EN

17.06.2024, 14:39 Wersja do druku

Gniezno. Premiera „Tajemniczego ogrodu” u Fredry

Premierowy „Tajemniczy ogród” wg  Frances Hodgson Burnett pokaże Teatr Fredry 22 czerwca. Reżyseruje Sullivan Lloyd Nordrum.

fot. mat. teatru

„Tajemniczy ogród” to historia 10-letniej Mary, która odkrywa w starej posiadłości swojej rodziny dziki, opuszczony ogród i jego mroczną historię. Zaniedbana emocjonalnie dziewczynka odnajduje radość w opiece nad nim, a gdy angażuje przyjaciół do pomocy, ogród zaczyna rozrastać się i rozwijać. Kiedy ogród rozkwita, podobnie zaczyna się dziać z samą Mary.

Podczas pracy nad adaptacją powieści nieustannie myślałem o tym, że każda zmiana może być zarówno powolna, jak i szybka. Zmiana ma swoje własne życie, podobnie jak płynąca rzeka lub wzrastające rośliny. Doświadczenie opieki nad rzeką lub nasionem, może przenieść cię w nieoczekiwane miejsca. W naszym spektaklu ogród ożywa wraz z rozwojem postaci. Inscenizacja ma w sobie pewną miękkość i plastyczność, dostosowując się do rodzaju „opieki”, jaką otrzymuje. Jest to jej główne założenie: to, o co dbasz rośnie, niezależnie od tego, czy jest dobre, czy złe. Widzowie mogą być świadkami kreowania kolejnych obrazów, tworzonych przez różnego rodzaju napięcia i emocje. Na scenie znajduje się pięć uszytych z tkaniny konstrukcji, które powoli wznoszą się i rozrastają, stając się ostatecznie kwiatami. Kiedy kwiaty w rękach aktorów otwierają się lub zamykają, ukazują tym samym przestrzenie zamieszkane przez bohaterów powieści. Ostre krawędzie scenicznych przedmiotów oraz rekwizytów tworzą silny kontrast z miękkimi roślinami, które walczą o kontrolę nad przestrzenią. Gdy ogród osiąga pełen wzrost, kwiaty całkowicie się otwierają, ukazując wypełnioną nimi scenę. W tej przestrzeni znajdują się również zwierzęta, które zapraszają do zabawy w ogrodzie. Lalki przedstawiające zwierzęta są animowane przez aktorów i to działanie, wraz z ruchem przestrzeni, pokazuje, że konkretny akt ożywienia ogrodu wznosi się ku wysokościom metafizycznym. Przemienia się z namacalnej rzeczywistości w abstrakcyjną siłę. Ten mechanizm rządzący „Tajemniczym ogrodem” ukazuje nam podstawową prawdę, że skoncentrowany na obranym celu wysiłek prowadzi do wzrostu. Zmiana nie tylko jest możliwa, ale nieunikniona, a co najważniejsze, można ją kontrolować. Uważam, że to ważne przesłanie skierowane do młodych widzów”.  Sullivan Lloyd Nordrum


"Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett

Przekład: Jadwiga Włodarkiewiczowa

Adaptacja i reżyseria, opracowanie muzyczne: Sullivan Lloyd Nordrum

Dramaturgia: Maria Spiss

Współpraca: zespół aktorski

Scenografia i kostiumy, projekt lalek: Frida Vige Helle

Reżyseria światła: Łukasz Błażejewski

Opracowanie dźwięku: Maciej Szymborski

Przygotowanie wokalne: Natalia Braciszewska

Asystent reżysera, tłumaczenie podczas prób: Maciej Hanczewski

Wykonanie lalek - Cezary Sielicki

OBSADA:

Kamila Banasiak
Katarzyna Kalinowska
Iwona Sapa
Katarzyna Zając (gościnnie)
Joanna Żurawska
Bogdan Ferenc
Maciej Hanczewski
Maciej Hązła
Michał Karczewski
Krzysztof Żarowski (gościnnie)
Inspicjent: Jolanta Skawina

PREMIERA 22 czerwca 2024 r., godzina 18.00

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Spektakl realizowany jest w ramach cyklu Międzynarodowe Rezydencje Artystyczne.

Źródło:

Materiał nadesłany