Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza na spektakl „Drakula” Brama Stokera, którego sceniczna adaptacja w reżyserii Jakuba Roszkowskiego zagościła na jego deskach. Wzbogacona o nowoczesne elementy, produkcja wiernie oddaje mroczny klimat kultowej powieści, będącej symbolem literackiego strachu i tajemniczości.
Jak przekazało biuro prasowe placówki, wierna literackiemu oryginałowi inscenizacja pozwala zanurzyć się w atmosferze grozy, jednocześnie bawiąc się konwencją horroru. Twórcy spektaklu podkreślają, że lęk bohaterów jest wciąż aktualny – tak jak w czasach Stokera, tak i dziś nieznane budzi w nas niepokój i prowokuje do skrajnych reakcji.
"Dekadenckie poczucie lęku rymuje się ze współczesnym poczuciem strachu przed nadejściem ze wschodu nieznanego i wyobrażonego. Nie wiemy dokładnie, czego się boimy, na naszych lękach łatwo żerować. Jedni boją się z niewiedzy, inni nie śpią z nadmiaru informacji. Podobny lęk popycha bohaterów spektaklu do groźnych działań – trwoga budzi w ludziach najciemniejszą stronę, być może znacznie groźniejszą, niż ludzie i zjawiska, których każe się nam obawiać" – powiedział, w informacji prasowej, o spektaklu reżyser Jakub Roszkowski.
Reżyser wyjaśnił także, że w spektaklu będzie dużo dialogów, ruchu oraz muzyki na żywo. W przedstawieniu wykorzystano także fragment "Boskiej komedii" Dantego Aligheri w przekładzie Edwarda Porębowicza.
Premiera spektaklu przyciągnęła liczne grono miłośników grozy, ale także tych, którzy szukają głębszych refleksji na temat współczesnych lęków. Jak zaznacza placówka, gliwicki "Drakula" to połączenie klasyki literatury z nowoczesnym podejściem do teatru, które dostarczy widzom niezapomnianych emocji.
"Do teatru nie idziemy przecież po autentyczne doznanie strachu, choć jako widzowie lubimy pewnego rodzaju dyskomfort i niepewność. Najstraszniejsze odbywa się jednak w nas" – dodał reżyser.
Spektakle "Dracula" odbędą się na Scenie Dużej Teatru Miejskiego w Gliwicach w dniach: 28 lutego (piątek) o godz. 19.00, 1 marca (sobota) o godz. 19.00, 2 marca (niedziela) o godz. 18.00, 27 marca (czwartek) o godz. 19.00, 29 marca (sobota) o godz. 19.00, 30 marca (niedziela) o godz. 18.00 oraz 1 kwietnia (wtorek) o godz. 19.00. Bilety są dostępne na stronie teatru.
Kostiumy jak i scenografię zaprojektował Mirek Kaczmarek - absolwent Wydziału Komunikacji Wizualnej ASP w Poznaniu (1998), autor polskiego pawilonu na Praskim Quadriennale Scenografii w 2007. Od debiutu w 2002 roku zrealizował około 300 spektakli. Autorem muzyki jest natomiast obecny na scenie na żywo Dominik Strycharski, kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer, nauczyciel i publicysta. Zajmuje się od trzech dekad prawie każdym twórczym aspektem muzyki, począwszy od kompozycji, przez wykonawstwo, na sounddesignie i nauczaniu skończywszy. Laureat Paszportów Polityki 2021, twórca muzyki do około 100 spektakli teatralnych, wielu filmów oraz słuchowisk. Choreografię do spektaklu stworzyła Klaudia Cygoń-Majchrowska, związana na co dzień z Teatrem Miejskim w Gliwicach aktorka.
W rolę Lucy Westenra wciela się Klaudia Cygoń-Majchrowska, Mariusz Galilejczyk gra Jonathana Harkera, a Cezary Jabłoński występuje jako Kapitan i Prof. Abraham van Helsing.
Powieść Stokera, opublikowana w 1897 roku, do dziś uznawana jest za jedną z najważniejszych w historii literatury grozy. Jej intrygująca fabuła, przedstawiona w formie listów, wycinków prasowych i dzienników, zafascynowała czytelników na całym świecie. Akcja opowiada o upiornym hrabi Dracula, zamieszkującym mroczne rumuńskie zamczysko, który przybywa do Londynu, by rozszerzyć swoje królestwo.