EN

25.08.2022, 10:24 Wersja do druku

Goleniów. Festiwal Bramat 2022 jako finał programu Regio Active

Około tysiąc osób z Polski i Niemiec było zaangażowanych w działania artystyczne programu Regio Active realizowanego od trzech lat przez Stowarzyszenie Teatr Brama, Schloss Bröllin i Goleniowski Dom Kultury.

Wybrani artyści wraz ze społecznością pomorza zachodniego i Brandenburgii tworzyli różnego rodzaju działania kulturalne.

– Cały projekt miał charakter kulturotwórczy – mówi Daniel Jacewicz, założyciel Teatru Brama – Zastanawialiśmy się ze społecznością lokalną, co potrafią robić mieszkańcy danego regionu i przy pomocy artystów wspólnie tworzyliśmy sztukę. Tak powstał min. balet traktorów – dodaje.

–Tworzyliśmy wspólnie transgraniczna kulturę. – wspomina Magdalena Reichardt, menadżerka projektu – Mówiąc o tradycji, mówimy o przeszłości, ale na tych terenach, TU i TERAZ tworzymy nową tradycję. To rodzaj społecznej dyplomacji przez kulturę i sztukę. A więc każdy z nas w tym wspólnym dziele jest ambasadorem tej społecznej dyplomacji, która powoduje, że chociaż w tej niewielkiej przestrzeni możemy mówić o szansie na pokój. – dodaje.

W ramach projektu zrealizowanych zostało do tej pory 250 wydarzeń. Odbyło się trzynaście festiwali – dwanaście mikrofestiwali i jeden makrofestiwal.

Finalny festiwal podsumowujący cały program, czyli 14. Festiwal Regioactive – Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT 2022 odbędzie się w dniach 31 sierpnia – 1 września 2022 w Goleniowie.

Na Bramacie pokażemy min. najlepsze projekty zrealizowane w ramach RegioActive.

Zaplanowaliśmy 36 rożnego rodzaju wydarzeń kulturalnych w pięć dni. W przestrzeni miasta odbędzie się 19 spektakli (w tym 7 plenerowych), 7 koncertów, akcje performatywne, happeningi, filmy i spotkania autorskie.

Bramat, to od wielu lat spotkanie międzynarodowe, więc nie zabraknie gości z Europy. Przyjadą artyści z Włoch, Francji, Grecji, Norwegii, Niemiec i Ukrainy.

fot. Karol Budrewicz

Co polecamy?

Szczególną uwagę zwrócić należy na monumentalne widowisko plenerowe Teatru KTO z Krakowa pt. „Ślepcy”, inspirowane bestselerem portugalskiego noblisty Jose Saramago. Spektakl gorąco przyjęty przez krytyków, nominowany do nagrody Total Theatre Award 2012 w Edynburgu, zaprezentowany dotychczas ponad 100 razy na 50 festiwalach na całym świecie.

3 września/ godz. 20:00 spektakl plenerowy | Planty | 60’ | bez słów

Polecamy również projekty Bramy”: 

„Coś z Nietzschego”, czyli spektakl muzyczny z udziałem min. Piotra Banacha (lidera zespołu HEY) i Kafi Ficaj.

Najwyższej klasy muzyka, niezwykłe aranżacje, ciekawa reżyseria oraz teksty zaczerpnięte z utworów Nietzschego sprawiają, że przedstawienie jest jednym z najwyżej ocenianych projektów zrealizowanych w ramach RegioActive.

2 września / RegioActive | spektakl z udziałem zespołu Monogamik | Rampa | 50’ | PL

„Silver Guns”, to koncert dwóch doskonałych muzyków – Jarosława Chilkiewicza (Urszula, Kasia Kowalska, Bracia) i Jacka Hałasa, dla których inspiracją były odnalezione dzieła jednego z książąt pomorskich z XV wieku – Wisława z Rugii. Genialne aranże na gitarę rockową i akordeon lub lirę korbową oraz niesamowite połączenie dwóch skrajnych stylów muzycznych stworzyło materiał na niezwykły koncert, z którego w późniejszym czasie powstanie płyta.

1 września / 18:00 RegioActive | koncert premierowy | Rampa | 60’ |


„Stacja Świadek”
 – zrealizowany z rozmachem pokaz plenerowy znanego już w Polsce spektaklu Bramy. Inspirowany wywiadami z ludźmi, którzy w ciągu dwóch godzin musieli spakować się i uciekać z ziem pomorza zachodniego po zakończeniu II wojny światowej oraz tych, którzy na te ziemie zostali przeniesieni z kresów wschodnich. To niezwykły spektakl o poszukiwaniu tożsamości. Dodatkowym atutem jest muzyka grana na żywo przez Kapelę Teatru Brama.

1 września / RegioActive | spektakl plenerowy | Spichlerz | 60’ | PL, DE

Źródło:

Materiał nadesłany