EN

12.09.2022, 08:39 Wersja do druku

Gdańsk. Tydzień z teatrem tańca w klubie Żak

Na finał lata zapraszamy do Klubu Żak na 14. Gdański Festiwal Tańca, który odbędzie się w dniach od 16 do 25 września. Od poniedziałku do piątku Salą Suwnicową zawładną też soliści startujący w międzynarodowym konkursie Solo Dance Contest.

fot. mat. organizatora

Program Festiwalu został ułożony z myślą o młodych odbiorcach, o koneserach sztuki tańca i tych, dla których będzie to pierwszy kontakt z teatrem tańca. W weekendy zostaną pokazane efektowne spektakle wieloobsadowe, zaś w tygodniu odbędzie się międzynarodowy konkurs dla solistów, którzy rywalizować będą o nagrodę Jury i publiczności. Po konkursie będzie można porozmawiać z artystami, poczuć się częścią artystycznego fermentu i wyładować swoje emocje na parkiecie kawiarni Klubu Żak.

Festiwal otworzy spektakl izraelskiej tancerki i choreografki Orly Portal, która zaprosiła do współpracy trzech doświadczonych tancerzy z czołowych izraelskich zespołów: Batsheva i Kibbutz Contemporary Dance Company. Spektakl „Fakarouni” to wirtuozeria choreografii, ekspresja artystów i tradycyjna muzyka Wschodu, to opowieść o związku przemijającego ciała z wieczną miłością.

Spektakl belgijskiej grupy Anton Lachky Company „The Others” został stworzony na podstawie baśni o ludziach i naturze. To propozycja zarówno dla młodych widzów, jak i dla znawców, delektujących się niuansami języka ruchowego.

Z kolei „Hidden” to ostatnia część hiszpańskiej trylogii Lali Ayguade (pierwsza część – „Kokoro” była prezentowana na GFT w 2018 roku). To spektakl filozoficzny, który próbuje wskazać jak teraźniejszość zaciera przeszłość, zmienia wspomnienia, jest podróżą bohatera przez pamięć, wśród duchów przeszłości.

fot. mat. organizatora

Od poniedziałku do piątku Salą Suwnicową zawładną soliści startujący w międzynarodowym konkursie Solo Dance Contest. Przed gdańską publicznością zaprezentuje się 24 tancerzy z Europy, Izraela, Kamerunu i USA, a Trójmiasto będzie reprezentowała Angele Villaneuva Jara, absolwentka Gdańskiej Szkoły Baletowej. Spektakle oceniać będzie Jury, w którego składzie zasiądzie legendarna holenderska performerka i tancerka Katie Duck, izraelski tancerz Erez Zohar oraz menager i dramaturg tańca Konrad Kurowski. Czwartym jurorem będzie publiczność, która w głosowaniu wyłoni swojego laureata Nagrody.

W weekend zamykający Festiwal zapraszamy na spektakl „Memento” włoskiego zespołu Cornelia. To fizyczny rytuał, który ma na celu poruszyć widzów, to nadzieja, że coś się stanie, a jednak nic się nie dzieje.

fot. Agnieszka Seidel-Kożuch/mat. teatru

Festiwal zamknie Teatr A Part z Katowic spektaklem „Four More”. Na wizualne piękno tego przedstawienia składa się różnorodność nagich ciał i niebagatelna scenografia. To propozycja dla koneserów tańca. Radosław Kobierski pisał: „Wizualnie „Four More” dzięki bardzo umiejętnej pracy światłem i świetnym pomysłom, był arcydzielny (nie boję się użyć tego słowa). Choreograficznie – również zbliżał się do ideału. Absolutnie nie zwracałem uwagi na ‚metafizykę’ liczby cztery, konotacje i odniesienia kulturowe, moje zmysły ‚zajęte’ były wyłącznie przeżywaniem i przyjemnością z tego płynącą – myślę o takiej przyjemności, która płynie z uczestnictwa w misterium.” (miasto-ogrodow.eu, 06.2022)

Gdański Festiwal Tańca jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejską instytucję kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Spektakl „Fakarouni” został dofinansowany przez Ambasadę Izraela w Warszawie.

Nasza strona: gdanskifestiwaltanca.pl, aktualności i relacje z Festiwalu publikujemy na Facebook.com/GdanskiFestiwalTanca.

fot. mat. organizatora

Źródło:

Materiał nadesłany