EN

15.05.2024, 08:17 Wersja do druku

Gdynia. Premiera „OFELIAkontraHAMLET" w Teatrze Gdynia Główna

Teatr Gdynia Główna i Miasto Gdynia zapraszają 17 maja na premierę: OFELIAkontraHAMLET na podstawie "Studium o Hamlecie" i "Śmierci Ofelii" Stanisława Wyspiańskiego. Scenariusz i reżyseria: Rafał Matusz.

fot. mat. teatru

Hamleta i Ofelię łączą skomplikowane uczucia. W ich miłości nic nie jest oczywiste. Ofelia, odrzucona przez kochanka i emocjonalnie doprowadzona do ostateczności, stoi już w wodzie i zamierza się utopić. Waha się jednak, rozpatruje wszystkie „za” i „przeciw”, dostrzega, czym naprawdę była jej relacja. Dyskutuje z Hamletem i całym dworskim światem, widząc, jak została zmanipulowana i sprowadzona do przedmiotu męskich rozgrywek.

OFELIAkontraHAMLET to spektakl, który pokazuje, że walka płci i walka o równouprawnienie zawsze będą rządzić naszym światem. Ten konflikt jest nierozstrzygalny, ale paradoksalnie nadaje sens istnieniu człowieka, utrzymuje go w działaniu i napięciu. Nieważne, kto wygra, za chwilę i tak role się odmienią. Wszystko jest tym samym - na scenie mamy więc czasem Ofelię i Hamleta, czasem dwóch Hamletów, niekiedy dwie Ofelie. Pojedynek trwa, zmienia tylko formę.

Stanisław Wyspiański, a za nim Rafał Matusz, reżyser spektaklu, proponuje nową wersję odczytania sztuki Szekspira. Na podstawie dwóch klasycznych tekstów autora Wesela: Śmierci Ofelii i Studium o Hamlecie powstała rzecz o przenikaniu się - ale i konflikcie - światów kobiet i mężczyzn.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1085934339177615/1085934345844281/

Więcej o twórcach:

Krzysztofa Gomółka-Pawlicka - aktorka, pedagożka, instruktorka teatralna, koordynatorka wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie oraz UWM na kierunku filozofia oraz pedagogika opiekuńcza z socjoterapią. Współpracowała z Gdańskim Archipelagiem Kultury i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie realizując projekty teatralne integrujące osoby głuche i słyszące oraz z Teatrem Komedii Valldal. Współpracuje z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych oraz Teatrem Gdynia Główna.

fot. Marzena Chojnowska/mat. teatru

Jacek Panek - aktor, pedagog, pedagog teatru, trener TUS i animator społeczny. Ukończył Południowobałtycką Akademię Teatru Niezależnego BAIT oraz Akademię Teatru Alternatywnego przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Absolwent Pedagogiki oraz Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończył kurs Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach I stopnia w Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (CTSR), Trener Treningu Umiejętności Społecznych (TUS) I i II stopnia, Członek- założyciel Stowarzyszenia Artystyczno – Społecznego "Feeria". W Teatrze Gdynia Główna pracuje jako aktor oraz wykonawca i współtwórca projektów edukacyjnych. Laureat nagrody Prezydenta Gdyni z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w 2021 roku za „Umiejętność łączenia talentu aktorskiego i improwizatorskiego z wrażliwością społeczną, empatią oraz doświadczeniem terapeutycznym przy realizacji roli dżokera w Teatrze Gdynia Głowna.” Przez ostatnie lata pracował w Gdańskiej Szkole Artystycznej, Zakładzie Kulturalnym, Gdańskim Domu Integracyjno- Rodzinnym, Zespole Placówek Specjalistycznych w Gdyni, Liceum Collegium Gedanense, Fundacji Fascynacje oraz w Młodzieżowym Domu Kultury w Sopocie.

Rafał Matusz - reżyser, dramaturg, marketing manager. Student Krystiana Lupy i Jerzego Jarockiego. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST Kraków. Asystent Jerzego Jarockiego- “Pułapka” T. Różewicza i „Platonow” Michaiła Czechowa, obie realizacje przygotowane w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Asystent Mikołaja Grabowskiego przy realizacjach teatru telewizji w Krakowie. Absolwent podyplomowych studiów w zakresie zarządzania kulturą w Szkoła Główna Handlowa (SGH) w Warszawie. Prezes zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno- Kulturalnych “Europeum”. Przygotował kilkadziesiąt spektakli w wielu teatrach w Polsce, napisał 4 sztuki teatralne, z czego 2 zostały zrealizowane w zawodowych teatrach. Jego debiut operowy (2022 r.) „Król Roger” Karola Szymanowskiego w Operze na Zamku był jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń operowych w Europie. Wzięło w nim udział ponad 150 wykonawców również z Niemiec, a główne partie śpiewali najważniejsi i uznani w Polsce śpiewacy operowi jak Pavlo Tołstoj. Ewa Tracz i Łukasz Goliński za role w tym spektaklu otrzymali Teatralne Nagrody Muzyczne im Jana Kiepury. Spektakl trzeci sezon będzie prezentowany na deskach teatru. Rafał Matusz napisał także powieść „Konitzville”, która ma zostać wydana do końca roku przez Wydawnictwo Lira z Warszawy.

OFELIAkontraHAMLET
na podstawie "Studium o Hamlecie" i "Śmierci Ofelii" Stanisława Wyspiańskiego
Scenariusz i reżyseria: Rafał Matusz
Ofelia: Krzysztofa Gomółka-Pawlicka
Hamlet: Jacek Panek
światło, oprawa muzyczna, kostiumy: Marzena Chojnowska

PREMIERA:
17 maja godz. 19:00
18 maja godz. 19:00
Kolejne spektakle:
25 maja godz. 19:00
Bilety: 50/55 zł
Rezerwacja:
tel. 58 351 15 12
kom. 600 306 634; 600 306 632
[email protected]
sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

Źródło:

Materiał nadesłany