EN

22.05.2024, 11:56 Wersja do druku

Gniezno. I Przegląd Teatrów Plenerowych dla Dzieci „Frajdowisko Teatralne"

Teatr im. Aleksandra Fredry zaprasza na I Przegląd Teatrów Plenerowych dla Dzieci „Frajdowisko Teatralne”.

fot. mat. teatru

Teatry plenerowe znane są już od starożytności. Ten wyjątkowy rodzaj spotkania poza przestrzenią sceniczną ma wymiar integrujący oraz społeczny. Zamki, ruiny, dziedzińce stanowiły idealną przestrzeń dla inscenizacji dzieł o charakterze narodowym, podkreślając istotę tematu. Dziś raczej teatry plenerowe łączą ideę spotkania „pod gołym niebem” ze sztuką performansu, cyrkiem, pantomimą czy tańcem. Dzięki tego typu widowiskom artyści wychodzą poza sztywne ramy sceny teatralnej, nawiązują bezpośredni kontakt i dialog z publicznością, budują niepowtarzalną więź pomiędzy twórcą a odbiorcą. I Przegląd Teatrów Plenerowych dla Dzieci w Gnieźnie to połączenie teatru i zabawy, rozrywki i kontemplacji. Miejsce, gdzie łączą się sztuki: aktorska, plastyczna czy choreograficzna. Zaprezentujemy duże przedstawienia, ale także formę kameralną, plenerowe widowiska z rozmachem i spektakle-opowieści z animacją i muzyką w tle. Dostarczymy naszej publiczności ogrom wrażeń i emocji – poprzez śmiech, zabawę i humor, ale będą także elementy pełne wzruszeń, zapraszające do refleksji. Przegląd dedykowany jest przede wszystkim dzieciom, ale też całym rodzinom oraz dorosłym, by wszyscy wspólnie, już od najmłodszych lat, mogli doświadczać magii teatru.

1 czerwca 2024, godz. 12.00 PARADA RADOŚCI Wiek: b.o. / czas: 60 min / wstęp wolny

Początek Parady: Plac przed Teatrem Fredry

Zapraszamy na „Paradę radości”, która przejdzie ulicami miasta. Energetyczny marsz ma zapowiadać święto teatru, radości i zabawy, być tanecznym korowodem w ogromnych, barwnych maskach, do którego dołączy gnieźnieńska publiczność. Chcemy budować teatralną wspólnotę, zachęcać do uczestnictwa w kulturze poprzez ukazywanie różnorodności form artystycznych. Paradę poprowadzą bajkowe postacie ze spektaklu Teatru Dzieci Miłość.

1 czerwca 2024, godz. 16.00 Wernisaż wystawy fotografii Agnieszki Kuli BETWEEN NATURE Kurator: Kornelia Starczewska miejsce: dolne foyer, Teatr Fredry / wstęp wolny

Prace Agnieszki Kuli z serii „Nature between” to autorska refleksja nad naturą. W prezentowanej serii za pomocą obiektywu artystka uchwyciła zaobserwowane podczas podróży po Europie i Azji widoki. W wyniku artystycznej manipulacji i postprodukcji krajobrazy przybrały formę surrealistyczych kolaży. Na fotografiach Agnieszki Kuli haptyczne struktury wchodzą w relacje z syntetycznym pejzażem. Artystka w swoje kompozycje wpisuje postać ludzką. Pasma górskie, fale morskie w połączeniu z ludzkim profilem pozwalają dostrzec wzajemne przenikanie się człowieka i natury. Agnieszka Kula pokazuje piękno leżące w tym, co organiczne i za pomocą fotografii oddaje spokój zaklęty w krajobrazie.

1 czerwca 2024, godz. 17.00 WIELKIE ŚMIESZNE TWARZE Teatr Dzieci Miłość / Teatr Porywacze Ciał wiek: b.o. / czas: 60 min / wstęp wolny miejsce: Plac przed Teatrem Fredry

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Pawłowska, Maciej Adamczyk Maski: Artur Grabowski Występują: Katarzyna Pawłowska oraz uczniowie Studia Osobowości Teatru Porywacze Ciał „Pojawiły się tam bez słowa tam stwory rodem z dziecięcej wyobraźni – zabawne, wielkie głowy o dziwacznych kształtach. Stwory wymyślone przez pewną małą dziewczynkę, która wyszła na spacer ze swoim dziadkiem…

