EN

18.08.2021, 14:02 Wersja do druku

Gdynia. Wojciech Zieliński, dyrektor naczelny Teatru Miejskiego, odchodzi na emeryturę

Wojciech Zieliński, wieloletni dyrektor naczelny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, przechodzi na emeryturę, ustępując tym samym ze stanowiska. Według nieoficjalnych informacji jego miejsce zajmie Krzysztof Babicki, aktualny dyrektor artystyczny placówki.


fot. Joanna Siercha/mat. teatru

Wojciech Zieliński, urodzony w 1948 r. w Gdyni, jest związany zawodowo z Teatrem Miejskim od ponad 16 lat. W latach 2005-2010 był tam zastępcą dyrektora ds. administracyjno-technicznych. Następnie pełnił obowiązki dyrektora teatru, a w maju 2011 r. został oficjalnie powołany na stanowisko dyrektora naczelnego.

Zieliński, jako następca Jarosława Świerszcza, zapewnił teatrowi dynamiczny rozwój. W pierwszym roku jego zarządzania frekwencja widzów wzrosła z 36 do 58 procent i od tamtej pory utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie (80-90 procent przed pandemią).

Zieliński przechodzi na emeryturę

W niedzielę, 15 sierpnia, podczas zakończenia sezonu Sceny Letniej w Orłowie, odbyła się uroczystość zakończenia pracy dyrektora teatru. Wojciech Zieliński pożegnał się z teatrem, współpracownikami i widzami, otrzymał także podziękowania od wiceprezydent Gdyni Katarzyny Gruszeckiej-Spychały.

- Dyrektor Wojciech Zieliński to człowiek z ogromną wiedzą o kulturze i intuicją - mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Udowodnił to podczas swojej wieloletniej pracy na rzecz naszego miasta. Przez lata tworzył wiele gdyńskich instytucji kultury, które przez cały czas prężnie działają, mają ugruntowaną pozycję i cieszą się uznaniem w pomorskim środowisku artystycznym, ale nie tylko. W imieniu samorządu Gdyni oraz mieszkańców miasta chciałabym serdecznie podziękować za ten owocny i pełen sukcesów czas.

Ustępujący dyrektor odpowiadał m.in. za rozwój takich projektów, jak Scena Letnia w Orłowie i Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port wraz z Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną.

Dyrektor zasłużony dla kultury

Wojciech Zieliński przez znaczną większość swojej kariery zawodowej był związany z instytucjami kulturalnymi w Trójmieście. Za swoją działalność został uhonorowany odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" i Brązowym Krzyżem Zasługi. W latach 1972-1976 pracował jako młodszy asystent oraz kierownik działu edukacyjnego w Muzeum Historii Miasta Gdańska, a jednocześnie (w latach 1973-1975) był instruktorem w Młodzieżowym Domu Kultury. Przez lata był także inspektorem, a następnie kierownikiem Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Gdyni. W 1983 r. został dyrektorem nowo utworzonego Muzeum Miasta Gdyni i pełnił tę funkcję przez 5 kolejnych lat. Od 1995 do 1999 r. kierował biurem Towarzystwa Miłośników Gdyni, a następnie do 2005 r. był dyrektorem Centrum Kultury w Gdyni.

Babicki nowym dyrektorem?

Zieliński pozostaje w teatrze do 31 sierpnia. Jak informuje Piotr Wyszomirski z "Gazety Świętojańskiej", stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Miejskiego najprawdopodobniej obejmie Krzysztof Babicki, który obecnie, od 2011 r., jest dyrektorem artystycznym placówki oraz reżyserem teatralnym z dorobkiem około 100 spektakli teatralnych i ponad 20 realizacji w Teatrze Telewizji. Babicki, powołany w tym samym roku co Zieliński, miał przed sobą trudne zadanie odzyskania widzów i stabilizacji w zespole i - jak widać po statystykach - to przedsięwzięcie się udało.

Do tej pory Teatr Miejski rozdzielał funkcje dyrektora naczelnego i artystycznego. W przypadku powołania Babickiego te dwie funkcje zostaną połączone. Zastępczynią dyrektora ds. administracyjnych ma zostać Iwona Walkusz, obecnie kierownik biura promocji i impresariatu teatru.

Tytuł oryginalny

Teatr Miejski będzie miał nowego dyrektora. Wojciech Zieliński odchodzi na emeryturę

Źródło:

www.trojmiasto.pl

Link do źródła