową mecenaską i promotorką młodych, zdolnych i początkujących artystów, czy niezależną, znająca swoją wartość kobietą?
SŁUCHOWISKA DLA DZIECI MŁODZIEŻY
NIEWIDZIALNA (od 7 lat)
Magda Żarnecka | Przemysław Jaszczak |Sebastian Dembski
17.11.2018 |Teatr Animacji, Sala Witrażowa | g.17:00
Obsada: Barbara Prokopowicz, Radosław Elis, Julia Rybakowska, Mateusz Ławrynowicz, Sebastian Dembski
Łucja "Niewidzialna" i Franek poznają się w okolicach śmietnika, gdzie oboje dokarmiają koty. Z czasem się zaprzyjaźnią, choć to niełatwa przyjaźń. Słuchowisko porusza problem bezdomności i "niewidzialności" osób bezdomnych, opowiada także o tym, że każdy ma prawo zacząć życie od nowa i marzyć.
WNUCZKA SŁOŃCA (8-12 lat)
Katarzyna Matwiejczuk | Sylwia Nowastowska
18.11.2018 | Scena Wspólna I g.17:00
Obsada: Edyta Łukaszewska, Ewa Szumska, Małgorzata Łodej - Stachowiak, Gabriela Frycz, Michał Grudziński, Piotr Mokrzycki
Muzycy: Filip Grześkowiak (fortepian), Martyna Bartczak (skrzypce), Małgorzata Namiot (wiolonczela), Joanna Sadowska (obój), Mateusz Matysek (saksofon), Sandra Mika (perkusja), Weronika Ledzianowska (flet)
Główną bohaterką słuchowiska jest Kari, która zauważa, że wyraźnie różni się od innych. Podczas przyjęcia urodzinowego w złości mówi, że chce zniknąć. Jej życzenie spełnia się, dziewczynka znika, ale nie tak całkiem, przenosi się na drugi brzeg, gdzie odkrywa jakby to było, gdyby nie istniała. Dzięki tej wyprawie Kari przekona się, że każdy ma na świecie swoje miejsce.
OBCY W LESIE (od 5 lat)
Danuta Parlak | Aleksandra Słyż
1.12.2018 | Teatr Animacji, Sala Witrażowa | g.17:00
Obsada: Jakub Papuga, Mariusz Adamski, Małgorzata Łodej - Stachowiak, Karolina Głąb, Julia Rybakowska, Michał Kocurek, Mateusz Ławrynowicz
Rudy i Wiewiór prowadzą śledztwo w sprawie serii dziwnych wypadków w lesie, za którymi stoi Obcy. Czy aby na pewno? Słuchowisko przenosi nas do lasu - domu przeróżnych zwierząt. Wraz z nimi dowiemy się, że obcych nie trzeba się bać.
BAJKA O TRZECH LIŚCIACH (4-8 lat)
Liliana Bardijewska | Jan Skorupa
2.12.2018 |Teatr Nowy, Scena Trzecia |g.13:00
Obsada: Anna Mierzwa, Martyna Zaremba, Radosław Elis, Andrzej Niemyt
To opowieść o trzech braciach, którzy pochodzą z jednego pnia, ale każdy z nich ma inne przeznaczenie - jeden pofrunął ptakiem, drugi popłynął rybą, a trzeci poszedł człowiekiem. Metafora stworzenia świata i przypowieść - na Ziemi jest miejsce dla wszystkich i wzajemnie powinniśmy o siebie zadbać.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wejściówki na wydarzenia będą dostępne w kasie teatru od 2.11.2018
Wybrane słuchowiska dla dzieci i młodzieży oraz te skierowane do dorosłych zostaną zaprezentowane także w czterech miastach Wielkopolski: Gnieźnie, Kaliszu, Koninie i Wieleniu.