EN
25.05.2022, 13:16 Wersja do druku

Gdynia. Dwie premiery w Teatrze Gdynia Główna

Teatr Gdynia Główna zaprasza na nadchodzące wydarzenia repertuarowe, w tym dwie premiery: „Sanatorium” w reż. Idy Bocian i „Pamięć ciała” w reż. Teresy Kurowskiej.

fot. mat. teatru

4 czerwca godz. 19.00 PREMIERA: „Sanatorium” wg prozy B. Schulza w reż. Idy Bocian

Obsada: Małgorzata Polakowska, Jakub Kornacki.

W tym sanatorium obowiązuje inny, równoległy do rzeczywistego czas. Przeszły? Przyszły? Teraźniejszy? Symultaniczny czy asynchroniczny?

Widzowie, wraz z Jakubem wybiorą się w podróż do tego osobliwego i położonego na uboczu rzeczywistości przybytku, w którym pobyt stanie się wędrówką po własnej pamięci i wyobraźni. Tutaj granica między rzeczywistością a urojeniem nie ma żadnego znaczenia; wszystko jest potencjalnością, która umożliwia ucieczkę od rutyny i szarości.

W przedstawieniu Teatru Gdynia Główna, zasugerowana atmosfera prozy Schulza wciąga widzów metafizyczną głębią, a oniryczny i poetycki charakter opowieści ma za zadanie uruchomić predyspozycje do znajdowania osobistych interpretacji i kontekstów.

Spektakl „Sanatorium” w reżyserii Idy Bocian powstał w ramach projektu „Odyseja Schulzowska 2022” finansowanego z budżetu Miasta Gdyni.

Bilety: 35/40 zł.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1438519929940217/

5 czerwca godz. 12.00 STACJA BAJEK – „Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistarku” Pierre’a Gripariego

Jak znaleźć ukochanego, który pojawia się tylko w snach i jakim sposobem pokonać mocarnego smoka Tarabistraka?

Na te pytania będzie musiała znaleźć odpowiedź księżniczka Popi, główna bohaterka Bajki o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku. Dzielna i odważna księżniczka przemierzy świat w poszukiwaniu swojego wyśnionego ukochanego, księcia Pipo i trafi do Schroniska dla Zabłąkanych Dzieci, które wyjątkowo trudno opuścić. A na horyzoncie tej trudnej podróży czai się jeszcze…Smok. Bajka przybliży także postać ambitnego i surowego Króla, ojca Popi, który będzie chciał zmusić ją do wykorzystania unikalnego talentu. Odważna Popi może bowiem spełnić wszystkie swoje marzenia, o ile wystarczająco mocno o nich pomyśli. Historia długiej podróży Popi w sposób barwny pokaże dojrzewanie księżniczki, która pozna smak władzy i odpowiedzialności i przekona się o nieuchronności przemijania. Czy będzie gotowa, by stać się Królową?

Wyraźną zaletą bajki jest jej ton – opowieść stawia całkiem dorosłe pytania i ceniąc intuicję i mądrość dzieci nie boi się właśnie w taki sposób na nie odpowiadać. Taka forma sprawia, że opowieść staje się atrakcyjną propozycją dla całej rodziny. Tym bardziej, że na jej kartach dorośli znajdą wiele wyjątkowo aktualnych pytań i problemów.

Spektakl jest adaptacją „Bajki o księciu Pipo, o koniu Pipo i księżniczce Popi” francuskiego pisarza Pierre’a Gripariego. Przedstawienie proponujemy dzieciom od lat 4.

Bilety: 35 zł

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/264587119178788/

fot. mat. teatru

10 czerwca godz. 19.00 PREMIERA oraz 11 czerwca godz. 19:00 kolejny spektakl „Pamięć ciała” w reż. Teresy Kurowskiej

87,6 % Polek po 15. roku życia doświadczyło molestowania. Nieznane są statystyki przemocy seksualnej wobec mężczyzn, na pewno jednak do takiej przemocy dochodzi. Skoro problem jest tak ogromny, dlaczego tak mało się o tym mówi? Dlaczego brakuje systemowych rozwiązań? Edukacji antyprzemocowej? Specjalistycznych szkoleń dla policji zapobiegających powtórnej wiktymizacji? Wierzymy, że zmiana zaczyna się od rozmowy. A więc rozmawiajmy.

Spektakl jest punktem wyjścia do dyskusji na temat traumy wynikającej z doświadczenia przemocy, świadomej zgody oraz pogłębiającego się problemu braku edukacji seksualnej. Scenariusz sztuki bazuje na autentycznych doświadczeniach młodych kobiet, które zdecydowały się podzielić z reżyserką swoimi historiami. Oprócz indywidualnych historii, inspiracją do stworzenia spektaklu jest raport Fundacji STER „Przełamać Tabu” z 2016 roku ukazujący skalę zjawiska przemocy seksualnej. 

Spektakl jest realizowany w ramach projektu licencjackiego na kierunku Wiedza o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim. Za produkcję spektaklu odpowiedzialny jest studencki Kolektyw GRANDA.

 Bilety: bezpłatne - info w linku na Facebooku.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1065133177688340/1065133187688339/

12 czerwca godz. 18.00 „Sensoriko” w reżyserii i choreografii Katarzyny Chmielewskiej

Ciało to unikalne „sensorium˝, będące siedliskiem doznań, umożliwiające doświadczenie i interpretację środowiska, w którym żyjemy. To całość wszystkich zmysłów oraz dróg, które powiadamiają nas o istnieniu czegokolwiek.

Jak pisał Kant, „choć jednak wszelkie nasze poznanie rozpoczyna się wraz z doświadczeniem, to przecież nie całe poznanie wypływa właśnie dlatego z doświadczenia˝. Według niego, oprócz czasu i przestrzeni istnieją także rozciągłość i kształt - jako czyste i nagie formy zjawisk. Dostosowane są one do szczególnego rodzaju wrażeń odbieranych przez konkretne zmysły zewnętrzne. Wyizolowane wrażenia zapachów, dźwięków i smaków wolne są zarówno od rozciągłości, jak i od kształtu, a ujęcie tych form możliwe jest wyłącznie dzięki wrażeniom dotyku i wzroku. Czy istnieje więc inna forma poznania niż ta, którą zapewnia nam nasze ,,sensorium”?

Bilety: 25 zł.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/409786474484714

Rezerwacja:

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

[email protected]

sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

Źródło:

Materiał nadesłany