EN

15.10.2024, 12:57 Wersja do druku

Gdynia. Nadchodzące spektakle w Teatrze Gdynia Główna

Teatr Gdynia Główna zaprasza na spektakle. Najbliższy, „OFELIAkontraHAMLET” w reż. Rafała Matusza – 19 października.

fot. Marzena Chojnowska/ mat. teatru

19 października godz. 19.00 OFELIAkontraHAMLET na podstawie “Studium o Hamlecie” i “Śmierci Ofelii” Stanisława Wyspiańskiego, scenariusz i reżyseria: Rafał Matusz, obsada: Krzysztofa Gomółka-Pawlicka, Jacek Panek. 

Hamleta i Ofelię łączą skomplikowane uczucia. W ich miłości nic nie jest oczywiste. Ofelia, odrzucona przez kochanka i emocjonalnie doprowadzona do ostateczności, stoi już w wodzie i zamierza się utopić. Waha się jednak, rozpatruje wszystkie „za” i „przeciw”, dostrzega, czym naprawdę była jej relacja. Dyskutuje z Hamletem i całym dworskim światem, widząc, jak została zmanipulowana i sprowadzona do przedmiotu męskich rozgrywek. 

OFELIAkontraHAMLET to spektakl, który pokazuje, że walka płci i walka o równouprawnienie zawsze będą rządzić naszym światem. Ten konflikt jest nierozstrzygalny, ale paradoksalnie nadaje sens istnieniu człowieka, utrzymuje go w działaniu i napięciu. Nieważne, kto wygra, za chwilę i tak role się odmienią. Wszystko jest tym samym - na scenie mamy więc czasem Ofelię i Hamleta, czasem dwóch Hamletów, niekiedy dwie Ofelie. Pojedynek trwa, zmienia tylko formę. 

Stanisław Wyspiański, a za nim Rafał Matusz, reżyser spektaklu, proponuje nową wersję odczytania sztuki Szekspira. Na podstawie dwóch klasycznych tekstów autora WeselaŚmierci Ofelii i Studium o Hamlecie powstała rzecz o przenikaniu się - ale i konflikcie - światów kobiet i mężczyzn.

Spektakl dla widzów od 16 roku życia, występują sceny przemocy i efekty stroboskopowe.

Bilety: 50/55 zł

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2833024396996833/

fot. Grzegorz Kujawiński/ mat. teatru

20 października godz. 12.00 STACJA BAJEK „Wielkie Ciasto” insp. opowiadaniem Tolkiena, reż. Piotr Srebrowski.

Wielkie ciasto, wielka rzecz, która smutkom mówi precz!

Zapraszamy wszystkich teatralnych łasuchów na ucztę dla ducha i ciała. Kuchmistrz Wielkiej Kuchni zaprasza na spotkanie z Kowalczykiem, Gwiezdnym Żółwiem, Alfem i resztą wspaniałych, skonstruowanych z pomysłem kuchennych bohaterów.  Spektakl dla widzów w każdym wieku – dla młodszych wyśmienita zabawa, dla starszych powrót do krainy dzieciństwa, gdzie najprostsze rzeczy cieszyły najbardziej. Do tego rozchodzący się po całym teatrze zapach ciasta – czego chcieć więcej w niedzielne popołudnie? Kuchmistrzowie Wielkiej Kuchni zapraszają na uroczystość Wielkiego Ciasta. Jest to wydarzenie niezwykłe, gdyż odbywające się zaledwie raz na 24 lata! Gdy goście przybywają, aby świętować, okazuje się, że wypiek jest niegotowy...

Wielkie Ciasto to kulinarno-magiczny spektakl opowiadający pełną przygód historię młodego Kowalczyka. Jeden kreatywny reżyser, dwóch zdolnych aktorów, kilka „kuchennych lalek”, garść wyobraźni, łyżka tajemnicy i szczypta dobrego humoru – to przepis na wyśmienitą teatralną zabawę przyprawioną nutą refleksji.

Spektakl szybko zachwycił najmłodszych widzów, został doceniony przez krytyków teatralnych i zyskał swoich wiernych fanów. Spektakl ten budzi w nas wyjątkowy sentyment, ponieważ była to pierwsza premiera, jaka odbyła się w historii naszego Teatru.

Rozsmakowujemy młodego widza w teatrze!

