EN
17.10.2022, 12:40 Wersja do druku

Gdynia. „Rodzanice" premierowo w Teatrze Gdynia Główna

Towarzystwo Miłośników Gdyni,  Akademia Głosów Tradycji oraz Teatr Gdynia Główna zapraszają na premierę spektaklu „Rodzanice” na motywach „Kraboszek” Barbary Piórkowskiej i w reżyserii Ewy Ignaczak.

fot. mat. teatru

W spektaklu na pierwszym planie jest KOBIETA i jej życie wypełnione powinnościami, wdrukowaną od pokoleń świadomością o jej społecznej roli.

Co musi się wydarzyć w jej życiu, by zaczęła zastanawiać się nad zmianą?

Czy spotkanie głównej bohaterki z pramatką i zajrzenie w oczy Rzece odmieni życie przyszłych pokoleń kobiet? Czy zerwą one z odwieczną tradycją „wekowania ogórków”?

Rodzanice, spektakl na motywach powieści Barbary Piórkowskiej „Kraboszki” to emocjonalna historia zmiany kobiecego losu i próby utkania nowej makatki życia głównej bohaterki. Spektakl prowadzony jest w atmosferze czułości, słowiańskich wierzeń i świata przyrody przeplatającymi się z ciężką do udźwignięcia codziennością. Historia oprawiona jest ludowymi pieśniami w wykonaniu śpiewaczek Akademii Głosów Tradycji. Pieśni wykorzystane w spektaklu pozyskane zostały z różnych źródeł m.in. ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, archiwalnych nagrań m.in. Polskiego Radia, Śpiewnika Pelplińskiego oraz z przekazu ustnego- bezpośrednio od śpiewaczek i śpiewaków ludowych ze wsi, z różnych regionów Polski.

Jak doszło do podróży i spotkania pieśni tradycyjnej z teatrem?

Zaśpiewany spektakl o kobiecie jest spełnieniem naszego marzenia. Jesteśmy grupą 9 kobiet, wykonujemy pieśni tradycyjne a capella, w gwarze, charakterystycznej dla konkretnego regionu Polski. Od lat odwiedzamy starsze pokolenia śpiewaczek we wsiach, dzięki czemu nasiąkamy plemienną muzyką i słowem sprzed wędrówki ludów. Sam śpiew jest dla nas zmysłowy oraz kojący. Wspólne wykonywanie pieśni zawęźla naszą grupę, w nietypowy sposób tworzy nas, kobiety jako wspólnotę. Archaiczne pieśni porównać można do żywych skamielin, w których ukryta jest najprostsza i uniwersalna prawda. Zdarza się, że podczas koncertów czujemy, że odbiorca nie odnajduje kontekstu pieśni. By mu to umożliwić, rozszerzamy formułę naszych występów, wzbogacając je o słowo. Zależy nam, aby w uniwersalny dla każdego sposób opowiedzieć historię, którą nosimy w sobie od pokoleń.

Współpraca Akademii Głosów Tradycji z Teatrem Gdynia Główna jest w pewnego rodzaju eksperymentem. Czerpiemy od siebie wzajemnie jak z magicznej studni. Obcując z reżyserią, uczymy się podstaw aktorstwa, umiejętności okiełznywania własnych emocji czy zrozumienia swojego ciała poprzez ruch. W zamian dzielimy się wiedzą o roli pieśni w życiu dawnych społeczności wiejskich, o ich terapeutycznym wydźwięku i mądrości przekazanej tą drogą przez kobiety wielu generacji. W spektaklu pozostajemy sobą, choć żyjemy w alternatywnym świecie pełnym słowiańskich wierzeń, prastarych stworzeń, atawistycznych instynktów. Towarzyszy nam ból i intymność. Zapach miesza się z ciężarem, a silna wola łączy z ukojeniem.

fot. Marzena Chojnowska/mat. teatru

Spektakl jest tematem projektu Towarzystwo Miłośników Gdyni "Echa tradycji. Muzyczne dziedzictwo Pomorzan", dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/626876645775205/626876659108537

Rodzanice
Na podstawie fragmentów „Kraboszek” Barbary Piórkowskiej
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Asystentka reżyserki: Ida Bocian

Obsada: Aleksandra Bakiera, Anna Bochnak – Fryc, Joanna Gostkowska, Olga Krasoń, Magdalena Lesiecka, Agnieszka Rusakiewicz, Magdalena Śmierzchalska, Katarzyna Zajączkowska
Akademia Głosów Tradycji/ Teatr Stajnia Pegaza

NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE:
22 PAŹDZIERNIKA godz. 19:00 – wstęp tylko na zaproszenie
23 PAŹDZIERNIKA godz. 18:00 – wstęp tylko na zaproszenie
5 LISTOPADA godz. 19:00 - bilety
17 GRUDNIA godz. 19:00 – bilety

Bilety: 40/ 45 zł
Rezerwacja:
tel. 58 351 15 12
kom. 600 306 634; 600 306 632
[email protected]
sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/
Teatr Gdynia Główna
Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,
Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
www.teatrgdyniaglowna.pl
www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

Źródło:

Materiał nadesłany