EN
24.03.2022, 08:24 Wersja do druku

Gorzów Wlkp. Czytanie performatywne dla Ukrainy w Teatrze Osterwy

31 marca o godz.  18.00 Teatr im. Osterwy oraz Teatr Mostów zapraszają na wieczór solidarnościowy z Ukrainą. Aktorki gorzowskiej sceny przeczytają sztukę ukraińskiego dramaturga Pavlo Arje „Chwała bohaterom”. Podczas wydarzenia widzowie będą mieli okazję wesprzeć zbiórkę SOS Ukraina prowadzoną we współpracy z Polską Akcją Humanitarną.

fot. mat. teatru

Sztuka Arje opowiada o skomplikowanej historii Ukrainy. Ostap to weteran Ukraińskiej Powstańczej Armii, Andrij z kolei to były członek Armii Radzieckiej. Spotkanie obu postaci w szpitalnej sali staje się dla nich okazją do wzajemnych rozliczeń i oskarżeń. Konflikt narasta, a drogi jego rozwiązania usilnie poszukuje najmłodsze pokolenie, które staje się obietnicą lepszego jutra. „Chwała bohaterom” to również historia osobistej przemiany jednej z bohaterek, zdającej sobie z biegiem akcji sprawę z własnych oczekiwań, potrzeb i pragnień.

- Wszystkie postaci dramatu zostaną u nas przeczytane przez kobiety. Z jednej strony dlatego, że trwa wojna i chcemy jak najdobitniej ukazać prawdziwe oblicze tej sytuacji – mężczyźni u nas nie czytają, bo walczą na wojnie. Druga sprawa to kwestia przemiany scenicznej, zakompleksionej Hani w pełni odpowiedzialną i świadomą Hannę – Wojowniczkę. Chcemy tę postać utożsamić z Ukrainą, która obecnie przechodzi podobną drogę – zapowiada reżyser czytania Konrad Pruszyński.

Postaci sztuki Pavlo Arje przeczytają aktorki gorzowskiego teatru: Bogumiła Jędrzejczyk, Anna Łaniewska, Bożena Pomykała-Kukorowska, Kamila Pietrzak-Polakiewicz, Joanna Rossa oraz Karolina Miłkowska-Prorok.

Wstęp na wydarzenie odbywające się na Dużej Scenie Teatru Osterwy w Gorzowie jest wolny. Widzowie po czytaniu sztuki będą mieli okazję wesprzeć zbiórkę pieniędzy na pomoc Ukrainie, prowadzoną przez aktorki oraz reżysera we współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Organizatorzy planują również przygotowanie limitowanej edycji plakatów z podpisami wszystkich zaangażowanych artystów, ze sprzedaży których dochód zostanie przekazany na prowadzoną podczas wydarzenia kwestę.

Link do oficjalnego wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/3fzGFoEUn

Wszelkie aktualności dotyczące tego i innych wydarzeń ukazują się regularnie na fanpage’u Teatru Mostów: https://www.facebook.com/teatrmostow/

Aktualny repertuar Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie dostępny jest pod adresem: http://teatr-gorzow.pl/repertuar
Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne