EN

14.07.2020, 16:11 Wersja do druku

Kraków. „Gra z Kantorem. Projekcje spektakli” na placu Cricoteki

Cricoteka zaprasza na pokazy unikatowych spektakli teatralnych najważniejszych światowych reżyserów, odwołujących się poprzez formę, treść lub ideę do twórczości Tadeusza Kantora.

Do tej pory gościliśmy widzów w sali teatralnej, jednak latem Gra z Kantorem powraca w specjalnej formule. W lipcu oraz w sierpniu spektakle wyświetlane będą na placu Cricoteki, w klimatycznym otoczeniu nadwiślańskich bulwarów. Krótkie prelekcje do pokazów wygłoszą kuratorzy projektu – Małgorzata Jabłońska i Tadeusz Kornaś.

Poniedziałek, 27 lipca 2020 r., godz. 20.30

„Hotel Dieu”, reż. Zbigniew Szumski / Teatr Cinema z Michałowic

Hotel – synonim luksusu i bezpieczeństwa. W nim zatrzymał się Bóg (fr. Dieu) – domniemanie łaski, ale również niebezpieczeństwa. Hotel Dieu po francusku oznacza „przytułek”. W innych językach nazwa ta pociąga za sobą rozmaite interpretacje. 

Scena łączy sacrum z profanum. Za pomocą mitu oraz archaicznych rytuałów usiłuje się zrozumieć rzeczywistość. 
Ludzie wyrzuceni poza nawias społeczeństwa, outsiderzy pozbawieni praw, szykują wielką rewoltę, ale w końcu poprzestają na rewolucyjnych układach tanecznych i budowania barykad z prostych mebli przytułków. A wszystko to w rytm wiersza Wisławy Szymborskiej Tortury, wielokrotnie zinterpretowanego tańcem oraz ruchem. Bo rytm w poezji, sztuce jest najważniejszy. Podobnie uważają mieszkańcy Hotelu Boga

Różnica między torturą samotności i powstrzymywania się od działania a rewolucją, dla której tortury są narzędziem walki, opisywana jest wierszem Szymborskiej,
pojawiającym się tu wielokrotnie w formie popisu, recytacji, deklaracji, przemówienia, piosenki. Jeden wiersz traktowany bez szacunku, sponiewierany, w końcu zwycięża.

To jednak rzadki przypadek zwycięstwa, zwłaszcza na deskach przytułku. Patos poezji w Hotelu Dieu jest niemożliwy i nie do przyjęcia. 

Prowadzenie: Małgorzata Jabłońska 

Tytuł: Hotel Dieu reż. Zbigniew Szumski 

Termin: Poniedziałek, 27 lipca 2020 / 20.30

Miejsce: plac Cricoteki, ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków

Kuratorka pokazu: Małgorzata Jabłońska 

Wydarzenie na Facebookuhttps://www.facebook.com/events/440926956790231/

Poniedziałek, 31 sierpnia 2020 r., godz. 20.30

Modlitwa chorego przed nocą, reż. Janusz Wiśniewski

Na scenariusz Modlitwy chorego przed nocą z 1987 roku złożyły się cytaty m.in. z Biblii, Williama Szekspira, Brunona Schulza czy Bolesława Leśmiana. Wiśniewski sięga po przypowieść o synu marnotrawnym, a literacką realizację tego motywu znajduje w Pinokiu Carla Collodiego. Spektakl odsłania przed nami chory, spotworniały i karykaturalny świat, wypełniony przez kukły i manekiny. Uzupełnia on dwa poprzednie dzieła Wiśniewskiego Panopticum a la Madame Tussaud i Koniec Europy, tworząc narracyjną całość. Spektakle Wiśniewskiego charakteryzuje estetyka bliska Kantorowskiej wizji teatru, stąd nazwisko reżysera jest wymieniane w czołówce artystów inspirujących się Teatrem Cricot 2. 

Prowadzenie: Tadeusz Kornaś 

Tytuł: Modlitwa chorego przed nocąreż. Janusz Wiśniewski 

Termin: Poniedziałek, 31 sierpnia 2020 / 20.30

Miejsce: plac Cricoteki, ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków

Kurator pokazu: Tadeusz Kornaś 

Wydarzenie na Facebookuhttps://www.facebook.com/events/440926956790231/

www.cricoteka.pl

Kontakt: Marzena Boniecka / [email protected] / tel. 506164326

Patronat medialny cyklu „Gra z Kantorem”: Didaskalia

Wstęp na wszystkie wydarzenia cyklu jest bezpłatny. 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne