Cricoteka zaprasza na pokazy unikatowych spektakli teatralnych najważniejszych światowych reżyserów, odwołujących się poprzez formę, treść lub ideę do twórczości Tadeusza Kantora.
Do tej pory gościliśmy widzów w sali teatralnej, jednak latem Gra z Kantorem powraca w specjalnej formule. W lipcu oraz w sierpniu spektakle wyświetlane będą na placu Cricoteki, w klimatycznym otoczeniu nadwiślańskich bulwarów. Krótkie prelekcje do pokazów wygłoszą kuratorzy projektu – Małgorzata Jabłońska i Tadeusz Kornaś.
Poniedziałek, 27 lipca 2020 r., godz. 20.30
„Hotel Dieu”, reż. Zbigniew Szumski / Teatr Cinema z Michałowic
Hotel – synonim luksusu i bezpieczeństwa. W nim zatrzymał się Bóg (fr. Dieu) – domniemanie łaski, ale również niebezpieczeństwa. Hotel Dieu po francusku oznacza „przytułek”. W innych językach nazwa ta pociąga za sobą rozmaite interpretacje.
Scena łączy sacrum z profanum. Za pomocą mitu oraz archaicznych rytuałów usiłuje się zrozumieć rzeczywistość.
Ludzie wyrzuceni poza nawias społeczeństwa, outsiderzy pozbawieni praw, szykują wielką rewoltę, ale w końcu poprzestają na rewolucyjnych układach tanecznych i budowania barykad z prostych mebli przytułków. A wszystko to w rytm wiersza Wisławy Szymborskiej Tortury, wielokrotnie zinterpretowanego tańcem oraz ruchem. Bo rytm w poezji, sztuce jest najważniejszy. Podobnie uważają mieszkańcy Hotelu Boga.
Różnica między torturą samotności i powstrzymywania się od działania a rewolucją, dla której tortury są narzędziem walki, opisywana jest wierszem Szymborskiej,
pojawiającym się tu wielokrotnie w formie popisu, recytacji, deklaracji, przemówienia, piosenki. Jeden wiersz traktowany bez szacunku, sponiewierany, w końcu zwycięża.
To jednak rzadki przypadek zwycięstwa, zwłaszcza na deskach przytułku. Patos poezji w Hotelu Dieu jest niemożliwy i nie do przyjęcia.
Prowadzenie: Małgorzata Jabłońska
Tytuł: Hotel Dieu reż. Zbigniew Szumski
Termin: Poniedziałek, 27 lipca 2020 / 20.30
Miejsce: plac Cricoteki, ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków
Kuratorka pokazu: Małgorzata Jabłońska
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/440926956790231/
Poniedziałek, 31 sierpnia 2020 r., godz. 20.30
Modlitwa chorego przed nocą, reż. Janusz Wiśniewski
Na scenariusz Modlitwy chorego przed nocą z 1987 roku złożyły się cytaty m.in. z Biblii, Williama Szekspira, Brunona Schulza czy Bolesława Leśmiana. Wiśniewski sięga po przypowieść o synu marnotrawnym, a literacką realizację tego motywu znajduje w Pinokiu Carla Collodiego. Spektakl odsłania przed nami chory, spotworniały i karykaturalny świat, wypełniony przez kukły i manekiny. Uzupełnia on dwa poprzednie dzieła Wiśniewskiego Panopticum a la Madame Tussaud i Koniec Europy, tworząc narracyjną całość. Spektakle Wiśniewskiego charakteryzuje estetyka bliska Kantorowskiej wizji teatru, stąd nazwisko reżysera jest wymieniane w czołówce artystów inspirujących się Teatrem Cricot 2.
Prowadzenie: Tadeusz Kornaś
Tytuł: Modlitwa chorego przed nocąreż. Janusz Wiśniewski
Termin: Poniedziałek, 31 sierpnia 2020 / 20.30
Miejsce: plac Cricoteki, ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków
Kurator pokazu: Tadeusz Kornaś
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/440926956790231/
Kontakt: Marzena Boniecka / [email protected] / tel. 506164326
Patronat medialny cyklu „Gra z Kantorem”: Didaskalia
Wstęp na wszystkie wydarzenia cyklu jest bezpłatny.