EN

11.09.2020, 19:26 Wersja do druku

Gdynia. Andrzej Barański i Feliks Falk otrzymają Platynowe Lwy na 45.FPFF

mat. organizatora

Dwaj scenarzyści i reżyserzy filmowi, Andrzej Barański i Feliks Falk, zostali ogłoszeni tegorocznymi laureatami Platynowych Lwów, nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za całokształt twórczości. Informację podali w piątek organizatorzy festiwalu.

Platynowe Lwy to nagroda, którą przyznaje corocznie Komitet Organizacyjny Festiwalu. W ten sposób nagradza życiowy dorobek wybitnych postaci polskiego kina.

Dotychczas Platynowe Lwy trafiły do rąk m.in.: Andrzeja Wajdy, Jerzego Antczaka, Sylwestra Chęcińskiego, Tadeusza Chmielewskiego, Tadeusza Konwickiego, Janusza Majewskiego, Romana Polańskiego, Witolda Sobocińskiego, Jerzego Wójcika, Jerzego Gruzy, Jerzego Skolimowskiego. W ubiegłym roku do tego grona dołączył Krzysztof Zanussi.

Tegoroczni laureaci są rówieśnikami, w latach 70. studiowali razem w Szkole Filmowej w Łodzi.

Andrzej Barański urodził się w 1941 w Pińczowie. Studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, a w 1973 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Jego filmem dyplomowym była etiuda "Księżyc". Początkowo zajmował się filmami oświatowymi w Wytwórni Filmów Oświatowych, później skupił się na fabule. Autor filmowych lirycznych obrazów polskiej prowincji znany jest z takich tytułów jak: "Nad rzeką, której nie ma" (1991), "Kawalerskie życie na obczyźnie" (1992), "Dwa księżyce" (1993), "Horror w Wesołych Bagniskach" (1995), "Dzień wielkiej ryby" (1996).

Feliks Falk urodził się w 1941 roku w Stanisławowie. Jest absolwentem wydziału malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1966) oraz wydziału reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi (1973). Autor sztuk teatralnych i telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wykładowca studium scenariuszowego "Wytwórnia Scenariuszy" działającego przy Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. W dorobku jednego z najważniejszych twórców Kina Moralnego Niepokoju są między innymi głośne i nagradzane filmy: "Wodzirej" (1978), "Szansa" (1979), "Idol" (1984), "Bohater roku" (1986), "Samowolka" (1993), "Lato miłości" (1994), "Komornik" (2005).

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 8-12 grudnia 2020 roku w Gdyni.

Źródło:

PAP