EN
5.12.2022, 11:23 Wersja do druku

Gniezno. W Teatrze Fredry próbują „Sędziów” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz

W Teatrze Fredry w Gnieźnie trwają próby „Sędziów” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz. Premiera 20 stycznia 2023 r.

fot. Sonia Skowronek/mat. teatru

Ostatni dramat, jaki wyszedł spod jego pióra, inspirowany zdarzeniem z ówczesnej kroniki kryminalnej, które autor podniósł do rozmiarów antycznej tragedii, jest metafizyczną opowieścią o winie i karze, o sprzeczności między prawem stanowionym a prawem moralnym. A dzisiaj słowa poety mogą zabrzmieć wyjątkowo gorzko i boleśnie. Konsekwencją chwili, w której dzieci odkrywają prawdę o swoich ojcach, jest rozpad starego porządku, a w tym niezwykłym czasie „poza czasem” i „pomiędzy dobrem a złem”, słowa: „czcij ojca swego i matkę swoją” stają się niemożliwe. To czas kultury, która pożera własne dzieci. Współczesny czas apokalipsy.

Na scenie gnieźnieńskiej arcydzieło Wyspiańskiego inscenizuje Anna Augustynowicz znakomita reżyserka teatralna, wieloletnia dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie, tegoroczna laureatka prestiżowej Nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2021/2022, za spektakl  „Odlot”  Zenona Fajfera w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Scenografia jest dziełem Marka Brauna, kostiumy zaprojektował Tomasz Armada, oprawę muzyczną zapewnia Jacek Wierzchowski, a multimedialną Wojciech Kapela.

Premiera 20 stycznia 2023 r.

Źródło:

Materiał nadesłany