” Spektakl „Wielkie śmieszne twarze” oparty jest na działaniu dużymi maskami, nawiązującymi do różnych kultur i obyczajów. Opowiada historię dziecka zagubionego we współczesnym świecie, stwarzającego w swoich marzeniach krainę, w której wszyscy są sobie równi i przyjaźni, a bariera uprzedzeń rasowych i społecznych zostaje przełamana za pomocą zabawy i czarów. TEATR PORYWACZE CIAŁ istnieje od 1992 roku i działa także w nurcie dziecięcym jako Teatr Dzieci Miłość. Tworzą go absolwenci wrocławskiej PWST – Katarzyna Pawłowska (także pedagog w Teatrze Fredry w Gnieźnie) i Maciej Adamczyk – zawodowi aktorzy i lalkarze, którzy pełnią również funkcję dramaturgów i reżyserów. Ich spektakle charakteryzują się różnorodnością. Teatr przygotowuje duże plenerowe i muzyczne widowiska, ale również monodramy, akcje jednorazowe oraz działania na styku teatru i sztuki performansu. Do swoich działań zapraszają zarówno aktorów zawodowych jak i amatorów, których uczą sztuki i etyki aktorskiej w Studio Osobowości Teatru Porywacze Ciał.

8 czerwca 2024, godz. 17.00 Warsztaty dla dzieci DESIGN W RĘKACH DZIECKA SZTUKA ŻEGLOWANIA: BIŻU DESIGN Z LIN Prowadzenie: Joanna Skrobacka miejsce: Teatr Fredry / wiek: 7-15 lat / wstęp wolny Zapisy pod numerem telefonu: +48 61 426 16 15, +48 600 180 868

Warsztaty pozwolą na zapoznanie się z podstawami żeglarstwa poprzez tworzenie biżuterii z lin żeglarskich. Uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się podstawowych węzłów żeglarskich i wyplatania lin. Łącząc edukację z zakresu żeglarstwa stworzymy unikalne akcesoria do noszenia na co dzień. Warsztaty Sztuka Żeglowania: biżu design z lin to nie tylko praktyczne doświadczenie żeglarskie, ale także okazja do eksploracji różnorodnych trendów w projektowaniu użytkowym.

8 czerwca 2024, godz. 21.12 KWIAT PAPROCI Teatr Latarnia wiek: 6+ / czas: 70 min / wstęp wolny miejsce: Plac przed Teatrem Fredry

Scenariusz i reżyseria: Mateusz Tymura Muzyka: Zbigniew Rusiłowicz / Kapela Braci Rejwów Scenografia: Sylwia Maciejewska Występują: Paula Czarnecka, Paulina Karczewska, Błażej Piotrowski, Zbigniew Rusiłowicz, Błażej Twarowski Wsparcie techniczne: Michał Chrzanowski, Michał Dąbrowski, Michał Strokowski.

W mrocznym, leśnym świecie można się zagubić, przestraszyć, ale i spotkać z sobą samym. Podczas takiej wędrówki mamy szansę odnaleźć prawdę o wartościach i relacjach. W dzisiejszym pędzie nie chcemy przyglądać się własnym mrokom... a może warto? Spektakl został zrealizowany na podstawie baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego „Kwiat paproci”, inspirowanej polską tradycją Nocy Świętojańskiej. Główny bohater – Jacuś w drodze po tytułowy kwiat, w drodze ku dorosłości, mierząc się z leśnymi strachami oraz własnymi słabościami stanie przed kluczowym pytaniem – gdzie jest prawdziwe szczęście? TEATR LATARNIA to niezależna grupa skupiająca twórców ze środowiska absolwentów białostockiej Akademii Teatralnej. Grupa zawiązała się w roku 2009 z inicjatywy Mateusza Tymury i Moniki Kwiatkowskiej. Teatr działa w ramach Fundacji Teatr Latarnia, która od lat prowadzi szereg pionierskich działań kulturalnych i animacyjnych na Podlasiu. Siedziba Fundacji oraz sala prób Teatru Latarnia mieszczą się w malowniczej wiosce Borki nad rzeką Supraśl w Puszczy Knyszyńskiej. Teatr uczestniczył w ponad 30 festiwalach krajowych i europejskich.

