EN

8.06.2021, 15:15 Wersja do druku

Gdańsk. Zbigniew Mikołejko gościem "Bezradności filozofa" w GTS

21 czerwca 2021 roku o godz. 19.00 w sali głównej GTS odbędzie się trzecie spotkanie w ramach cyklu "Bezradność filozofa", realizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski. Tym razem tematem rozmowy polskich filozofów będzie "Spustoszony świat", a inspiracją do niej - Szekspirowski "Hamlet". Gościem kuratora cyklu, Piotra Augustyniaka, będzie Zbigniew Mikołejko. Dzisiaj o godz. 14.00 rusza sprzedaż wejściówek na wydarzenie.

fot. mat. organizatora

Czy nasz świat jest (bezpowrotnie) spustoszony?

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na trzecie już spotkanie z cyklu „Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle”. Tym razem gościem prowadzącego dyskusję Piotra Augustyniaka będzie Zbigniew Mikołejko. Tematem ich rozmowy, inspirowanym m.in. „Hamletem” Szekspira, będzie „Spustoszony świat”. Spotkanie odbędzie się na żywo, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, 21 czerwca 2021 roku o godz. 19.00. Będzie również transmitowane na kanale YouTube i na FB GTS. Wejściówki właśnie trafiły do sprzedaży.

- Coś jest nie tak z naszym światem. Bardzo nie tak. Wielu z nas ma poczucie, że otacza nas coraz większe spustoszenie. Wszystko, co wydawało się fundamentem, pewnikiem, niekwestionowaną wartością, zostaje zbanalizowane, obśmiane, zbrukane, skłamane… - mówi Piotr Augustyniak, kurator cyklu „Bezradność filozofa”.
W ślad za tą tezą stawiamy pytania: Czy da się żyć w poczuciu spustoszenia? Czy jest ono uczciwe? A może świat da się uratować? Czy też jest już za późno i trzeba ratować tylko siebie? Ale w jaki sposób? Protestując i działając, czy wewnętrznie emigrując? A może ulegamy czarnowidztwu i propagandzie katastrofy? A szansa na odrodzenie i pełnię życia czeka na nas w każdej chwili?
W otchłań tych pytań i prób odpowiedzi na nie poprowadzi nas Szekspirowski „Hamlet”.
Gościem Piotra Augustyniaka w trzecim już spotkaniu cyklu „Bezradność filozofa, Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle” będzie filozof Zbigniew Mikołejko.

Cykl „Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle” został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Cykl „Bezradność filozofa” stanowi wprowadzenie do 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, w trakcie którego odbędzie się finałowe spotkanie. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu. Kolejne, czwarte spotkanie zaplanowane jest podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, który odbędzie się w dniach 30 lipca – 8 sierpnia 2021 roku.

„Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia Profesora Jerzego Limona. Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota… Zapewne dlatego pragnieniem Profesora Jerzego Limona było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata..”. – Piotr Augustyniak.

_________________

Zbigniew Mikołejko – polski filozof religii, historyk religii, eseista, poeta, pedagog. Kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W 1986 doktoryzował się w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk na podstawie pracy Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu (1895–1918). Habilitował się tamże w 1999 na podstawie monografii „Mity tradycjonalizmu integralnego. Julius Evola i kultura religijno-filozoficzna prawicy.” Członek Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996), profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa (2001–2011), wykładał również filozofię i logikę w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie, a także wstęp do wiedzy o religii na Podyplomowym Studium Wiedzy o Kulturze przy Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. W 2014 odznaczony został srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Opublikował ponad 800 tekstów, z których wiele wydanych zostało w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim, ukraińskim i włoskim. Autor licznych publikacji, m.in. „Żywoty świętych poprawione” (2001 rok), za które otrzymał Nagrodę Księgarzy „Warszawska Premiera Literacka”, „We władzy wisielca” - t. 1: „Z dziejów wyobraźni Zachodu” (2012) oraz t. 2: „Ciemne moce, okrutne liturgie” (2014) – pierwszy tom uznany za Najlepszą Książkę Popularnonaukową 2013 roku podczas XVII Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej. Ostatnio wydał: „Żywoty świętych poprawione ponownie” (2017), „Między zbawieniem a Smoleńskiem. Studia i szkice o katolicyzmie polskim ostatnich lat” (2017) oraz „Prowincje ciemności. Eseje przygodne” (2018).
Opatrzył posłowiem lub wstępem dzieła wybitnych teologów, filozofów i historyków – Karen Armstrong, XIV Dalajlamy, Eugena Drewermanna, Hansa Künga, Jacques’a Le Goffa, Margaret Starbird – jak również głośnych powieści o tematyce religijnej (np. jest autorem posłowia do „Kodu Leonarda” Dana Browna).
Publikował ponadto m.in. na łamach „Borussii”, „Czasu Kultury”, „Dialogu”, „Edukacji Filozoficznej”, „Etyki”, „Gazety Wyborczej”, „Kontekstów”, „Literatury na Świecie”, „Newsweeka”, „Nowych Książek”, „Polityki”, „Przeglądu Filozoficznego”, „Przeglądu Politycznego”, „ResPubliki Nowej”, „Rzeczpospolitej”, „La Sicilia”, „Społeczeństwa Otwartego”, „Studiów Religioznawczych”, „Twórczości”, „Tygodnika Powszechnego”, „Uncaptive Minds”, „Więzi”, „Znaku”.
Jest współautorem wszystkich monograficznych tomów serii „Punkt po Punkcie”, wydawanych przez gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria.

Piotr Augustyniak - filozof, eseista i tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy” (2015). Ostatnio opublikował „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz „Jezus Niechrystus” (2021). Publikuje w „Kronosie”, „Przeglądzie Politycznym” i „Znaku”. Mieszka w Krakowie. Jest kuratorem cyklu „Bezradność filozofa” w GTS.
***
Co: Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle.
Spotkanie trzecie: Spustoszony świat
Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski oraz za pośrednictwem transmisji na żywo na YouTube i FB GTS
Kiedy: 21 czerwca 2021, godz. 19.00
Bilety: 5 zł

Zakupu biletów można dokonać za pośrednictwem strony: www.BILETY.TeatrSzekspirowski.pl. Istnieje również możliwość rezerwacji biletów telefonicznie pod nr tel.: (58) 351 01 01 lub e-mailowo pod adresem: [email protected]. Bilety należy odebrać najpóźniej na pół godziny przed Wydarzeniem.
Kasa Teatru czynna jest w godz. 14.00 – 19.00.
Kontakt z kasą: telefonicznie: 58 351 01 01, e-mailowo: [email protected]

Źródło:

Materiał nadesłany