EN

11.05.2023, 09:08 Wersja do druku

Gdańsk. W ECS rusza dwudniowa konferencja „Kultura opozycyjna w PRL"

W czwartek w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku rozpoczyna się konferencja "Kultura opozycyjna w PRL". W panelach dyskusyjnych udział wezmą twórcy kultury, historycy, kuratorzy wystaw, redaktorzy, znawcy tematu z całej Polski. Dwudniowe wydarzenie będzie transmitowane w internecie.

fot. mat. organizatora

Gdański magistrat w przesłanym komunikacie poinformował o rozpoczynającej się w czwartek w ECS konferencji naukowej "Kultura opozycyjna w PRL".

"Twórcy kultury, historycy, kuratorzy wystaw, redaktorzy – znawcy tematu z całej Polski - przyjęli zaproszenie do ECS, aby rozmawiać o kulturze opozycyjnej. W programie konferencji zaplanowano wykład inauguracyjny oraz 40 referatów" - podała gdańska urzędniczka Marta Formella.

"Kultura opozycyjna to nie tylko twórczość artystyczna, słowa mówione, pisane i śpiewane. W systemie komunistycznego zniewolenia człowieka to także, a może przede wszystkim, sposób na odnalezienie drogi do własnego wnętrza, do przestrzeni wewnętrznej wolności i swobody. To również mechanizm adaptacyjny do brutalnej rzeczywistości i szarej codzienności" - mówiła, cytowana w komunikacie, organizatorka festiwalu z Wydziału Naukowego ECS dr Judyta Bielanowska.

Jej zdaniem, odnalezienie drogi do własnej duchowości, było dla wielu Polaków jedynym sposobem przezwyciężenia wszechobecnego marazmu i beznadziei.

W komunikacie podkreślono, że kultura opozycyjna wyrażała się na wiele sposobów. Szczególnym nurtem - jak zauważono - stała się poezja śpiewana. "Poza +wolnością+ i +solidarnością+, równie częstym motywem były "samotność+ i +miłość+. Utwory napisane lub wyśpiewane m.in. przez Agnieszkę Osiecką, Wojciecha Młynarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Łapińskiego weszły do kanonu" - wymieniła w komunikacie Formella.

Konferencja rozpocznie się w czwartek od wykładu inauguracyjnego: "Kultura opozycyjna. Między bohemą a instytucjonalizacją", który wygłosi prof. Roman Bäcker z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez dwa dni odbędzie się ok. 40 paneli dyskusyjnych z udziałem twórców kultury, historyków, kuratorów wystaw czy redaktorów.

Organizatorem konferencji jest Europejskie Centrum Solidarności. Wydarzenie odbywać się będzie w bibliotece ECS na 1 piętrze. Wstęp jest wolny. Wydarzenie będzie transmitowane w internecie. Szczegóły konferencji dostępne są na stronie www.ecs.gda.pl

Źródło:

PAP