Bilety: 40 zł

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/488883737385209/

fot. Marzena Chojnowska

25 i 26 października godz. 19.00 Przesiadka. Scenariusz: Jarosław Jakubowski, reżyseria: Rafał Matusz, Obsada: Krzysztofa Gomółka Pawlicka, Aleksandra Lis, Agnieszka Skawińska, Jakub Kornacki, Jacek Panek

Psychodrama społeczna. Noc. Na dworcu PKP spotykają się różni ludzie. Niezależnie od wieku, pozycji społecznej, płci, światopoglądu tkwią w miejscu, skąd nie ma ucieczki. Łączy ich jedno: lęk. Nie spodziewali się przesiadki, utknięcia w miejscu ciemnym i nieprzyjemnym. Poczekalnia okazuje się czyśćcem, zakładem psychiatrycznym, a jednocześnie ringiem i estradą. Miejscem, gdzie uwalniają się lęki, poczucie winy i zwątpienia. Napięta atmosfera wyzwala w dworcowej poczekalni utarczki słowne wg rodzinnego schematu.

A jednak to spotkanie staje się dla wszystkich możliwością oswojenia swoich demonów, szansą na ich wewnętrzną przemianę. Czy z niej skorzystają? Co ich wyzwoli, co uruchomi? Natrętna, koczująca na dworcu menelka? Synocórka, która przed laty złożyła dymisję z życia i jej obrazoburczy performens? Czy wreszcie pojawienie się prof. Antoniego Kępińskiego- najbardziej znanego i cenionego polskiego psychiatry, który stawiając fundamentalne pytania, buduje więź w dworcowej poczekalni i przeprowadza zbiorową terapię. Który model zachowań, świadomie lub nie, wybiorą mimowolni uczestnicy „zajęć” z profesorem? „Przesiadka” jest nie tylko testem tolerancji wobec różnorodności, ale i obrazem kondycji psychicznej polskiego społeczeństwa.

Spektakl powstał w ramach programu Dramatopisanie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety: 30/35 zł

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/472441965802069/472441969135402/

fot. Grzegorz Kujawiński

27 października o godz. 12.00 STACJA BAJEK: „Rybak i Geniusz” wg „Klechd Sezamowych” Bolesława Leśmiana w reż. Ewy Ignaczak.

Opowieść o Rybaku i Geniuszu to historia pełna niezwykłych zagadek oraz przygód, w której elementy ze świata rzeczywistego mieszają się z magiczną baśniowością, pobudzając wyobraźnię widza w każdym wieku.

Bolesław Leśmian głównie kojarzony z twórczością poetycką pisząc Klechdy sezamowe, zaczerpnął orientalnych inspiracji i stworzył zbiór baśni przeznaczony nie tylko dla najmłodszych odbiorców.

Losy ubogiego, ale bardzo pracowitego rybaka odmienią się, kiedy zarzuci sieć po raz czwarty i wyłowi z morza tajemniczą, miedzianą szkatułkę, w której od trzystu lat uwięziony był Geniusz – Dżin. Rybak będzie musiał zmierzyć się z ogromnym niebezpieczeństwem, które dzięki swojemu sprytowi i mądrości przekształci w szansę na zdobycie bogactw. Wraz z rybakiem za czterema wielkimi wzgórzami odnajdziemy tajemnicze czarno-złote jezioro, w którym pływają ryby o nietypowych kolorach. Historia pochodzenia ryb zaprowadzi nas do kolejnej opowieści o empatii oraz dobroci serca.

Baśń ukaże najmłodszym widzom niespodziewane odwrócenie się losu, w którym nagrodzona zostanie dobroć oraz życzliwość. Szlachetność serca połączona z mądrością pokona zło i doprowadzi do odnalezienia największej wartości, jaką jest szczęście.

Czy liczba „cztery” ma w tej historii magiczne znaczenie?

Czy ukryte przed niszczycielską ciekawością człowieka jezioro odkryje przed nami swoje tajemnice?

Być może, aby uzyskać odpowiedzi na to pytanie, będziemy musieli przenieść się do kolejnej bajki…

Nasza podróż nie kończy się z chwilą braw, nasza przygoda trwa dalej, wciągając nas coraz głębiej w niesamowity świat niezwykłych historii i nietuzinkowych bohaterów. Po każdym spektaklu dla naszych najmłodszych widzów oraz ich opiekunów otwieramy drzwi do krainy kreatywności!

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci na niezwykłe działania, gdzie świat teatru staje się inspiracją do własnych odkryć. Razem z animatorami teatralnymi najmłodsi widzowie wyruszą w podróż pełną gier, zabaw i ekscytujących ćwiczeń, które rozbudzą ich wyobraźnię.

Czas trwania animacji - 45 min. 

Wydarzenie na Facebooku:  https://www.facebook.com/events/1824484185024179/.

***

Rezerwacja:

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

[email protected]

sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/.

Źródło:

Materiał nadesłany