15 czerwca 2024, godz. 17.00 CYRK TARABUMBA Teatr Klinika Lalek wiek: 3+ / czas: 60 min / wstęp wolny miejsce: Plac przed Teatrem Fredry

Scenariusz i reżyseria: Wiktor Wiktorczyk Scenografia: Wiesław Drzewiecki Marionety, lale: Zbigniew Roszkowski, Wiktor Wiktorczyk Muzyka: Antoni Ziut Gralak, Konrad Rogiński.

Wśród gwiazd cyrkowych spotkamy przystojną Żyrafę Tarę, zakochaną w treserze śpiewaczkę i tancerkę, potężnego Lwa Leonarrrdo oraz Słonia Bumbę, wirtuoza gry na trombonie, który pokaże nam, że wszystko w życiu jest możliwe! „Cyrk Tarabumba” to lalkowe widowisko w którym w rolach zwierząt występują lalki, wielkie „nadmarionety” (marionety zwierząt w ich naturalnych wielkościach), a w rolach artystów cyrkowych – aktorzy. Spektakl nawiązuje do tradycji sztuki cyrkowej, zwracając uwagę na poszanowanie wszystkich żywych istot, ukazując tym samym piękno teatru lalek. Cyrk Tarabumba, Cyrk Nadmarionet, Cyrk bez Przemocy jest to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw na świecie! TEATR KLINIKA LALEK powstał w 1988 roku na Wydziale Aktorskim PWST we Wrocławiu. W 1991 roku zespół przeniósł się do Wolimierza i odtąd działa jako wiejski i wędrowny teatr lalkowy. W spektaklach granych głównie na łąkach i ulicach udział biorą: ogromne lale, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. Muzyka grana jest na żywo przez orkiestrę i aktorów. Klinika Lalek organizuje też parady uliczne, koncerty i przedstawienia plenerowe. We wszystkich tych wydarzeniach istotne jest dla nich samo spotkanie i wspólne świętowanie. Teatr grał w całej Polsce, odwiedzili też m.in. Finlandię, Hiszpanię, Rumunię, Niemcy i Austrię.

22 czerwca 2024, godz. 18.00 PREMIERA TAJEMNICZY OGRÓD Frances Hodgson Burnett Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie wiek: 8+ / czas: 80 min

Informacje o biletach: +48 61 426 16 15, +48 600 180 868

Adaptacja i reżyseria: Sullivan Lloyd Nordrum Dramaturgia: Maria Spiss Scenografia i kostiumy: Frida Vige Helle Reżyseria światła: Łukasz Błażejewski Opracowanie dźwięku: Maciej Szymborski Występują: Kamila Banasiak, Katarzyna Kalinowska, Iwona Sapa, Katarzyna Zając (gościnnie), Joanna Żurawska, Bogdan Ferenc, Maciej Hanczewski, Maciej Hązła, Michał Karczewski, Krzysztof Żarowski (gościnnie)

Klasyka literatury dla dzieci, uniwersalna opowieść o przyjaźni oraz odkrywaniu urody i smaku życia. „Tajemniczy ogród” to historia 10-letniej Mary, która osierocona, zostaje przewieziona do wielkiej posiadłości w Yorkshire na północy Anglii, zamieszkałej przez jej dalszą rodzinę. W trakcie spacerów odkrywa opuszczony ogród z mroczną przeszłością, a kompanem jej zabaw staje się chłopiec z pobliskiej wioski. Kiedy razem wkradają się do tajemniczego ogrodu, uruchamiają lawinę zdarzeń, które odmienią zarówno los starego zamczyska, jak i jego mieszkańców… Spektakl powstał w ramach cyklu Międzynarodowe Rezydencje Artystyczne.

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

W ramach zadania- I Przegląd Widowisk Plenerowych Fredro dla Dzieci.

I Przegląd Teatrów Plenerowych dla Dzieci FRAJDOWISKO TEATRALNE:

Kurator projektu: Katarzyna Pawłowska

Współpraca: Maria Spiss

Koordynacja: Ewa Malicka

Produkcja: Sandra Lewandowska Maciej Szymborski

Film reklamowy: Martyna Dubicka

Biuro Przeglądu: Elwira Krzesińska Honorata Staszkiewicz Justyna Ucińska

PARTNERZY:

Głos Wielkopolski

Gniezno Nasze Miasto.pl

Instytut Kultury Europejskiej UAM

Moje Gniezno.pl

TVP 3 Poznań

Nowy Model

Fundacja Estrada
Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne