EN

12.10.2020, 14:39 Wersja do druku

Gliwice. "Totus Tuus - misterium muzyczne" w wersji filmowej online

"Totus Tuus - misterium muzyczne" autorski spektakl poświęcony postaci Jana Pawła II w wykonaniu Teatru A z Gliwic został "przetłumaczony" na język filmowy. Premiera pełnometrażowej filmowej rejestracji spektaklu odbędzie się 16 października o 18.00 na stronie teatr-a.org.

mat. teatru

Spektakl, nazwany w podtytule “muzycznym misterium”, odwołuje się do wielowiekowej chrześcijańskiej tradycji hymnografii, poświęconej Maryi. W spektaklu zaakcentowane zostały tragiczne, przełomowe wydarzenia z życia narodu, w których przyszło uczestniczyć Karolowi Wojtyle.

W spektaklu pojawią się fragmenty Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, śpiewanie „rdzennie” przez kilku starszych artystów z uznanego na Podhalu Zespołu “Regle” z Poronina. Jednocześnie w spektaklu pojawiają się fragmenty starogreckiego hymnu maryjnego Akatyst ku czci Bogurodzicy, w wykonaniu Chóru Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, przygotowanego przez muzykologa Ks. dr Piotra Towarka.

W warstwie tematycznej artyści gliwickiego Teatru A oraz zaproszeni do współpracy wyjątkowi twórcy postanowili sięgnąć do zapisków, dokumentów dotyczących przede wszystkim wcześniejszego okresu w biografii Karola Wojtyły, w przeświadczeniu, że wczesna śmierć ziemskiej Matki w duchowym wymiarze zbliża Karola do Matki Boga. Z „sepii fotografii i dokumentów” wyłania się obraz zwykłego człowieka, uwikłanego w dzieje swojego narodu, niezłomnego o tyle, o ile niezłomność definiujemy jako dorastanie do “zadań z człowieczeństwa”. W tym znaczeniu mamy do czynienia z teatralnym “esejem o zwykłym człowieku”.

Projekt Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne