EN

1.10.2022, 23:04 Wersja do druku

Gdynia. Malina Prześluga laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Piotr Dobrowolski, Justyna Jaworska (przewodnicząca Kapituły), Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr, na posiedzeniu w dniu 1 października 2022 roku, nagrodę główną 15 edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w wysokości 50 tysięcy złotych postanowiła przyznać  Malinie Prześludze za sztukę „Jeszcze tu jesteś”.

fot. Roman Jocher/mat. teatru

Samobójstwo nastolatków stało się w Polsce niezwykle ważnym problemem społecznym. Malina Prześluga reaguje na to zjawisko tekstem skoncentrowanym na matce, która mierzy się z poczuciem straty, winy i samotności. Żałoba po śmierci dziecka jest doświadczeniem niewyrażalnym. Żeby je przeniknąć w dramacie, potrzeba ogromnej empatii, subtelności i pisarskiej precyzji. Prześluga znalazła nowatorski język, który w sposób minimalistyczny wyraża pustkę po synu i atak myśli rodzących się w głowie jego matki. Bohaterka Jeszcze tu jesteś niemal znika pod ciężarem bólu, a o jej obecności przez dłuższy czas świadczą jedynie reakcje i głosy innych ludzi.  Autorka nagrodzonej sztuki stworzyła wymowną fonosferę osamotnienia, która może wybrzmieć zarówno w teatrze żywego planu, jak w słuchowisku czy spektaklu telewizyjnym.

***

Poznaliśmy również nazwiska laureatów konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyczek i krytyków teatralnych.

Kapituła IX edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyczek  i krytyków teatralnych w składzie prof. Bożena Frankowska, Sławomira Łozińska, Remigiusz Grzela, Maciej Prus i dr Tomasz Miłkowski – przewodniczący, do ścisłego finału konkursu wytypowała: Adriana Chmielewskiego, Pawła Kluszczyńskiego, Martynę Szoję, Wiktorię Tabak  i Katarzynę Waligórę.

Laureatem Nagrody Prezydenta Gdyni IX edycji konkursu został Adrian Chmielewski: Recenzje laureata odznaczają się wyraźnie deklarowaną postawą krytyczną, otwartą na teatr tworzący nowe wartości. Zgłoszone na konkurs  recenzje analizują ważne problemy, w których spektakl jest kanwą do rozważań na podstawowe tematy przedstawienia  - holocaust, śmierć, starość, chorobę, nieśmiertelność, system patriarchalny i jego rozpad. Teksty laureata są wnikliwe, ciekawe formalnie i interesująco napisane.

Laureatką Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego IX edycji konkursu została Wiktoria Tabak: Recenzje laureatki wyróżniają się precyzyjną  analizą spektakli, głęboką znajomością tradycji teatralnej i zdolnością wiązania współczesnych wydarzeń z odniesieniami do historii teatru. Autorka umiejętnie wiąże wnikliwą analizę tekstu, będącego punktem wyjścia spektaklu, z oceną jego znaczenia i z wszechstronnym, z zachowaniem dbałości o szczegół, opisem formy scenicznej. 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne