EN

29.07.2021, 14:01 Wersja do druku

Gdańsk. Wystawa "Grassomania. Kolekcja" w Galerii Güntera Grassa

Prawie 40 dzieł plastycznych Guentera Grassa będzie można oglądać od piątku na wystawie w Gdańskiej Galerii jego imienia. Twórca, znany głównie jako pisarz i poeta oraz laureat literackiej Nagrody Nobla, stosował różne techniki - od grafiki po rzeźbę.

fot. mat. organizatora

W 2007 r. niemiecki twórca przekazał w darze miastu Gdańsk zbiór złożony z 51 grafik i 6 rzeźb. Dwa lata później powołano Gdańską Galerię Guentera Grassa w celu sprawowania opieki nad artystycznymi pracami i ich prezentacji. Z okazji otwarcia galerii artysta podarował miastu kolejne 18 rysunków.

Kolekcja dzieł Grassa jest regularnie powiększana. W 2013 r. miasto Gdańsk zakupiło rzeźbę "Kura" oraz cykl grafik z 2013 r. do jubileuszowego wydania powieści "Psie lata" (51 plansz).

Jak poinformowała Gdańska Galeria Miejska Guentera Grassa, na wystawie pokazany zostanie wybór grafik, rysunków i rzeźb pochodzących z różnych okresów jego twórczości, stanowiących przekrój technik i stylów uprawianych przez artystę.

"Uwzględniono między innymi akt z brązu z czasów studiów, a także prace z ostatnich lat życia artysty. Autorką podstaw pod rzeźby, wykonanych z blachy stalowej o wielościennej, zróżnicowanej formie jest gdańska artystka Dorota Walentynowicz. Dzięki temu zabiegowi aranżacyjnemu prezentacja kolekcji prac Grassa nabiera rangi +wydarzenia wizualnego+" - podała Gdańska Galeria Miejska Guentera Grassa.

W swojej plastycznej twórczości Grass stosował różne techniki. W grafice jest to głównie litografia i akwaforta, zaś w do rysunków artysta używał tuszu, węgla, grafitu, sangwiny i unikatowej sepii naturalnej. Rzeźba to przede wszystkim odlewy z brązu i terakota.

Wystawa "Grassomania. Kolekcja" będzie czynna do 16 października.

Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela 13 (wówczas Labesweg).

Sławę międzynarodową przyniosła mu tzw. trylogia gdańska - powieści: "Blaszany bębenek" (1959), "Kot i mysz" (1961) i "Psie lata" (1963).

W 1992 r. Grass założył Fundację im. Daniela Chodowieckiego nazwaną od imienia polsko-niemieckiego grafika - z siedzibą w Akademii Sztuk w Berlinie - której celem jest współpraca między artystami niemieckimi i polskimi.

W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł honorowego obywatela miasta. Grass jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

W wywiadzie w sierpniu 2006 r. w dzienniku "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Grass wyznał, że jako 17-letni chłopak pod koniec wojny służył w Waffen-SS, formacji uznanej po wojnie przez trybunał norymberski za zbrodniczą. Zbulwersowało to opinię publiczną w Niemczech i Polsce.

Noblista zmarł 13 kwietnia 2015 r. w niemieckiej Lubece. Pochowany został na cmentarzu w Behlendorf - wsi, w której mieszkał przez wiele lat.

Źródło:

PAP

Ludzie