Teatr im. Osterwy w ramach akcji Lato w Teatrze organizuje półkolonie dla dzieci w wieku od 8 - 12 lat. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Mój skarb”.
Czym jest skarb? Jaką może przybrać formę? Czy istnieją skarby niematerialne? Jak je możemy znaleźć? Czy w ogóle szukamy skarbów w codziennym życiu? Czy je znajdujemy? Chwalimy się nimi? Czy ukrywamy przed światem? Chcemy, aby to kluczowe dla naszych działań słowo zainspirowało uczestników do rozmyślań nad jego znaczeniem, rozpaliło emocje, ekscytacje, radości oraz pasje twórczych poszukiwań. Zaprosimy dzieci do dwutygodniowej teatralnej podróży, w trakcie której stworzą własną definicję skarbu. Definicję, która będzie wyrażała się poprzez ruch, obraz, słowo, dźwięk i będzie wynikiem dziecięcych eksperymentów oraz doświadczeń w świecie sztuki i relacji międzyludzkich. W trakcie warsztatów aktorskich, muzycznych, tanecznych i plastycznych, spróbujemy połączyć słowo z obrazem, dźwięk z ruchem, słowo z dźwiękiem, obraz z ruchem. Będziemy budować teatralny świat pełen dziecięcych skarbów - skrywanych i odkrywanych tajemnic. W rezultacie wspólnych doświadczeń i poszukiwań powstanie poetycki spektakl o wakacyjnym tytule "Mój skarb".
Warsztaty będą trwały od 15 do 27 lipca 2024 w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. na Scenie Kameralnej od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 15.00, a w soboty w godz. 10.00-12.00.
Aby wziąć udział w rekrutacji, należy wypełnić kartę kwalifikacyjną dla uczestnika i przygotować pracę plastyczną lub napisać kilka zdań na temat „Mój skarb”. Do udziału zostaną zakwalifikowane najlepsze prace. Na zgłoszenia czekamy do 3 lipca 2024 r.
Odpłatność za cały cykl warsztatów wynosi 150 zł.
Koordynatorem projektu jest Magdalena Bożek tel. 957289949, [email protected]
Instruktorzy: Bartosz Bandura, Kamila Pietrzak – Polakiewicz, Agnieszka Kowalska – Kucharczyk, Sylwia Radziwanowska.
Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego finansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Lato w teatrze to ogólnopolski program wspierający samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe w tworzeniu młodym ludziom okazji do doświadczania teatru w miejscu, w którym żyją. Lato w teatrze bazuje na idei teatru jako formy spotkania. Program działa na rzecz rozwoju środowiska osób zajmujących się edukacją teatralną oraz animacją kulturalną i społeczną. Organizatorem programu jest Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, warsztatów i spotkań związanych z pedagogiką teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
Konkurs grantowy pozwala wyłonić najciekawsze projekty dwutygodniowych wakacyjnych warsztatów o charakterze teatralnym dla dzieci i młodzieży. Realizowane projekty mają pokazać młodym ludziom, że teatr jest miejscem dla każdego – można w nim tworzyć, poznawać innych ludzi i odkrywać różnorodność otaczającego świata. Spośród zgłoszeń, wybrane zostają te, które wykorzystują metody twórcze do rozwijania kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, pozwalają im odkrywać i wykorzystywać swój potencjał i dzielić się z publicznością własnym przekazem. Projekty realizują zespoły,które dbają o podmiotowe traktowanie młodych ludzi oraz czuwają nad przebiegiem procesu grupowego – i nie zapominają, że przy tym wszystkim, można się dobrze bawić!
W aktualnej 17. edycji programu dofinansowanie otrzymało 35 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 19 samorządowych instytucji kultury, aż 24 projekty zostaną przeprowadzone w miejscowościach do 20 tysięcy mieszkańców!