EN

26.06.2020, 16:42 Wersja do druku

Gliński o propozycjach Trzaskowskiego dot. kultury: nieładnie tak ściągać

Nieładnie tak ściągać - tak wicepremier, minister kultury Piotr Gliński skomentował w piątek propozycje programowe dotyczące kultury kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Program "Nowa solidarność" kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego ukazał się w czwartek wieczorem na stronie trzaskowski2020.pl. Znalazły się w nim zagadnienia m.in. dot. kultury. Trzaskowski proponuje m.in. zwiększenie nakładów na kulturę i powołanie Obywatelskiej Rady Kultury przy urzędzie prezydenta. Trzaskowski zadeklarował również wywieranie nacisku na rząd, aby ten zakończył prace nad ustawą o statusie zawodowym artysty.

Do programu kandydata KO odniósł się w piątek na Twitterze minister kultury, wicepremier Piotr Gliński. "Pan Trzaskowski chce zwiększać nakłady na kulturę? My do tej pory zwiększyliśmy je o ponad 40 proc., a Pan zaczął rządy w Warszawie od przedstawienia budżetu zakładającego obcięcie środków na kulturę o prawie 50 mln zł!" - napisał.

Komentując zapowiedziane przez Trzaskowskiego powołanie Obywatelskiej Rady Kultury, napisał, że "nieładnie tak ściągać". "Już w 2017 r. powołaliśmy Ogólnopolską Konferencję Kultury" - przypomniał. "Trzaskowski chce nas zmusić do uchwalenia naszej ustawy o statusie artysty? To nasz projekt, który realizujemy. Nie przypominam sobie, żeby Pan w tym uczestniczył" - napisał.

W swoim programie Trzaskowski poinformował, że "zamiast skromnej obecnie publicznej oferty VOD będzie proponował zbudowanie nowego portalu mediów publicznych, na którym będzie można oglądać polskie treści". Jego zdaniem, "portal powinien spełniać wszystkie warunki misji mediów publicznych, być gigantycznym, dostępnym archiwum oraz centrum rozwoju twórczości online". "Pan Trzaskowski chce portalu mediów publicznych? No problem, http://vod.tvp.pl, a jak mu mało to http://ninateka.pl - nie wyważajmy otwartych drzwi!" - skomentował wicepremier.

Na postulat programowy Trzaskowskiego o stworzeniu specjalnych programów wspierających kulturę w małych miejscowościach i gminach Gliński odparł "nie wierzcie mu, Platforma do tej pory zajmowała się głównie milionowym finansowaniem prywatnych teatrów w dużych miastach".

W ocenie szefa MKiDN program Trzaskowskiego dotyczący kultury "jest wielką laurką dla rządu PiS i prezydenta Andrzeja Dudy". "Dziękujemy! Rozumiem, że w niedzielę zagłosuje Pan na #DUDA2020?" - zapytał retorycznie na Twitterze.

Część swoich wpisów minister kultury opatrzył hasztagiem #RafałNieKopiuj.

Źródło:

Materiał nadesłany
PAP

Wątki tematyczne