EN

27.03.2023, 12:06 Wersja do druku

Gdynia. Nagrody dyrektora Teatru Muzycznego i prezydenta Gdyni z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, święto ludzi Teatru i Widzów, którym jednocześnie dziękujemy, że Teatr Muzyczny w Gdyni jest ważnym miejscem spotkań i teatralnych wzruszeń. Życzmy sobie nawzajem inspirujących wieczorów i niezapomnianych artystycznych przeżyć.

fot. mat. teatru

W rym roku nagrody Dyrektora Teatru Igora Michalskiego otrzymali:

Izabela Kosatko – Dział Płac
Jolanta Brzostek – Kierownik Działu Kadr
Karolina Trębacz – Solistka
Sandra Brucheiser – Aktorka
Krzysztof Wojciechowski – Solista
Przemysław Burda – FOTO/Rzemieślnik Światła

Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni dla pracowników Teatru Muzycznego w Gdyni wręczone zostały:

Juliannie Polakowskiej – balet
Jarogniewowi Dąbrowskiemu – orkiestra
Bogdanowi Gasikowi – Zastępcy Dyrektora Teatru.

***

Z okazji święta teatru już od ponad sześćdziesięciu lat przygotowywane jest orędzie wygłaszane przez wybitną osobistość świata sceny.

Autorką tegorocznego orędzia jest egipska aktorka, Samiha Ayoub, która zauważa: Niepewność jest skutkiem tego, z czym musimy mierzyć się wobec licznych konfliktów, wojen i katastrof naturalnych. Niszczą one nasz świat materialny, duchowy i rujnują życie psychiczne, ale podkreśla jednocześnie: Teatr w swojej pierwotnej formie to działanie oparte właśnie na fundamencie człowieczeństwa, jakim jest życie. Jak mawiał Konstanty Stanisławski: „Nigdy nie wchodź na scenę z błotem na stopach. Zostaw swoje brudy na zewnątrz. Pozbądź się swoich małych zmartwień i wszystkiego, co odwraca twoją uwagę od sztuki”. Wchodząc na scenę, wnosimy na nią pojedyncze życie, które ma zdolność pomnażania energii. Ożywia ona innych, sprawia, że rozkwitają i stają się bogatsi wewnętrznie.

Autorką polskiego orędzia jest Switłana Oleszko, ukraińska reżyserka od czasu wybuchu wojny pracująca w warszawskim Teatrze Polskim im. Szyfmana. W jej przesłaniu, podkreślającym wagę solidarności i współdziałania, czytamy: Jaki był dla teatrów polskich ubiegły rok? To był rok niezwykłej solidarności. Rok otwarcia się na teatr ukraiński, ukraińską kulturę. Teatry polskie poznały więcej ukraińskich aktorów, reżyserów, dramatopisarzy – bliżej, na żywo. Wydaje mi się, że zaczęliśmy wspólnie tworzyć nowy język teatralny i wspólną przestrzeń kultury.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU  obchodzimy od ponad sześćdziesięciu lat. Święto zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.

Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata sceny. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau

Tradycją stało się również wręczanie nagród przez Dyrektorów Teatrów oraz władz samorządowych.

Źródło:

Materiał nadesłany