EN
2.02.2022, 12:28 Wersja do druku

Gdynia. Prapremiera sztuki Petra Zelenki „Czar molekuły” w marcu w Miejskim

W Teatrze Miejskim w Gdyni trwają próby do prapremiery sztuki Petra Zelenki „Czar molekuły” w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. Prapremiera odbędzie się 5 marca 2022.

fot. mat. teatru

Historia prawdziwa. Wielkie pieniądze, wielki sukces, nieoczywisty geniusz i miłość od pierwszego wejrzenia…
Wybitny naukowiec Antonín Holý odkrywa fascynującą molekułę, dzięki której możliwe staje się wynalezienie leku na AIDS. Ale – do tego potrzebne są pieniądze. Pieniądze mają Amerykanie, którzy lubią też mieć władzę… Wciągająca opowieść o ludziach, między którymi jest chemia, którzy wierzą i ryzykują, ale także ponoszą konsekwencje swoich wyborów.

Reżyser Krzysztof Rekowski: - Sama geneza utworu Zelenki ma w sobie coś z  zabawnego przypadku. W teatrze w Pradze brakowało miejsc parkingowych i artyści zwrócili się do Instytutu Chemii Organicznej o możliwość parkowania na ich działce. Dyrekcja Instytutu zgodziła się w zamian za wystawienie sztuki o dokonaniach wybitnego, choć zupełnie nieznanego czeskiego biochemika Antonina Holy. I Petr Zelenka zaczął zbierać informacje, prowadzić wywiady po obu stronach Oceanu, których efektem jest właśnie „Czar molekuły”. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że całej tej historii towarzyszy jakiś wielki chichot.

„Czar molekuły” Petra Zelenki to sztuka oparta na faktach. Opowiada historię wynajdywania i produkowania leku. Wprowadza nas laików w świat naukowców -  pasjonatów biochemii, farmacji i medycyny w Czechach, U.S.A. i  Belgii i czyni to ze specyficznym czeskim poczuciem humoru. Antonin Holy ze swoimi współpracownikami w Czechach wynalazł pewne molekuły o niezwykłym działaniu. Czy powstaną z nich leki, zdecyduje wiele osób po drugiej stronie oceanu…

OBSADA:
John Martin – Dariusz Szymaniak
Rosemary Martin – Olga Barbara Długońska
Antonín Holý– Rafał Kowal
Erik De Clercq – Grzegorz Wolf
Ivan/Petr/Zdenek – Maciej Wizner
Ludmiła Holá – Monika Babicka
Michael Riordan – Piotr Michalski
Donald Rumsfeld – Mariusz Żarnecki
Pavla – Martyna Matoliniec
Jane/Hana – Agnieszka Bała

Petr Zelenka
CZAR MOLEKUŁY
Przekład: Krystyna Krauze
Reżyseria: Krzysztof Rekowski
Scenografia i kostiumy: Robert Woźniak – Grupa Mixer
Muzyka: Marcin Mirowski
Ruch sceniczny: Filip Szatarski
Projekcje video: Emilia Sadowska
Światło: Paweł Murlik
Asystentka reżysera: Olga Barbara Długońska
Prapremiera: 5 marca 2022

Źródło:

Materiał nadesłany