EN

18.09.2020, 07:54 Wersja do druku

Gdańsk. Tydzień Chorwacki w Teatrze Szekspirowskim w październiku

Pięć spektakli teatralnych pokazanych zostanie w trakcie Tygodnia Chorwackiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim - od 8 do 14 października. Pierwotnie impreza miała być w maju, ale została odwołana z powodu pandemii koronawirusa.

"To już 15. spotkanie z cyklu, który od 2014 roku przybliża nie tylko współczesny teatr, taniec, film i sztuki wizualne zapraszanego kraju, ale również daje możliwość zasmakowania w tradycyjnych potrawach oraz poznania walorów turystycznych wybranych regionów" - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa GTS Magdalena Hajdysz.

W trakcie Tygodnia Chorwackiego pokazanych zostanie pięć przedstawień teatralnych: "Trzy Zimy" (Chorwacki Teatr Narodowy w Zagrzebiu), "Staging a Play: Tartuffe" (Zagreb Dance Company), "Bajka o obłoczku" (Teatr Mała Scena w Zagrzebiu), "Obcy" (BADco w Zagrzebiu) oraz "Czarna Matka Ziemia" (Teatr Młodych w Zagrzebiu).

Autorką "Trzech Zim" jest uznana chorwacka dramatopisarka Tena Štivičić. Spektakl to epicka tragedia rodzinna, rozgrywająca się w trzech alternatywnych okresach czasu i przedstawiająca cztery pokolenia chorwackiej rodziny. Od zwycięstwa zwolenników komunistycznej partii Tito, przez rozpad Jugosławii w 1990, do podpisania traktatu o wstąpieniu do Unii Europejskiej w 2011 r.

Sztukę "Trzy Zimy" (reż. Ivica Buljan) po raz pierwszy wystawiono w National Theatre w Londynie w grudniu 2014 r., a Štivičić została za nią nagrodzona Susan Smith Blackburn Prize, nagrodą przyznawaną kobietom piszącym w języku angielskim. Spektakl doceniono też na MESS International Theatre Festival w Sarajewie, gdzie otrzymał nagrodę jury za najlepszy występ. W Splicie zdobył nagrodę Contemporary Dramatic Text Award oraz nagrodę publiczności dla najlepszego pokazu festiwalu. W Chorwackim Narodowym Teatrze w Zagrzebiu "Trzy Zimy" miały w kwietniu 2016 r.


"Staging a Play: Tartuffe" / mat. prasowe

"Staging a Play: Tartuffe", sztuka oparta na klasycznej komedii Moliere'a "Świętoszek", jest drugą, po "Szklanej Menażerii" Tennessee Williamsa, inscenizacją Matiji Ferlina ze stworzonego przez niego cyklu "Staging a Play". Cykl jest próbą zmierzenia się z wielkimi dziełami sztuki dramatu za pomocą eksperymentu, polegającego na przełożeniu tekstu na język choreografii.

Kukiełkowa "Bajka o obłoczku" to pierwszy chorwacki spektakl dla widzów poniżej drugiego roku życia. "Obcy" to natomiast spektakl taneczny inspirowany powieścią Alberta Camus.

"Czarna Matka Ziemia" to powieść Kristiana Novaka opowiadająca historię odnoszącego sukcesy młodego pisarza Matiji Dolenčeca, który stara się przezwyciężyć swój twórczy i emocjonalny kryzys, odkrywając własną historię, stłumioną w zapomnieniu i zastąpioną dziesiątkami przez siebie wymyślonych. Spektakl na jej podstawie zdobył najwięcej nagród w historii chorwackiego teatru m.in. za adaptację, reżyserię i kostiumy i został uznany najlepszym w sezonie 2016/17.

Elementem Tygodnia Chorwackiego będzie wystawa pt. "Plakaty". Jej autor Boris Bućan to ikona chorwackiej grafiki artystycznej. Twórca zyskał rozgłos w Zagrzebiu w późnych latach 60. XX w. Oprócz malarstwa zajmuje się zawodowo projektowaniem graficznym, tworzy plakaty. Jego prace są wystawiane w prestiżowych muzeach takich jak MOMA, Cooper-Hewitt Museum i Staatliches museum fur Angewandte Kunst. Ulubionym medium Bućana jest plakat wykonany metodą sitodruku.

Zorganizowany zostanie także koncert Tamara Obrovac Quartet. Muzyka, pochodzącej z miasta Pula kompozytorki i flecistki, to inspirowany etnicznie współczesny jazz śródziemnomorski, który pozostaje pod wpływem wielu muzycznych tradycji.

Zaplanowano również czytania performatywne chorwackiej literatury: "To, czego brakuje" Tomislava Zajca oraz "Spotkanie" Niny Mitrović.

Po czytaniu sztuki "To, czego brakuje", w reżyserii Piotra Biedronia, odbędzie się spotkanie z artystami oraz prof. Snježaną Banović, reżyser teatralną, pisarką i profesorem Wydziału Produkcji Akademii Sztuk Dramatycznych w Zagrzebiu. Po czytaniu sztuki Mitrović, w reżyserii Macieja Konopińskiego, odbędzie się spotkanie z artystami oraz autorką sztuki, a także wybitnymi chorwackimi teatrologami; nawiązujące do wydanej właśnie publikacji "Pokolenie przerwanej młodości. Antologia współczesnego dramatu chorwackiego".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne