EN
15.04.2022, 11:10 Wersja do druku

Gdańsk. Wkrótce 458. urodziny Williama Shakespeare'a

23 i 24 kwietnia odbędą się ciekawe wydarzenia w ramach obchodów 458. urodzin Williama Szekspira.

Uroczyste otwarcie Biblioteki Jerzego Limona – godzina 16.00

Unikatowy księgozbiór o interdyscyplinarnym charakterze. Stworzona w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim czytelnia służyć będzie przede wszystkim teatrologom, historykom i historykom sztuki, literaturoznawcom, filozofom, studentom kierunków humanistycznych i artystycznych, ale także badaczom historii regionu oraz wszystkim tym, którzy chcieliby zapoznać się z bogatym  i wszechstronnym dorobkiem Profesora Jerzego Limona oraz z historią Fundacji Theatrum Gedanense i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Promocja książki profesora Jerzego Limona pt. „Szekspir. Siedem grzechów głównych (z zarazą w tle)” – godzina 17.00

W spotkaniu udział wezmą prof. Jacek Kopciński i prof. Marek Wilczyński, prowadzenie prof. Agnieszka Żukowska.

O książce: to ilustrowany, wnikliwy esej, pokazujący, że grzech stanowi siłę napędową wszystkich głównych postaci szekspirowskich, zarówno w komediach, jak i tragediach. Wyselekcjonowane fragmenty dramatów, w których obecność grzechów głównych jest bardzo wyraźna, autor zestawia  z ikonografią epoki, głównie niderlandzką. Obrazy nie zostały jednak dobrane na zasadzie wyszukiwania „ilustracji” do poszczególnych scen, lecz wspólnoty wrażliwości i widzenia świata. Dzięki temu Limon tworzy obraz epoki (renesansu i baroku), która wyrosła na fundamencie nowo powstałej kultury miejskiej.

fot. Andrzej Grabowski/mat. teatru

Spektakl „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”, koprodukcja Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk – godzina 19.00

Transowy karnawał odegrany na scenie przez tancerzy tak, że aż trzęsą się ściany – Marta Kaźmierska, Gazeta Wyborcza Poznań.

Twórcy pragną sprawdzić, co się wydarzy, kiedy taniec, rozumiany jako kreatywny ruch i najbardziej cielesna ze sztuk, zderzy się z rzeczywistością. I stworzyć przestrzeń do refleksji o skutkach pandemii, ponownie odkrywając miłosną historię Romea i Julii, opowiedzianą w nieśmiertelnym dramacie Williama Szekspira.

Data rozpoczęcia: 23.04.2022 r. (sobota)
Godzina: 16.00
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski
ul. Wojciecha Bogusławskiego 1, Gdańsk 

Źródło:

Materiał nadesłany