20.09.2021, 15:54 Wersja do druku

Gdańsk. Zbliża się Tydzień Niemiecki. Wydarzenia także w Teatrze Szekspirowskim

Z okazji 30-lecia podpisania Traktatu o Dobrym  Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy zapraszamy na tydzień wypełniony niemiecką muzyką, teatrem oraz literaturą. W programie również wystawa malarstwa, targi edukacyjne oraz pokaz nowych trendów w projektowaniu mody. Tydzień Niemiecki jest organizowany przez Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim i Fundacją Theatrum Gedanense.

fot. mat. teatru

Wydarzenia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

ŻYCIORYS PANA BOGA

Satyryczna komedia w tłumaczeniu nestora niemieckiego teatru
Dietera Hallervordena, w której on sam gra główną rolę.

Komedia Jean-Louis Fourniera, przetłumaczona przez Dietera Hallervordena we współpracy z Frankiem Lüdecke i Arnulfem Ratingiem, w której ten pierwszy gra główną rolę. Premiera miała miejsce w berlińskim teatrze Schlosspark 05 września 2020. W tym właśnie dniu Dieter Hallervorden obchodził swoje 85. urodziny.

Bóg stworzył niebo, ziemię, zwierzęta i człowieka. Był wyczerpany i wpadł w głęboką melancholię. Musiał jak najszybciej znów się czymś zająć i stworzyć coś nowego. Postanowił więc poszukać pracy, jak każdy zwykły śmiertelnik. W tym celu skompletował swoje CV, napisał list motywacyjny i natychmiast został wezwany na Ziemię, do centrali korporacji. Przed nim tydzień testów, przesłuchań i dyskusji. O wspaniałych zachodach słońca i niszczycielskim tsunami, żywej dżungli i martwej pustyni, Albercie Einsteinie, Donaldzie Trumpie, Matce Teresie i Adolfie Hitlerze. Bóg musi odpowiedzieć na pytania o wszystko, co porusza ludzkość. Zaczyna się satyryczny wyścig przez płotki!

OBSADA: Dieter Hallervorden, Peter Bause, Valentina Caliandro, Valerie Lillibeth, Christiane Zander

reżyseria: Frank Lüdecke
kostiumy i scenografia: Oliver Nunkamas
choreografia: Kerstin Ried
video: Axel Martin

fot. mat. teatru

SZCZURZYCA
czytanie performatywne powieści Güntera Grassa
3 października, 19.00
Interpretacja oryginalnego tekstu z muzyką na żywo prosto z Berlina.

Wielonarracyjna powieść Güntera Grassa, niemieckiego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, w której kilka płaszczyzn fabularnych wzajemnie przeplata się i uzupełnia. Na kartach Szczurzycy ożywają postacie z baśni Grimmów, gotyckie malowidła, legendy o szczurołapie i Winecie, mieście zatopionym gdzieś na dnie Bałtyku, pojawiają się bohaterowie Blaszanego bębenka, a jednocześnie do głosu dochodzą pytania, lęki i rozterki ludzkości u schyłku dwudziestego wieku. Grass z niepokojem myśli o nas, ludziach, i naszej teraźniejszości, o przekraczaniu nieprzekraczalnych, zdawałoby się, granic w zbrojeniach, technice, nauce, eksperymentach badawczych i zatruwaniu środowiska.

W czytaniu uznanemu niemieckiemu aktorowi Michaelowi Mendlowi towarzyszyć będzie muzyczny neoklasyczny berliński duet Way Beyond: sopranistki Willi Weber oraz kompozytora Stephana Bobingera.

Czytanie preformatywne powieści Güntera Grassa Szczurzyca
występuje: Michael Mendl
muzyka na żywo: Way Beyond (Willa Weber i Stephan Bobinger)

Czytanie w języku niemieckim z polskimi napisami

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne