EN

22.09.2020, 12:30 Wersja do druku

Gdynia. Trzy ostatnie koncerty z cyklu "Miasto z marzeń"

Teatr Gdynia Główna oraz Miasto Gdynia zapraszają w dniach 25-27 września na trzy ostatnie koncerty z cyklu:  "Miasto z marzeń" - koncerty plenerowe zainspirowane opowieściami o Gdyni i jej mieszkańcach, realizowane w ramach projektu "Ballady osiedlowe".


fot. Marzena Chojnowska / mat. teatru

Poszliśmy w miasto.
Miałem nagabywać obcych ludzi.
„Może opowiesz mi historię swojego życia”.
Trochę obciach, tak pytać.
Przełamanie pierwszego strachu.
I otworzył się Sezam.
Życie w całym swym pięknie i grozie.
Niektóre historie nigdy nikomu nie wyjawione.
Perły.
I znowu strach.
Żeby nic nie uronić.
Żeby przełknąć żal,
kiedy coś się nie mieści w piosence.
„Miasto z marzeń” - to mój Everest.
Nigdy nie przeżyłem jako artysta podobnej przygody.
Dziękuję za każdą opowieść.
Za każde natchnienie.
I za to, że przyjdziesz, aby tego posłuchać.

(Kuba Kornacki)

Wzruszające, fascynujące i autentyczne! Właśnie takie są historie zebrane podczas spacerów i rozmów z mieszkańcami gdyńskiego Witomina, Meksyku, Oksywia, Cisowej, ZOH-u oraz Fikakowa. Teraz wrócą one do ich autorów na koncertach osiedlowych ballad, które zorganizujemy właśnie w tych gdyńskich dzielnicach. Ballady zebrał i napisał aktor i tekściarz Kuba Kornacki. Zaśpiewa je na scenie razem z aktorką Barbarą Lamprecht, towarzyszyć im będą: Grzegorz Nadolny (kontrabas), Jan Jarecki (klawisze), Ireneusz Kaczmar (instrumenty perkusyjne). Koncerty są częścią teatralno-społecznego projektu „Ballady Osiedlowe” realizowanego przez Teatr Gdynia Główna.

Teksty, reżyseria Kuba Kornacki.
Kompozycje, kierownictwo muzyczne Jan Jarecki

Terminy prezentacji:

25 września 2020 g. 19.00 patio Przystani Sąsiedzkiej, ul. Śmidowicza 49 OKSYWIE
26 września 2020 g. 19.00 parking Parafii pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Kcyńska 2 CISOWA
27 września 2020 g. 19.00 parking za Przystanią Sąsiedzką, ul. Opata Hackiego 33 ZOH


WIĘCEJ O PROJEKCIE:

Teatr Gdynia Główna znowu wgryza się w tkankę miasta, by odnaleźć mało znane historie z gdyńskich dzielnic. Nasz najnowszy projekt „Ballady osiedlowe” to kolejna wyprawa we wciąż nieodkryte zakamarki miasta. Jesteśmy przekonani, że właśnie tam znajdziemy fascynujące i wzruszające opowieści, które warto ocalić od zapomnienia, opracować i przedstawić na scenie. Gdyńskie opowieści powinny też wrócić do ich autorów – teatralne i muzyczne plenerowe prezentacje będą więc miały miejsce w dzielnicach, gdzie je usłyszeliśmy.

Przygotujemy koncert ballad na kanwie opowieści mieszkańców Witomina, Oksywia, ZOH-u, Meksyku, Cisowej oraz Fikakowa i spektakl teatralny na motywach historii mieszkańców ZOH-u, czyli rejonu ulicy Zamenhofa i Opata Hackiego. W ramach projektu zostaną również zorganizowane warsztaty literackie, które poprowadzi aktor i tekściarz, Kuba Kornacki.

W przypadku opadów deszczu koncerty odbędą się w Teatrze Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1, Dworze PKP Gdynia Głowna

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Ballady osiedlowe” jest bezpłatny.
Liczba miejsc jest ograniczona.
Obowiązuje maseczka lub przyłbica.

***

Jakub Kornacki – absolwent PWST w Krakowie (1997), solista Teatru Muzycznego w Gdyni (do 2008), wykładowca SWA w Gdyni. Autor piosenek, tłumaczeń, książek dla dzieci i dla dorosłych, scenariuszy teatralnych i radiowych. Założyciel i lider zespołu Kanaan.
Jego debiutancka powieść dla dzieci, „Ucho w opałach”, zapoczątkowała w 2018 r. nowe pasmo w Radiu Gdańsk, „Poczytaj mi Radio”. Po 10- letniej przerwie powrócił na scenę dramatyczną spektaklem „Tchórz. Odważna tragikomedia” w reżyserii Jacka Bały w Teatrze Gdynia Główna. Zagrał również w „Próbach Józefa K.” wg „Procesu” F. Kafki w reż. Ewy Ignaczak oraz „… i jakoś to będzie” wg „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w reż. Idy Bocian.Źródło:

Materiał nadesłany