EN
27.08.2021, 11:58 Wersja do druku

Grecja. "Cząstki kobiety” na Athens & Epidaurus Festival

Spektakl TR Warszawa "Cząstki kobiety” Katy Wéber w reż. Kornéla Mundruczó został zaproszony na Athens & Epidaurus Festival. Międzynarodowa publiczność zobaczy “Cząstki kobiety” trzy razy, pomiędzy 2 a 4 września - poinformowano na FB TR Warszawa.

fot. mat. teatru

Jak przypomniano, "spektakl znalazł się w programie zeszłorocznego Athens & Epidaurus Festival, który został odwołany z powodu pandemii COVID-19". "+Cząstki Kobiety+ zostały włączone do nowego programu tegorocznej odsłony festiwalu" - wyjaśniono na stronie TR Warszawa.

"Athens & Epidaurus Festival odbywa się między 1 czerwca a 10 października 2021 r. w Atenach. Grecki festiwal teatralny organizowany jest od ponad 65 lat i jest jednym z ważniejszych wydarzeń artystycznych w Europie. Co roku do antycznego miasta przyjeżdżają najważniejsi twórcy i twórczynie oraz zespoły teatralne z całego świata" - napisano w informacji.

Jak zaznaczono, "w tym roku program rozpoczął się w czerwcu, a część międzynarodowa dedykowana zamkniętym przestrzeniom odbywa się na początku sezonu 2021/22".

"W programie festiwalu znalazło się 80 wydarzeń, w tym 30 międzynarodowych produkcji. Obok przedstawienia w reżyserii Kornéla Mundruczó znalazły się w nim spektakle takich twórców i twórczyń, jak: Marie Bassard, Thomas Ostermaier i Krzysztof Warlikowski, a w greckim programie m.in. Prodromosa Tsinikorisa" - czytamy w informacji.

Dyrektorką artystyczną festiwalu jest Katerina Evangelos, a za program międzynarodowy odpowiada Stefanie Carp.

Pełny program tegorocznego festiwalu znaleźć można na stronie: http://aefestival.gr/.

Na stronie TR Warszawa podkreślono, że "+Cząstki kobiety+ to feministyczny, napędzany przez siłę i determinację kobiecych postaci dramat rodzinny, rozgrywający się we współczesnej Warszawie". "Rodzinne spotkanie jak soczewce skupia problemy i wewnętrzne konflikty polskiego społeczeństwa. Postacią centralną spektaklu jest trzydziestoletnia Maja, która mierzy się z osobistą tragedią. Aby wyjść z życiowego zakrętu, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi" - napisano o spektaklu.

"+Cząstki kobiety+ to poruszający obraz współczesnych kobiet, walczących o prawo do decydowania o własnym życiu. Reżyser Kornél Mundruczó oraz autorka scenariusza i dramaturżka, Kata Wéber empatycznie portretują każdą z wyrazistych postaci, nie oceniając i nie krytykując nikogo ze zgromadzonych przy rodzinnym stole osób" - czytamy na stronie teatru.

Premiera "Cząstek kobiety" Katy Wéber w reż. Kornéla Mundruczó odbyła się 13 grudnia 2018 r. w TR Warszawa/ATM Studio.

Jak podkreślono, "przedstawienie zostało wielokrotnie docenione na festiwalach teatralnych w Polsce, m.in. przez selekcjonerów i międzynarodowe jury INFERNO 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, które przyznało spektaklowi TR Warszawa nagrodę Grand Prix dla najlepszego przedstawienia festiwalu oraz nagrody aktorskie dla Justyny Wasilewskiej (pierwsza nagroda aktorska) i Dobromira Dymeckiego (druga nagroda aktorska)". "Obok siedmiu nagród aktorskich i Grand Prix 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, spektakl przyniósł Kornélowi Mundruczó Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2018/19" - dodano w informacji.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne